Juniorské finále očami Michala Madzina: Bojovné súboje, škoda úzkych rotácií

Publikované: 03.06.2019 Autor: Michal Madzin Foto: fb SBKJuniorLevice

ŠBK Junior Levice U19 vs. KB Slávia TU Košice U19 (Foto: fb SBKJuniorLevice)

Minulý týždeň sme si s hlavným reprezentačným trénerom U20 Ivanom Kurillom a asistentom Marošom Helmécym pozreli záverečný turnaj Final Four juniorov slovenskej ligy v Leviciach. Sledovali sme hráčov jednotlivých družstiev, ktorí boli vybraní do širšieho výberu reprezentácie. Zároveň sme boli zvedaví na súboje najlepších tímov na Slovensku v tejto kategórii, z ktorej by mali hráči pokračovať už v kluboch SBL.

V prvom rade gratulujem Leviciam k titulu majstra SR, ale aj ostatným tímom k tomu, že sa na záverečný turnaj prebojovali. Zabezpečili si na záver sezóny tri ťažké zápasy, v ktorých sa mali možnosť posúvať a získať skúsenosti. Z jednotlivých zápasov sa mi veľmi páčilo ako zabojovali hráči Považskej Bystrice v dueli s Levicami, kde hráči siahli možno až za hranice fyzických síl a aj cez svalové kŕče šli za víťazstvom. Zdolali majstra, ale na medailu im to nestačilo.

Veľmi pekne hrali Košice. Mali snahu hrať rýchlo dopredu po každom doskoku a ich aktivita v tejto činnosti bola na oboch stranách palubovky kľúčová. V dvoch zápasoch boli suverénni, no v rozhodujúcom prišli o neporaziteľnosť a to rozhodlo. Úspech slávila tímová hra Levíc, boli dobre pripravení, často si vypracovali voľné strelecké pozície. Družstvo malo typy hráčov, ktorí zakončovali sebavedomo za tri body. Výborne sa otriasli po prehre v druhý hrací deň a v kľúčovom momente zabrali. Zaujalo aj to, že sa družstvo Žiliny po dvoch prehrách nevzdalo a v poslednom dni zabojovalo a víťazstvom v pravý čas si nakoniec zabezpečilo bronzovú medailu.

Ako menej pozitívnu vec vnímam, že takmer všetky tímy sa opierali o veľmi úzku rotáciu hráčov. To určite ovplyvnilo, že obrany boli skôr stiahnuté a menej agresívne, čo by k mládežníckemu basketbalu pasovalo viac. Zároveň, ale hrať tri zápasy za tri dni stojí veľa energie a bolo potrebné si ju rozumne rozložiť. Úzke zostavy družstiev ukazujú na fakt, že hráčov, z ktorých si môžu tímy SBL vyberať, je naozaj málo a aj tí ešte potrebujú trpezlivosť, aby sa stali platnými v mužskej kategórii.

Turnaj priniesol veľa bojovnosti a emócií, to všetko k takýmto zápasom patrí. Ukázalo sa, že vyrovnanosť družstiev bola veľká. O poradí mohol a nakoniec aj rozhodol každý zápas a každý kôš. Určite takýto turnaj posunie chlapcov ďalej, pretože museli riešiť situácie vo vyrovnaných koncovkách a potiahnuť družstvo v dôležitých momentoch. Ukázalo sa viacero jednotlivcov, ktorí majú pred sebou basketbalovú budúcnosť, ale zároveň aj veľa roboty a času stráveného v telocvični, ak chcú na tú budúcnosť dosiahnuť.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.