Komentár: Inter vyhral suverénne, lebo ostatným chýbala kvalita a počty

Publikované: 23.05.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: Vladimír Dorňák

BC Prievidza vs. BK Inter Bratislava, Jahmal Jones (7) vs. Arik Smith (0) (Foto: Vladimír Dorňák)

V prvom rade prejavujeme rešpekt voči basketbalistom Interu Bratislava. Zakončiť sezónu nielen suverénnym play-off bez prehry, ale celkovo devätnástimi výhrami za sebou je úctyhodné bez ohľadu na kvalitu súperov a ligy.

Tréner Aramis Naglič zocelil zostavu, dostal hráčov mimo komfortnú zónu, čím z nich vyžmýkal to najlepšie. Plusom pre slovenský basketbal je, že Chorvát pomohol nájsť stratené sebavedomie Dávidovi Abrhámovi, ktorý svoju formu vygradoval v poslednom zápase ročníka.

Mohli by sme vypisovať dôvody, prečo Inter ovládol ligu, ale pri finálovej sériu, ktorú vyhral bratislavský klub 4:0 na zápasy, pričom vyhrával v priemere o 20 bodov, nám to príde zbytočné. Skrátka Inter dominoval vo všetkom a Prievidzi sa ho nepodarilo ani raz udržať pod 80 bodov.

Tím z hlavného mesta vyzeral od konca februára ako Nymburk v českej lige. S tým dodatkom, že pri Interi nemáme šancu zistiť, aká je kvalita tohto tímu v porovnaní s Európou. Tým ho samozrejme neideme porovnávať s Nymburkom, ktorý je finančne a aj kvalitatívne úplne inde ako väčšina tímov v našom stredoeurópskom prostredí.

Jeden z uznávaných trénerov nám povedal v small talku, že najsmutnejšie je ako klesá kvalita ligy. Pred piatimi rokmi by podľa neho Inter hral so súčasným kádrom o prvú štvorku, ale nebol by ani z ďaleka taký dominantný. Nad tým môžeme polemizovať, ale bolo by nespravodlivé znižovať kvalitu titulu bratislavského klu­bu.

Ten ho vyhral najmä preto, lebo je finančne stabilizovaný a môže si tri roky skladať káder. Hráči sú zohraní, sadli si povahovo a nielen na palubovke pôsobia ako tím. Problém je v súperoch. Interu výrazne klesá konkurencia a je otázne, či sa to v ďalšej sezóne zmení.

Reálne nemohol zverencom trénera Nagliča konkurovať v boji o titul nikto. Prievidzi chýbala rotácia, skrátka mali málo hráčov, aby vydržali agresívnu obranu majstra. Inter mohol striedať až desať, jedenásť hráčov, čomu nemal banícky klub šancu konkurovať. Séria 4:0 tomu jasne napovedá.

Viac sa čakalo od Levíc, ale tým nevyšli ťahy s legionármi a na kádri sa podpísal náročný program spojený so zápasmi v Alpsko-Jadranskom pohári. Prišli zranenia, zhoršila sa klíma v tíme a nebyť výborného Šimona Krajčoviča, Patrioti vypadnú s Prievidzou ešte rýchlejšie. Levice boli výborné vo finále Slovenského pohára, ale potom prišlo zranenie Benjamina a nakoniec boli v klube radi, že prešli cez Handlovú aspoň do semifinále.

Ostatné tímy sa snažili, ale pri všetkej úcte k nim, na výzvu Interu v boji o titul nemohli ani náhodou pomyslieť.

Najsmutnejšie je, že pri ponímaní športu štátom a nulovým výhodám pre podnikateľov to nevyzerá, že by sa v ďalšom ročníku mala rozšíriť kvalita súťaže. Stačí sa len pozrieť ako nikto nemá výrazný záujem si zahrať SBL, aby mala konečne desať účastníkov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.