Avantgardný počin v Európe. Dva kluby z Jadranskej ligy sa spojili a vytvorili nový tím

Publikované: 08.06.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: kkcedevita.hr

KK Cedevita Olimpija (Foto: kkcedevita.hr)

Tradičný slovinský klub Olimpija Ľubľana bol v roku 2001 jedným zo zakladajúcich členov Jadranskej ligy. Hneď v úvodnej sezóne túto súťaž vyhral, keď ešte v starej hale Tivoli vo finále zdolal svojho veľkého rivala Krka Novo Mesto. Ľubľana odohrala v nadnárodnej súťaži všetky sezóny, dovedna ich bolo osemnásť.

V uplynulom ročníku sa však s bilanciou 6–16 umiestnila na poslednom mieste v tabuľke a automaticky zostúpila do druhej divízie Jadranskej ligy. Zostup sa napokon predsa len nebude konať. Počas tohto týždňa totiž prišla správa o tom, že Olimpija Ľubľana a chorvátsky klub Cedevita Záhreb vytvoria spoločný basketbalový projekt, ktorého výsledkom bude jeden klub. Ten ponesie názov KK Cedevita Olimpija. Obidva kluby sa stanú rovnocennými partnermi, pričom hlavnými sponzormi zostanú aj naďalej chorvátska Atlantic Grupa a slovinský Petrol Group. Nový klub bude sídliť v Ľubľane a svoje domáce zápasy bude hrávať v aréne Stožice, ktorá je väčšia a modernejšia ako záhrebské haly, v ktorých hrávala svoje zápasy Cedevita.

„Toto je vôbec prvýkrát, čo sa dva profesionálne kluby z dvoch rôznych krajín spájajú. V Európe je to novinka, a preto sme z toho veľmi nadšení. V NBA je to úplne bežné, že sa klub presťahuje do iného mesta. V európskom basketbale je toto avantgardný počin a presun do Ľubľany vnímame aj ako logický krok vpred. Môžeme povedať, že staviame na základoch, ktoré už pred viac ako 40 rokmi položil Krešimir Čosič. Ten po odchode zo Zadaru hrával práve v Ľubľane. Hranice medzi našimi krajinami nám vôbec neprekážajú. Prinášame nový pohľad na riadenie klubu a sme nesmierne radi, že vedenie Olimpije Ľubľana to vníma rovnako ako my,“ povedal na tlačovej konferencii výkonný riaditeľ Cedevity Emil Tedeschi.

„Združenie klubov predstavuje viac než len spojenie dvoch mien. Ide nám o to, aby sme z dvoch dobrých klubov spravili jeden najlepší. Chceme týmto spojiť všetkých fanúšikov, sponzorov, hráčov, trénerov a všetkých pracovníkov oboch mužstiev. Sme ozaj presvedčení o tom, že jeden najlepší klub je lepší ako dva dobré. Zároveň veríme v to, že šport láme všetky hranice,“ dodal prezident ľubľanského klubu Tomaž Berločnik.

Basketbalový klub Cedevita vznikol v roku 2005, keď hlavný sponzor Cedevita (Atlantic Grupa) prevzal klub KK Botinec. Za štrnásť rokov existencie získal „vitamínový“ tím päť chorvátskych titulov a v troch sezónach si zahral v Eurolige. Okrem toho absolvoval šesť sezón v Eurocupe. Cedevita sa po vzniku nového klubu úplne nestiahne zo Záhrebu. V meste bude naďalej fungovať mužstvo KK Cedevita Junior, ktoré bude pôsobiť v chorvátskej lige. Nový tím KK Cedevita Olimpija bude hrávať v Jadranskej lige a okrem toho sa v sezóne 2019/20 predstaví v Eurocupe. V tejto chvíli stále nie je jasné, ako bude vyzerať káder nového klubu KK Cedevita Olimpija. Hlavným kandidátom na post generálneho manažéra, ktorý bude skladať mužstvo, je bývalý slovinský reprezentant a euroligový víťaz z roku 2007 Sani Bečirovič.

KK Cedevita Olimpija (Foto: kkcedevita.hr)
 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.