Juniorské finále očami Michala Madzina: Bojovné súboje, škoda úzkych rotácií

Publikované: 03.06.2019 Autor: Michal Madzin Foto: fb SBKJuniorLevice

ŠBK Junior Levice U19 vs. KB Slávia TU Košice U19 (Foto: fb SBKJuniorLevice)

Minulý týždeň sme si s hlavným reprezentačným trénerom U20 Ivanom Kurillom a asistentom Marošom Helmécym pozreli záverečný turnaj Final Four juniorov slovenskej ligy v Leviciach. Sledovali sme hráčov jednotlivých družstiev, ktorí boli vybraní do širšieho výberu reprezentácie. Zároveň sme boli zvedaví na súboje najlepších tímov na Slovensku v tejto kategórii, z ktorej by mali hráči pokračovať už v kluboch SBL.

V prvom rade gratulujem Leviciam k titulu majstra SR, ale aj ostatným tímom k tomu, že sa na záverečný turnaj prebojovali. Zabezpečili si na záver sezóny tri ťažké zápasy, v ktorých sa mali možnosť posúvať a získať skúsenosti. Z jednotlivých zápasov sa mi veľmi páčilo ako zabojovali hráči Považskej Bystrice v dueli s Levicami, kde hráči siahli možno až za hranice fyzických síl a aj cez svalové kŕče šli za víťazstvom. Zdolali majstra, ale na medailu im to nestačilo.

Veľmi pekne hrali Košice. Mali snahu hrať rýchlo dopredu po každom doskoku a ich aktivita v tejto činnosti bola na oboch stranách palubovky kľúčová. V dvoch zápasoch boli suverénni, no v rozhodujúcom prišli o neporaziteľnosť a to rozhodlo. Úspech slávila tímová hra Levíc, boli dobre pripravení, často si vypracovali voľné strelecké pozície. Družstvo malo typy hráčov, ktorí zakončovali sebavedomo za tri body. Výborne sa otriasli po prehre v druhý hrací deň a v kľúčovom momente zabrali. Zaujalo aj to, že sa družstvo Žiliny po dvoch prehrách nevzdalo a v poslednom dni zabojovalo a víťazstvom v pravý čas si nakoniec zabezpečilo bronzovú medailu.

Ako menej pozitívnu vec vnímam, že takmer všetky tímy sa opierali o veľmi úzku rotáciu hráčov. To určite ovplyvnilo, že obrany boli skôr stiahnuté a menej agresívne, čo by k mládežníckemu basketbalu pasovalo viac. Zároveň, ale hrať tri zápasy za tri dni stojí veľa energie a bolo potrebné si ju rozumne rozložiť. Úzke zostavy družstiev ukazujú na fakt, že hráčov, z ktorých si môžu tímy SBL vyberať, je naozaj málo a aj tí ešte potrebujú trpezlivosť, aby sa stali platnými v mužskej kategórii.

Turnaj priniesol veľa bojovnosti a emócií, to všetko k takýmto zápasom patrí. Ukázalo sa, že vyrovnanosť družstiev bola veľká. O poradí mohol a nakoniec aj rozhodol každý zápas a každý kôš. Určite takýto turnaj posunie chlapcov ďalej, pretože museli riešiť situácie vo vyrovnaných koncovkách a potiahnuť družstvo v dôležitých momentoch. Ukázalo sa viacero jednotlivcov, ktorí majú pred sebou basketbalovú budúcnosť, ale zároveň aj veľa roboty a času stráveného v telocvični, ak chcú na tú budúcnosť dosiahnuť.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK live
03.07.2020
CBK CBK
STT STT live
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK live
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE live
03.07.2020
STL STL