Legendárny tréner sa vracia a dostane plnú moc. Čoskoro sa k nemu môžu pridať hviezdni hráči

Publikované: 14.06.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: olimpiamilano.com

Ettore Messina, tréner Olimpia Miláno (ITA) (Foto: olimpiamilano.com)

Minulý týždeň sme na Basket.sk venovali semifinále talianskej ligy, v ktorom sardínsky klub Dinamo Sassari senzačne zdolal favorita Olimpiu Miláno 3:0 na zápasy. Keďže ambiciózne milánske mužstvo nedosiahlo svoj cieľ, v klube sa začali diať zaujímavé veci.

Najprv z vedenia odišiel prezident Livio Proli. Jeho odchod však bol plánovaný už vopred a nesúvisel s negatívnym výsledkom. Zaujímavé je však to, čo sa stalo potom. Proli tesne pred svojím odchodom z Milána absolvoval zopár rozhovorov s médiami, v ktorých ubezpečoval fanúšikov, že budúcnosť kouča Simoneho Pianigianiho nie je v ohrození. V utorok však taliansky klub informoval verejnosť, že Pianigiani vo svojej funkcii končí. Ešte väčšia správa prišla o niekoľko hodín neskôr, keď Olimpia Miláno ohlásila príchod nového trénera.

Ním sa stal legendárny kouč Ettore Messina, ktorý nebude len hlavným trénerom tímu, ale stane sa aj prezidentom basketbalových operácií. Inými slovami získava plnú moc. Mužstvo, ktoré bude koučovať, si bude aj sám skladať. Pre štvornásobného euroligového víťaza (2× Virtus Bologna, 2× CSKA Moskva) je to veľký návrat do európskeho klubového basketbalu. Naposledy viedol Moskovčanov v roku 2014, ďalších päť sezón pracoval v NBA ako asistent kouča Gregga Popovicha v tíme San Antonio Spurs.

Milánčanom sa podarilo získať výnimočného trénera, a preto v tomto prípade nepôjde o žiaden krátkodobý projekt. Rodák z Catanie, ktorý na jeseň oslávi 60. narodeniny, podpísal s Olimpiou trojročný kontrakt s opciou na dve ďalšie sezóny. „Messinov návrat je zlomový okamih nielen pre Miláno, ale aj pre celý taliansky basketbal. Jeho príchod je predzvesťou veľkej revolúcie. Bude mať veľmi veľké kompetencie, ktoré u nás nie sú bežné. Bude v podobnej pozícii ako napríklad Ferguson vo futbale,“ povedal Vincenzo Di Schiavi z milánskeho denníka La Gazzetta dello Sport.

Angažovanie Ettoreho Messinu otvára pre Olimpiu Miláno úplne nové možnosti na prestupovom trhu. S trénerom ako je on bude chcieť spolupracovať nejeden kvalitný basketbalista. Portál SportMediaset v stredu informoval, že v hre sú dve horúce mená: Gigi Datome a Nicolo Melli z Fenerbahce. Obaja majú zmluvy až do roku 2020, takže ak by ich chcela Olimpia získať hneď teraz, musela by zaplatiť odstupné. Ako uvádza spomínaný web, obaja hráči majú záujem o návrat do Talianska. Datome z osobných dôvodov a Melli už v Miláne hrával, takže pre neho to by to bol návrat do známeho prostredia. Ak by sa ich príchod nepodaril toto leto, je tu veľká šanca, že takto o rok prídu do Milána ako voľní hráči.

Denník La Gazzetta dello Sport píše, že nový milánsky tréner má eminentný záujem o 29-ročného amerického strelca Brada Wanamakera, ktorý posledný rok strávil v Bostone Celtics. V Eurolige má na konte tri sezóny, ktoré odohral v Bambergu, Darussafake a Fenerbahce. Keďže so Celtics podpísal minulé leto kontrakt na jednu sezónu, stane sa z neho voľný hráč. Milánsky športový plátok spomína aj meno srbského rozohrávača Miloša Teodosiča, ktorý je v tejto chvíli nezamestnaný a hľadá si nový klub. Talianski novinári nevytiahli v tomto prípade jeho meno len tak náhodou, Ettore Messina totiž Teodosiča v Moskve trénoval dve sezóny.

Z toho, čo sme doteraz napísali, je jasné, že cieľom Ettoreho Messinu bude dostať do tímu kvalitných talianskych hráčov a taktiež legionárov. K prípadnej spolupráci s talianskou legendou sa vyjadril aj Marco Belinelli. „Či budem nasledovať Messinu do Milána? Možno o pár rokov. Som v Spojených štátoch spokojný a mám ešte na jeden rok zmluvu, potom budem voľný hráč. Veľmi rád by som v NBA podpísal ešte jeden ďalší kontrakt. Ale uvidíme. Vždy som mal silné väzby s Messinom. Mrzí ma, že už viac nebude s nami, ale na druhej strane som rád, pretože bude mať šancu byť znova skutočný Ettore Messina. Veliteľ. Pokúsi sa vydať zo seba to najlepšie a znova vyhrať titul v Eurolige,“ uviedol 33-ročný hráč San Antonia Spurs.

Ettore Messina nebude lákať do Milána len hráčov, v klube bude treba obsadiť aj niektoré manažérske pozície. Legendárny kouč má údajne na udici dve zaujímavé mená: Maurizio Gherardini z Fenerbahce a Daniele Baiesi z Bayernu Mníchov. Či sa mu ich podarí získať, to uvidíme v najbližších dňoch. Už teraz sa však veľmi tešíme na budúcoročnú edíciu Euroligy, v ktorej bude Miláno silným hráčom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK