Bujan pozdvihol Prievidzu. Körner: Tím potreboval väčšiu rotáciu

Publikované: 24.05.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Vladimír Dorňák

BC Prievidza, so striebrom (Foto: Vladimír Dorňák)

Strieborné medaily boli pre nich stropom. Prievidzskí basketbalisti nezvíťazili vo finále nad Interom Bratislava ani v jednom zápase. Po úspešných sériách s Komárnom a Levicami im došli sily. Prievidza hrala takmer celú sezónu v úzkej rotácii. Vo finále sa na výkonoch podpísala únava.

Hodnotu striebra ocení klub s odstupom času. V tejto sezóne začal na lavičke tréner Michael Claxton, ktorý sa spoliehal na amerického strelca Tima Derksena. Obaja však v decembri klub opustili.

Körner o nadvláde Interu: Dlhé roky tu nebol tak dominantný tím

Družstvo prevzal skúsený Chorvát Tihomir Bujan. Po základnej časti figurovala Prievidza na treťom mieste. Vo štvrťfinále vyradila Komárno a v semifinále obhajcu titulu z Levíc. Porovnávať sa s Interom bolo nemožné. Bratislavčania sa opierali o efektivitu v streľbe a agresívnu obranu. Prievidžania nezvíťazili nad Interom už v sedemnástich zápasoch za sebou. V treťom stretnutí dokonca na Pasienkoch strelili 15 trojok, ale napriek tomu prehrali o 29 bodov. Vstrebať museli aj to, že Inter oslavoval zisk majstrovskej trofeje na ich palubovke.

„Inter mal skúsený a vyrovnaný káder. Ich dvanásty hráč by v našom tíme zasiahol minimálne do druhej rotácie a bol by mimoriadne platný. Najväčší rozdiel vnímam v tom, že náš súper mal výborných legionárov a kvalitné slovenské jadro. Dôležitá bola rotácia, ktorú tréner Aramis Naglič vždy fantasticky zužitkoval. Dlhé roky tu nebol takto dominantný tím,“ zdôraznil prievidzský krídelník Richard Körner.

BC Prievidza vs. BK Inter Bratislava, Rodney Glasgow (1) a tréner Tihomir Bujan (Foto: Vladimír Dorňák)

Bujan nahradil Claxtona a urobil progres. Derksenov odchod mrzel

Dlhé roky v lige nebolo ani finále, ktoré by sa skončilo v čo najkratšom čase. Naposledy v sezóne 2013/14. Treba však ujasniť, že Inter vtedy zvíťazil nad Prievidzou 4:0 vďaka tomu, že posledné dva zápasy boli skontumované.

V tomto ročníku vyžmýkala zo seba Prievidza maximum. Pod taktovkou trénera Bujana bol viditeľný enormný herný progres. Tím bol najlepší v doskakovaní (celkovo 1569 doskokov), na druhej strane ho brzdili straty (561) a fauly (889).

Jedno z najťažších období prišlo v decembri, keď klub prehral v piatich vystúpeniach po sebe.

„Keď som prišiel v decembri do Prievidze, tím nebol v dobrom stave. Odišiel tréner Claxton a my sme začali hrať iným štýlom. Potom skončil Tim Derksen, čo bol pre klub veľký hit. Bol naším najlepším hráčom. Stacy Davis bol však dobrou náhradou. Nikto nečakal, že by sme sa dostali do finále. Počas piatich mesiacov sme urobili ohromnú prácu. Najlepším momentom bol postup cez Levice. Vynaložili sme veľké úsilie, aby sme hrali finále. Nadvláda Interu ale trvala od začiatku sezóny,“ zhodnotil v skratke prievidzskú sezónu tréner Tihomir Bujan.

