Komentár: Madzin doteraz mohol, teraz bude aj musieť

Publikované: 02.06.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: Ladislav Szibilla

BC Prievidza vs. BK Iskra Svit, tréner Michal Madzin (Foto: Ladislav Szibilla)

Michal Madzin býval ako hráč veľký poctivec. Na rozohrávke nemal až takú ľahkosť, ale mal výbornú obranu, ruku a robil veci na stopercent. Možno aj preto jeho profesionálna kariéra nemala dlhé trvanie. Pre problémy s členkom ju ukončiť predčasne, ale o to väčšou vervou sa vrhol do trénovania.

Už mal dostatok skúsenosti s mládežníckym basketbalom a pomaly zabŕdol aj k mužom ako asistent Rudolfa Juga. Keď ho v lete 2016 určilo vedenie Svitu za hlavného trénera, bol to riskantný, ale logický krok. Našli sa mnohí, čo hovorili, že v tridsiatke nemôže mať dostatok skúseností a mal by si ešte počkať. Prezident Iskry Ján Drobný si však zaslúži rešpekt ako mladému koučovi veril. Ten sa mu odvďačil dvoma sezónami, kedy bol podtratranský klub znova na vzostupe.

Tohtoročným semifinále a bronzom splnila Iskra cieľ a Madzin potvrdil, že trénersky rastie. Áno, od Interu Bratislava dostali jeho hráči v priemere výprask, ale už na nich doľahla úzka rotácia, únava a zranenia, ktoré boli pri sile a kvalite majstrovského Interu veľké.

Najprv to vyzeralo, že niekdajší šikovný rozohrávač začne tretiu sezónu doma pod Tatrami. Aj samotný prezident klubu nám povedal, že nevidí dôvod na zmenu a odchovanec by mal ešte ostať. Prišla však ponuka, ktorá sa neodmieta.

V Leviciach nastal po majstrovskej sezóne určitý útlm. Získali pohár, ale v play-off ich dobehli horšie rozhodnutia pri legionároch a zranenia. V prvom rade však treba povedať, že Teo Hojč odviedol pri Patriotoch skvelú robotu. Nielenže vrátil vlani do Levíc titul, ale vybudoval nanovo výborné basketbalové prostredie. Najväčším pozitívom je, že pod ním rástli slovenskí hráči na čele so Šimonom Krajčovičom. Rozohrávač ukázal naplno v play-off, že má na pozíciu lídra. To je veľká Hojčova zásluha.

Slovinec ponechal latku vysoko. O to viac si zaslúži vedenie tímu z Tekova rešpekt, že sa nezľaklo dať šancu Madzinovi. Aj teraz sa určite nájdu mnohí, ktorí budú tvrdiť, že to je skoro a veľký risk. Rovnako ako s hráčmi Slovensko trpí nedostatkom trénerov. Preto je každý podobný krok veľmi vítaný.

Tridsaťtriročného rodáka z Popradu čaká veľká výzva, kedy potrebuje ukázať, že sa vie posunúť z pohodlia domáceho klubu. Vo Svite mohol, v Leviciach bude aj musieť. Ambície sú na juhu Slovenska vyššie ako tomu bolo v Iskre, kde pracovali s obmedzenejšími finančnými možnosťami.

Patrioti zrejme pôjdu do sezóny znova s finálovými cieľom. Madzin sa bude môcť oprieť o širší káder a väčšiu kvalitu ako tomu bolo vo Svite. Aj pre neho to budú nové veci, keď sa bude musieť popasovať so správnou rotáciou a vytvorení dobrej chémie v tíme. Jeho posun hore je pre slovenský basketbal dobrou správou.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.