Je to najlepší hráč, ktorý nehral v NBA. Povedal pre Basket.sk brat hviezdneho pivota CSKA Moskva

Publikované: 31.05.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Kyle Hines, CSKA Moskva (RUS) (Foto: euroleague.net)

Kyle Hines má stále len 32 rokov, no už teraz patrí medzi legendy európskeho basketbalu. V tejto sezóne vyhral v drese CSKA Moskva už svoj štvrtý titul v Eurolige. Len štyrom hráčom v dejinách basketbalu sa podarilo získať viackrát európsky pohár číslo jeden. Aldo Ossola a Fragiskos Alvertis triumfovali päťkrát, Clifford Luyk šesťkrát a fenomenálny taliansky pivotman Dino Meneghin sedemkrát.

V tomto momente je Hines jediným aktívnym basketbalistom so štyrmi euroligovými titulmi. Prvé dva vyhral s Olympiakosom (2012, 2013) a ďalšie dva už ako člen CSKA Moskva (2016, 2019). Pre súčasný moskovský má obrovský význam, čo jasne vyjadril aj tréner Dimitris Itoudis po finálovom zápase, v ktorom jeho zverenci zdolali Anadolu Efes 91:83. „Kyle je živým príkladom, živou legendou. Je to chlap, ktorého obdivujem a nedokážem ani vyjadriť, aký som mu vďačný. Neskutočným spôsobom sa správa ku všetkým v tomto kolektíve, vďaka nemu je kabína zjednotená. Je moja ľavá ruka, pravá ruka, môj žalúdok, moje srdce. Je pripravený na to, stať sa trénerom,“ sypal zo seba emotívny grécky kouč.

Nám sa podarilo získať kontakt na Kylovho brata Tylera, ktorý sa taktiež živí basketbalom. Preto sme sa ho spýtali, čo hovorí na to, že jeho súrodenec získal prednedávnom štvrtý euroligový titul. „Pre mňa je legendou. Po finálovom stretnutí som sa s ním rozprával a povedal mi, že toto víťazstvo bolo pre neho špeciálne, pretože k nemu dokráčal už ako kapitán CSKA Moskva, ktorým sa stal pred rokom. Skvelé bolo to, že mohol zdvihnúť trofej nad hlavu a podeliť sa o radosť so svojou rodinou a kamarátmi,“ povedal pre Basket.sk Tyler Hines, ktorý si vyskúšal legionársky chlebík v Grécku, na Cypre či v Rakúsku. U našich západných susedov obliekal dres hornorakúskeho Wel­su.

Jedna vec je získať v Eurolige štyri tituly, druhá zas získať ich ako 198 cm vysoký pivot. Kyle Hines sa presadil pod košmi i napriek tomu, že má výšku rozohrávača. Dvakrát dokonca získal cenu pre najlepšieho obrancu v Eurolige (2016, 2018). „Naši rodičia nás vychovávali tak, aby sme vždy tvrdo pracovali a dávali do všetkého srdce. Kyle síce nepatrí medzi najlepších strelcov a ani jeho hra nie je taká atraktívna, že by sa na ňu chodili pozerať ľudia, ale je to celkom určite najväčší bojovník na palubovke,“ dodal Tyler, ktorý meria zhruba rovnako ako jeho starší brat a taktiež sa väčšinu času zdržuje v podkošovom priestore.

Kyle Hines je veľmi inšpiratívna osobnosť a skvelý príklad pre mladých basketbalistov. Jeho príbeh je dôkazom toho, že aj keď niekto nemá nejaký extra talent, môže to dotiahnuť až na úplný vrchol. Musí však pracovať tvrdšie ako všetci okolo neho a nikdy nesmie poľaviť. Kyle Hines začínal európsku cestu v druholigovom talianskom klube Veroli, kam ho zlanáril Andrea Trinchieri, v súčasnosti kouč Partizanu Belehrad. Ten ho presvedčil, aby ignoroval všetky pozvánky klubov NBA na predsezónne kempy a radšej prišiel do Európy. Kým jeho spoluhráči z Veroli sedeli po tréningoch na káve, Američan bol zavretý v činkárni a pracoval na svojej postave. Aj vďaka tomu je jediným hráčom z vtedajšieho tímu Veroli, ktorý sa preslávil na európskych palubovkách.

Cez Bamberg a Olympiakos sa dostal až do CSKA, kam prišiel v lete 2013. V moskovskom drese tak odohral už šesť sezón, čo je na legionára výnimočné číslo. „Sledujem jeho basketbalovú cestu od jeho dvanástich rokov a nebolo to vždy jednoduché. Kyla vždy podceňovali, ale jeho to nikdy netrápilo. Stále tvrdo pracoval a udržiaval si svoj prístup. V mojich očiach je to najlepší americký basketbalista, ktorý kedy hral v Európe a najlepší hráč, ktorý nehral v NBA,“ zložil poklonu svojmu bratovi Tyler Hines.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.