BC Prievidza vs. BK Inter Bratislava, Rodney Glasgow (1) vs. Jasmin Perkovič (21) (Foto: Vladimír Dorňák)

V porovnaní s Interom a Levicami chýba väčšia rotácia

Prievidza sa vydala zámorskou cestou. Počas sezóny nastúpilo na minimálne desať zápasov až sedem takýchto hráčov (Američania Davis, Glasgow, Johnson, Scott, Rostampour a Derksen a Kanaďan Jones). Navyše v tíme boli viacerí hráči z Čiernej Hory (Bakič, Pajovič, Popovič).

Zo Slovákov boli oporami kapitán Marek Jašš a Richard Körner. Obaja sú v predbežnej nominácií reprezentačného trénera Žana Tabaka na prípravný kemp v Bratislave a predkvalifikáciu ME 2021. Od 1. júla začnú obaja zarezávať. Ostatní slovenskí hráči nemali v Prievidzi veľkú minutáž.

„Ukazuje sa, že prievidzská cesta, v porovnaní s Interom alebo Leviciami, je náročná. Kľúčová je totiž rotácia. Inter mal viacerých slovenských reprezentantov a mix legionárov. Napríklad skvelého Arika Smitha. Myslím si, že na Slovensku takýto hráč dlho nebol. To isté máte v Leviciach: napríklad Gačešu alebo Benjamina. Keď každý týždeň odohrá tím dva zápasy a trvá to niekoľko mesiacov, potrebujete mať väčší počet hráčov. My sme mali rotáciu o 7 – 8 hráčoch,“ kriticky poznamenal dvadsaťosemročný krídelník, ktorý mal druhý rok po sebe finálovú smolu. Vlani s Košicami nestačil na Levických Patriotov.

BC Prievidza vs. BK Inter Bratislava, Richard Körner (8) a Michal Baťka (41) (Foto: Vladimír Dorňák)

Körner o budúcnosti: Možno budem v Prievidzi alebo na mesiaci

Kým vo štvrťfinále a semifinále bol kľúčovým hráčom Prievidze, v súbojoch o titul mu chýbalo viac energie. Hráči Interu ho eliminovali, nedávali mu šance na otvorené strely a často ho zdvojovali.

„Ťažko sa niečo vymýšľa, keď na mňa hral atletický Skinner, prípadne skúsený Perkovič. Určite som mohol hrať aj lepšie. Nič by sa ale na konečnom výsledku nezmenilo. Osobne ma teší, že sme sa, ako tím, dostali z problémov, ktoré sme mali počas sezóny. Vymenili sme trénera a nejakých hráčov. Mali sme zranenia, finále sme dohrávali so siedmimi hráčmi a dvomi juniormi,“ skonštatoval.

Po konci sezóny si oddýchne s priateľkou na dovolenke. Otáznik visí nad jeho klubovou budúcnosťou.

„Všetko sa ukáže časom. Je reálne, že budem hrať v Prievidzi aj na mesiaci. Nemám problém byť kdekoľvek, ak budú vytvorené kvalitné podmienky. Nejaké ponuky prišli. Uvidíme,“ doplnil košický rodák.

BC Prievidza vs. BK Inter Bratislava, Lee Skinner (34) (Foto: Vladimír Dorňák)

Bujan: V Prievidzi nie sú finančné problémy. Je na klube, ako chce pokračovať

Skladba tímu na novú sezónu sa začne pomaly kryštalizovať. Či bude pokračovať pri družstve tréner Tihomir Bujan sa uvidí v najbližších dňoch.

„Moja budúcnosť bude jasnejšia onedlho. Mám niekoľko možností a ponúk. Čoskoro sa rozhodnem. Teraz je na vedení klubu, aby zistilo, akým smerom chce ísť a akú stratégiu si vyberie. V Prievidzi nie sú žiadne finančné problémy. Striebro je odmenou za všetko úsilie, ktoré trénerský štáb, hráči, manažment, fanúšikovia a naše rodiny vynaložili na dosiahnutie tohto výsledku,“ uzavrel päťdesiatdvaroč­ný Bujan.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.