Warriors už nemusia vo finále riešiť LeBrona. Prichádza však Leonard a jeho Raptors

Publikované: 30.05.2019 Autor: Michal Bakaj

NBA Finals 2019 (Foto: si.com)

A je to tu – koniec mája, čas na finále NBA. Po štvorročnej šnúre dvojice Golden State, Cleveland prichádza aspoň čiastočná zmena. Súperom Warriors, ktorí sa prebojovali do finále piaty rok za sebou, bude Toronto Raptors.

Jediný kanadský tím v súťaži je v záverečných bojoch o Trofej Larryho O'Briena pre mnohých prekvapujúco, ale za to úplne zaslúžene. Po odchode LeBrona Jamesa do Los Angeles vzniklo vo Východnej konferencii uvoľnené miesto a na účasť vo finále sa skôr tipovali iné mužstvá.

Napokon to nebude Boston, Philadelphia a ani Milwaukee. Toronto načasovalo formu na play-off parádne a prvýkrát v klubovej histórii si zahrá v záverečnom boji o titul. Raptors sa opierajú o famózne výkony Kawhiho Leonarda, ktorý hrá vo vyraďovačke basketbal ako z inej planéty.

Sebavedomí Warriors však nehľadia na súpera a pred sebou majú jasný cieľ – získať tretí titul šampiónov za sebou a napodobniť LA Lakers z rokov 2000–2002, ktorí ako zatiaľ poslední dokázali vybojovať tzv. three-peat.

Čo rozhodne tohtoročné finále? Vybrali sme pre vás štyri faktory, ktoré budú podľa nás kľúčové v boji o trofej.

Absencia Kevina Duranta

Durant je bez debaty jedným z najviac konzistentných hráčov v lige. Jeho výkony nemajú výkyvy a svoju formu vie načasovať na tie rozhodujúce momenty. V závere série proti Houstonu sa však zranil a odvtedy pauzuje. Jeho štart v prvom zápase je vylúčený a existuje možnosť, že si vo finále nezahrá vôbec.

Kevin s nami od zranenia neabsolvoval ešte ani jeden tréning,“ potvrdil v stredu kouč GSW Steve Kerr.

Warriors, samozrejme, nie sú lepším tímom bez Duranta. Hrajú však odlišne, čo veľa súperom spôsobuje problémy. Bilancia 31–1, ktorú majú Kalifornčania v ostatnom období bez Duranta, hovorí sama za seba. Steph Curry, Draymond Green a Klay Thompson tvorili „Veľkú trojku“ už pred jeho príchodom.

Bolo to vidieť aj v konferenčnom finále proti Portlandu. V každom z ostatných troch zápasov prehrávali Warriors o 17 a viac bodov. Napriek tomu dokázali duely otočiť a napokon vyradili Portland suverénne 4:0 na zápasy.

KD určite bude chýbať v defenzíve. Leonard hrá famózne a Durant by bol pri jeho bránení ideálny. Navyše, s ním na palubovke mohli Warriors hrať s ´nižšou zostavou´ (s Greenom na pozícii päť). Golden State budú zároveň chýbať aj Durantove doskoky.

Kevin Durant (35), Golden State Warriors (NBA, USA) (Foto: nba.com)

Kto bude brániť Leonarda?

Už sme to spomenuli v predchádzajúcej časti – kľúčom k úspechu Warriors bude stopnúť Leonarda. Bez Duranta pripadne táto úloha Andremu Iguodalovi.

Avšak bude zaujímavé sledovať, ako bude defenzíva Leonarda vyzerať. Budú ho Warriors brániť jedna na jedna, zdvojovať ho alebo ho vytláčať do ťažkých pozícií, ako to robili s Jamesom Hardenom a Damianom Lillardom?

Ak bude Leonarda brániť viac ako jeden hráč, v tom prípade sa otvára priestor pre strelcov Toronto. Kyle Lowry, Danny Green či Fred VanVleet vedia zakončovať z rôznych pozícií a vo finále môžu zohrať kľúčovú úlohu. Netreba zabúdať ani na Pascala Siakama, ktorý môže byť X-faktorom celej série.

Kawhi Leonard (2), Toronto Raptors (NBA, CAN) (Foto: nba.com)

Kto bude brániť Curryho?

Tak, ako tréneri Warriors špekulujú, koho a ako nasadia na Leonarda, v Toronte si lámu hlavu nad tým, ako ubrániť Curryho. V sérii proti Portlandu nasúkal v štyroch zápasoch 146 bodov a fanúšikovia sa pýtali, či Warriors vôbec potrebujú Duranta.

Úloha brániť Curryho zrejme pripadne Lowrymu, ale pri neúčasti Duranta môžu tréneri Toronta na lídra Warriors nasadiť práve Leonarda. Jeho skvelá fyzickosť, dlhé ruky a elitná defenzíva môže robiť Currymu veľké problémy.

Kľúčové bude, ako si Raptors poradia so silnou zbraňou súpera – pick´n´roll v podaní dvojice Curry, Green. Bránenie týchto situácií je náročné na kondíciu a Leonard nemôže byť stále pri tom, keďže nie je v stopercentnom zdravotnom stave.

Steph Curry (30), GS Warriors (Foto: SITA)

Súboj lavičiek

Tu môže byť kľúčovým hráčom DeMarcus Cousins. Urastený pivot sa vystrábil zo zranenia stehenného svalu a podľa vlastných slov je pripravený vo finále nastúpiť. Warriors ho najmä pri neúčasti Duranta budú potrebovať, pretože ich lavička už nie je taká silná ako kedysi.

Shaun Livingston je už len tieňom hráča, ktorý ešte v minulej sezóne zohrával úlohu kľúčového náhradníka. Quinn Cook, Jonas Jerebko a Alfonzo McKinnie nie sú hráči, ktorí majú potrebnú kvalitu na to, aby vo finále zohrali dôležitú úlohu.

Toronto má – napríklad – VanVleeta, ktorý od narodenia syna trafil 14 zo 17 trojkových pokusov. Takého strelca Warriors medzi striedajúcimi hráčmi nemajú. Netreba zabúdať na Normana Powella a Serga Ibaku, ktorí vedia dať dôležité koše v čase, keď opory oddychujú na lavičke. Hrozbou spod koša môže byť veterán Marc Gasol.

Faktom zostáva, že základná zostava Warriors je kvalitnejšia ako v prípade Raptors. Striedajúci hráči Toronta by však v súboji lavičiek mali mať navrch.

Program finále NBA 2019

Štvrtok 30. mája: Toronto Raptors – Golden State Warriors (piatok od 3.00 h SELČ)
Nedeľa 2. júna: Toronto Raptors – Golden State Warriors (pondelok od 2.00 h SELČ)
Streda 5. júna: Golden State Warriors – Toronto Raptors (štvrtok od 3.00 h SELČ)
Piatok 7. júna: Golden State Warriors – Toronto Raptors (sobota od 3.00 h SELČ)

prípadné ďalšie zápasy
Pondelok 10. júna: Toronto Raptors – Golden State Warriors (utorok od 3.00 h SELČ)
Štvrtok 13. júna: Golden State Warriors – Toronto Raptors (piatok od 3.00 h SELČ)
Nedeľa 16. júna: Toronto Raptors – Golden State Warriors (pondelok od 2.00 h SELČ)

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC