Vyzerali zle, teraz môže Kanada osláviť historický postup do finále NBA

Publikované: 24.05.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Pascal Siakam (Foto: SITA/AP)

Toronto zažilo doterajší najväčší moment v klubovej histórii v siedmom zápase série druhého kola proti Philadelphii, keď premenil v záverečnej sekunde neuveriteľnú, víťaznú trojku Kawhi Leonard.

Potom však prišiel útlm, v úvodných dvoch dueloch finále Východnej konferencie predviedol Giannis Antetokounmpo, prečo vyhrali s Milwaukee základnú časť. Zvíťazili v oboch domácich dueloch a pripravili si fantastickú pôdu na prienik do finále. V NBA sa už špekulovalo, že obaja finalisti by mohli vyhrať konferenčný boj pomerom 4:0, keďže Golden State jasne predčilo Portland.

Raptors sa však nevzdali, obmenili rotáciu, zlepšili sa a prialo im aj šťastie. V treťom zápase pretlačili Bucks po dvojnásobnom predĺžení. Víťazstvo im vrátilo stratené sebavedomie, čo potvrdili dominanciou vo štvrtom dueli série. Vyhrali o 18 bodov.

Kľúčový zápas prišiel v noci zo štvrtka na piatok. Milwaukee si doma verilo, pred vlastnými divákmi predvádzal tím Greek Freeka ako Antetokounmpa prezývajú skvelý basketbal, ale tentokrát zlyhal. Prehral 99:105 a kanadský klub tak má nakročené k historickému postupu do finále. Pritom len 5 tímov z 56 v histórii NBA otočilo konferenčné finále, keď prehrávalo 0:2 na zápasy!

Nespal, bol pri narodení syna

Znova v jeho drese žiaril Leonard, ktorý je zatiaľ v očiach odborníkov jasným MVP tohtoročného play-off. Jeden z najlepších hráčov súčasnosti nastrieľal 35 bodov, pridal 7 doskokov a 9 asistencií. „Podobné momenty si užívam, narodil som sa pre ne,“ povedal univerzálny krídelník, ktorý premenil päť z ôsmich trojbodových pokusov. V základnej päťke ho doplnili dvojcifernými streleckými štatistikami Pascal Siakam s Kylom Lowrym. Raptors našli nečakaného hrdinu aj na lavičke.

Doteraz trápiaci sa rozohrávač Fred VanVleet odohral 37 minút a nastrieľal 21 bodov, keď trafil skvelých sedem z deviatich trojbodových pokusov.

Pritom v desiatich zápasoch mal doteraz chabú streľbu. Premenil len 7 zo 44 striel, z toho len 3 trojbodové pokusy z 25. Vyšiel mu už zápas štyri, keď dal 13 bodov a enormne zlepšil streľbu.

„Bolo to pre mňa strelecky ťažké play-off. Ostatné veci bolo v pohode, len mi nešla streľba,“ vysvetľoval VanVleet, ktorý zažil turbulentné dni. Jeho priateľke sa narodilo dieťa, ktoré prišlo na svet o tri týždne skôr ako sa očakávalo. Pred štvrtým zápasom spal len pár hodín, keď prišiel z letiska.

„Neviem, čo Fred robil, ale mal by v tom pokračovať,“ vtipkoval tréner Raptors Nick Nurse. Toronto sa dostalo do hlavy hráčom Milwaukee, ktorí premrhali trinásťbodové vedenie.

Potrebujú gréckeho boha

Grécky boh ako zvyknúť prezývať Antetoukonmpa musí teraz ukázať svoje najväčšie umenie. Už sa nemôže šetriť. Milwaukee prehráva 2:3 na zápasy a v Toronte ho čaká súboj o všetko. „Nezložíme sa, to vám môžem zaručiť. Verím tomuto tímu a ešte nie je koniec,“ hovoril Grék zámorským médiám.

Po stretnutí si skvelý krídelník ľadoval problémový členok, ale reportérov uistil, že zranenie určite neovplyvní jeho hru. Z prehry si až takú ťažkú hlavu nerobil. „Je to prehra ako každá iná v sezóne. Človeka to hnevá, ale ideme ďalej. Mali sme veľkú šancu vyhrať, ale nevyužili sme ju. Jasné, že som naštvaný, ale máme pred sebou dva zápasy, ktoré ideme vyhrať,“ zakončil líder Bucks.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC