Hovorili, že už je starý a pomalý. Teraz môže byť X faktorom pre titul Toronta

Publikované: 02.06.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: SITA/AP

TOR Raptors vs. GS Warriors, Marc Gasol (33) (Foto: SITA/AP)

Prestup Marca Gasola na začiatku februára z Memphisu do Toronta vzbudil pozornosť, ale nie až takú veľkú, akú by si možno zaslúžil.

Viacero komentátorov hovorilo, že v 34 rokoch už je španielsky pivot starý. Pochybovali, že zvládne rýchlostne náročnosť play-off. Rýchlo však zabúdali, čo všetko má za sebou brat slávnejšieho Paua. Síce vo vyraďovacej časti si zahral v Memphisom len raz vo finále konferencie, ale odohral množstvo dôležitých duelov v drese Španielska na najväčších turnajoch. Keby mu neodpískali rozhodcovia prísne fauly v 2012 vo finále proti Američanom, mohlo sa vtedy zrodiť veľké prekvapenie. Tím USA si v boji o titul nevedel poradiť s kreatívnou hrou obrovitého centra.

Gasol už nie je hráčom, ktorý dáva priemerne veľa bodov, ale stále ukazuje, že patrí medzi najinteligentnej­ších basketbalistov v NBA. Po jeho príchode dostala hra Raptors nový rozmer. Nielen v obrane, kde je dlhodobo rodák z Barcelony jedným z najlepších pivotov v profilige, ale aj v útoku, kde vzniklo pre Toronto oveľa viac možností.

Skvelé basketbalové IQ

S Gasolom na palubovke sa oveľa rýchlejšie pohybuje lopta. Výborný center má skvelé prihrávky a keď na neho obrana nedáva pozor, vie to dokonale potrestať. Ako v prvom finálovom súboji, keď nastrieľal Golden State 20 bodov. Španiel predviedol, že môže znamenať pre slávny small ball obhajcov titulu problém.

V prvom stretnutí zdvojovali Warriors Kawhiho Leonarda, čo skvele využíval Gasol. „Videl som to už proti Portlandu ako sa snažili eliminovať podobnou obranou Damiana Lillarda so Cjom McCollumom. Vedeli sme, čo bude kľúčom našej rotácie a kde budeme voľní,“ vysvetlil Yahoo Sports jeden z najlepších španielskych basketbalistov histórie.

Má dokonalé basketbalové IQ. Presne vie, kedy má vystreliť a kedy nie. Sme radi, že ho máme v tíme,“ pochválil zverenca trénera Nick Nurse.

Niektorí fanúšikovia namietajú s tým, že Raptors vytrejdovali za Gasola o sedem rokov mladšieho Jonasa Valančiunasa. Litovský pivot mal síce skvelý záver v drese Memphisu, ale tomu už o nič nešlo. V predchádzajúcich sezónach sa naopak ukázalo, že v záverečných kolách play-off je Valančiunas nepoužiteľný ako hráč základnej rotácie.

Gasol môže byť potrebným X faktorom pre Toronto. Obzvlášť pri absencii Kevina Duranta v drese Golden State. Kalifornský klub nemá pod košom podobného hráča, akým je španielsky pivot. DeMarcus Cousins bol dlho zranený a v prvom stretnutí finále vyzeral ako hráč, ktorý už nemôže byť na palubovke. Horel v útoku aj obrane.

Zlepšili sa štatistiky tímu

Obrovskou výhodou Marca je tiež jeho nesporná tímovosť. „Keď je na palubovke, cítime sa komfortnejšie. Výborne číta defenzívu aj ofenzívu a dokáže vám v každej situácii pomôcť,“ povedal na adresu pivota líder Raptors v prvom dueli Pascal Siakam.

„Vypracoval sa za roky na nebezpečného trojkára. K tomu je výborný obranca a inteligentný hráč. Je to pre Toronto veľká posila,“ povedal krídelník Golden State Klay Thompson.

Pre Gasola hovoria aj štatistiky. Od jeho príchodu sa Raptors zlepšili v streľbe za dva aj tri body a osem percent sa zlepšil pomer asistencií.

„Marcova veľkosť je v jeho osobnosti a v tom, aký je profesionál. V play-off si prešiel najťažšími časmi v kariére, keď mu nešla streľba a médiá ho odpisovali. Rozprávali sme o tom, na nič sa nevyhováral. Povedal mi, tréner sústreďme sa na ďalší deň, ten bude skvelý. Na čo som mu povedal, že je skvelým hráčom, lebo myslí pozitívne a prináša tímy mnoho pozitívnych vecí,“ dodal Nurse.

Jeho prínos v obrane vyzdvihuje najmä Kawhi Leonard. „Marc je skvelý obranca. Je výborné, že máme ďalšieho podobne inteligentného hráča, ktorý to ostatným na palubovke uľahčuje. Veterán, ktorý je pripravený na akýkoľvek ťažký súboj,“ povedal líder kanadského klubu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC