Timeout: Liga, do ktorej neprichádzajú mladí domáci hráči, nemá svetlú budúcnosť

Publikované: 27.05.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: basketball-snv.sk

BC 04 AC LB Spišská Nová Ves vs. PP & TV Raj Žilina, Matej Majerčák (5) (Foto: fb basketball.snv)

Sezóna našej najvyššej súťaže sa minulý týždeň skončila. Inter Bratislava sa v najkratšom možnom čase dopracoval k majstrovskému titulu, keď Prievidzu zdolal presvedčivo 4:0 na zápasy. Žlto-čierni na svojej ceste za titulom v play-off ani raz neprehrali, čo je úctyhodný počin, ktorý si zaslúži veľký kredit.

Súťažný ročník 2018/19 priniesol pozitívne aj negatívne momenty. Do tej prvej kategórie celkom určite patrí návrat ligového basketbalu na obrazovky verejnoprávnej televízie, kde sa mu venuje bývalý úspešný reprezentant Rado Rančík. Ďalším pozitívom je návrat legendy chorvátskeho basketbalu Aramisa Nagliča, ktorý prišiel počas sezóny na lavičku Interu Bratislava. Mať v lige človeka, ktorý má na konte euroligové tituly a zahral si vo finále olympijských hier v Barcelone, je veľká vec. Okrem toho sme mali opäť možnosť vidieť na palubovkách zaujímavých legionárov, ktorí nám ukázali niečo zo svojho umu.

Prvý negatívny moment prišiel ešte pred začiatkom samotnej sezóny, keď sa bratislavská Karlovka odhlásila z ligovej súťaže, v ktorej zostal nepárny počet účastníkov. Z deviatich celkov sa osem „prebojovalo“ do play-off. V ňom sme sledovali sedem sérií, ale len v troch z nich to vyzeralo tak, že postúpiť môžu obaja. Reč je v tomto prípade o štvrťfinále Levice – Handlová 3:2, Prievidza – Komárno 3:2 a semifinále Levice – Prievidza 2:4. Z opačnej strany pavúka si cestu až za titulom razil Inter, ktorý išiel bezchybne a podľa očakávania zvíťazil. Niektorých možno trápil nahustený program, výkony rozhodcov či podobné veci, no toto nie sú najväčšie problémy našej ligy.

Tie sú niekde úplne inde. Ak by sme chceli spraviť vyhodnotenie celého ročníka, dokázali by sme vytvoriť dve ideálne päťky, určili by sme najužitočnejšieho hráča ligy, udelili cenu najlepšiemu hráčovi nastupujúcemu z lavičky a podobne. V jednej kategórii by sme však víťaza vyhlásiť nemohli. Z jednoduchého dôvodu: nemáme v nej hráčov. Reč je o kategórii, ktorej v zahraničí zvyknú hovoriť Rising Star. Medzi vychádzajúce hviezdy môže byť basketbalista zaradený vtedy, ak je mladší ako 22 rokov. To znamená, že má 21 rokov a menej. Ak sa pozrieme na možných kandidátov, zostane medzi nimi jeden jediný, ktorý odohral viac ako dvadsať zápasov a priemerne v nich strávil na ihrisku viac ako 20 minút.

Je ním Matej Majerčák zo Spišskej Novej Vsi, ktorý však nie je v lige nováčikom, pretože v nej hráva už poriadne dlho. Sumár tejto sezóny je teda taký, že do ligy neprišlo ani desať nových mladých Slovákov, ktorí by dostali šancu. Nebolo ich ani päť. V skutočnosti nebol ani jeden. Do SBL-ky nepribudol ani jeden Slovák vo vekovej kategórii 21 rokov a menej, ktorý by sa stal pevnou súčasťou svojho tímu. A to je problém. Pravidlo o slovenských hráčoch je v tejto chvíli zbytočné, pretože nijako nemení ligu k lepšiemu. Vyhovuje jedine skúseným Slovákom, ktorí v nej už hrajú. Tí vedia, že kluby ich skrátka potrebujú. Liga možno z hľadiska celkových čísiel nestarne, ale starnú Slováci, ktorí v nej už hrávajú. Noví neprichádzajú. Liga, v ktorej to takto funguje, nemá svetlú budúcnosť.

Do ďalšej sezóny si najviac zo všetkého želáme, aby sme prostredníctvom ligy spoznali nejakého mladého Slováka, ktorý dostane šancu a využije ju. Nemusí ich byť desať a ani päť. Úplne nám postačí jeden. Jeden je totiž omnoho viac ako nikto.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC