Miluje relax pri Dunaji a prechádzky Starým mestom. Najcennejším hráčom Interu bol všestranný Skinner

Publikované: 25.05.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Vladimír Dorňák

BK Inter Bratislava, Majster SR 2018/19, Lee Skinner (34) s mamou (Foto: Vladimír Dorňák)

O tom, že sa Inter Bratislava stane v súťažnom ročníku 2018/19 majstrom slovenskej basketbalovej ligy, sa nerozhodlo na palubovke. Samozrejme, na nej sa žlto-čiernym podarilo prevýšiť všetky ostatné mužstvá, avšak tieto výkony boli len dôsledkom letného prestupového obdobia, v ktorom spravilo vedenie niekoľko správnych rozhodnutí.

Káder, ktorý bol predtým až príliš balkánsky, sa výrazným spôsobom zmenil po príchode troch Američanov. James Kinney sa vrátil do známeho prostredia, ale už ako zrelší hráč a kvalitnejší tvorca hry. Primárnym strelcom tímu sa stal Arik Smith, ktorý premenil najviac trojkových pokusov a okrem toho v obrane príkladne vypomáhal. Z pohľadu autora textu bol však najväčšou posilou a najcennejším hráčom Interu v tejto sezóne Lee Skinner, ktorý prišiel z českého Kolína. V stredu sa stal slovenským majstrom. „Momentálne sa cítim úžasne. Bola to dlhá sezóna. Pracovali sme veľmi tvrdo, mali sme niekoľko zranení a vecí, cez ktoré sme sa museli dostať, ale napokon sme to dokázali. Nemohol som si priať lepší kolektív, s ktorým by som vyhral majstrovský titul. Túto sezónu som si užíval neskutočným spôsobom,“ povedal Lee Skinner v rozhovore pre Basket.sk.

Z českej ligy prichádzal s veľmi dobrými číslami, keď v priemere na jeden zápas zaznamenal viac ako 19 bodov a 10 doskokov. Skladba kolínskeho tímu z vlaňajšej sezóny sa však nedá porovnať s tou, ktorú mal v tejto sezóne Inter. Bratislavčania mali širokú rotáciu a od Američana nepotrebovali, aby robil také čísla ako v minulej sezóne. Podpora od spoluhráčov bola vyššia, a preto išli jeho čísla smerom nadol. Nie však výkony. „Vždy som na seba náročný a veľa od seba očakávam, ale som spokojný, že som spravil toľko, aby som mužstvu pomohol víťaziť. Som si vedomý toho, že na sebe ešte musím veľa pracovať, čo určite hodlám robiť počas leta. V tejto chvíli som však šťastný a teším sa aj kvôli mojim spoluhráčom a trénerom,“ dodal 26-ročný basketbalista.

Lee Skinner odohral v tejto ligovej sezóne všetkých 43 zápasov, v ktorých si na svoje konto pripísal v priemere 14 bodov a 7 doskokov. Čísla však v jeho prípade nie sú rozhodujúce. Americký basketbalista je takzvaný two-way player, teda hráč schopný ovplyvňovať dianie na oboch koncoch palubovky a to výrazným spôsobom. Keďže meria 198 cm, je fyzicky zdatný, ale zároveň je rýchly, dokáže v prípade potreby brániť hráčov na všetkých piatich pozíciách. A to je niečo, čo nevidíme na slovenských palubovkách každý deň. „Snažím sa ovplyvňovať dianie na palubovke všetkými možnými spôsobmi. Či už je to skórovanie, prihrávanie, doskakovanie, clonenie či bránenie. V každej akcii sa skrátka snažím niečo spraviť. Robím všetko, čo viem, aby môj tím víťazil. Myslím si, že čím som všestrannejší, tým je väčšia šanca, že získam minúty na hracej ploche. To platí v akejkoľvek lige,“ poznamenal Skinner.

K výbave všestranného podkošového hráča patrí aj streľba spoza trojkového oblúka. Skinner mal v základnej časti 37% úspešnosť, keď premenil 31 z 83 pokusov. V play-off jeho úspešnosť klesla na 9% aj preto, že trojky strieľal už pomenej (1/11). Kým počas základnej časti bol jeho priemer 2,6 trojky na jeden zápas, vo vyraďovacej fáze sa dostal na hodnotu jedna vystrelená trojka na stretnutie. To je celkom výrazný prepad, nie je to však žiadna zhoda okolností. „Určite to súvisí s novým herným systémom. Kouč ma vďaka nemu dostal do lepších pozícii, z ktorých dokážem strieľať body. Okrem toho som schopný otvárať priestory pre mojich spoluhráčov, ktorí sú schopní strelci,“ uviedol legionár Interu. Do úvahy tiež treba vziať fakt, že po príchode Jasmina Perkoviča získal klub z hlavného mesta tretieho hráča, ktorý strieľal trojky s viac ako 40% úspešnosťou.

Čo Lee Skinner stratil na trojkách, to získal na dvojkách. Priemer vystrelených dvojok v porovnaní so základnou časťou vyskočil v play-off zo 7,4 na 9,5. Hore išla aj ich úspešnosť (z 61% na 70%), čo logicky prinieslo vyššiu efektivitu na palubovke. Podľa oficiálnej stránky SBL bola užitočnosť amerického basketbalistu v základnej časti 17,2 a v play-off narástla na 20,4. Výborné výkony na palubovke však súvisia aj s tým, ako sa Skinner cítil v mieste výkonu práce. „Bratislava je nádherné mesto. Jedna z mojich najobľúbenejších činností je len tak posedávať pri rieke a vychutnávať si kávu či večeru. Dvojnásobne má to baví vtedy, keď je vonku krásne slnečné počasie. Veľmi rád sa prechádzam po Starom meste. Obľúbil som si Urban House, kde som vždy dostal skvelé jedlo a kávičku,“ prezradil nám rodák z mesta Madison vo Wisconsine.

Minulé leto podpísal s Interom Bratislava kontrakt na jednu sezónu, a preto sa z neho teraz stane voľný hráč. Leeho Skinnera sme sa preto spýtali aj na to, ako bude vyzerať jeho budúcnosť. Zostane na Slovensku alebo podpíše zmluvu s nejakým zahraničným klubom? „Vôbec netuším, ako bude vyzerať moja budúcnosť. Po zisku majstrovského titulu s Interom som vzrušený z toho, aké možnosti sa pre mňa naskytnú. Teraz mám v pláne užívať si voľno a až potom sa budem rozhodovať, čo bude so mnou ďalej. Počas letnej prestávky budem určite v kontakte s manažmentom Interu a aj s trénerom Nagličom. S nimi sa budem rozprávať o ďalšej sezóne a potom uvidíme, čo sa stane,“ uzavrel našu debatu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.