Academic ako nasledovník Karlovky? Žilinský basketbal je len jeden

Publikované: 21.05.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: jäzva

KB Slávia TU Košice vs. Academic ŽU Žilina, lavička Žiliny (Foto: Jäzva)

Začneme informáciou z pondelka. Na členskej schôdzi SBL jej členovia schválili pravidlá pre budúcu sezónu. Opäť sa bude hrať štvorkolovo a program play-off bude podobne nasekaný, ako tento rok. A vyzerá to tak, že v základnej časti to bude ešte viac zápasov, keďže o slovo sa hlási víťaz I. ligy.

Minulý týždeň sme informovali, že Academic ŽU Žilina prejavil záujem o štart v extralige. Hoci šéf SBL Peter Mičuda najskôr tvrdil, že nikto z I. ligy štartovať o súťaž vyššie nechce, po mediálnom odkaze od predsedu Academic ŽU Žilina Milana Rožánka zmenil rétoriku.

"Našou dlhodobou snahou je, aby SBL mala párny počet účastníkov – desať. Vítame preto iniciatívu Academicu ŽU Žilina, ktorý si vybojoval víťazstvom v 1. lige právo účasti v nasledujúcom ročníku SBL. Vedenie klubu sa len nedávno rozhodlo, že skúsi poskladať rozpočet pre najvyššiu súťaž, aj preto vznikol ten komunikačný šum v uplynulých dňoch. Pán Rožánek nás informoval na schôdzi o aktuálnom stave a prejavenom záujme štartu v SBL. Ich snahu vnímame len pozitívne. O ich účasti, respektíve neúčasti sa rozhodne najneskôr 8. júna, kedy je interná uzávierka prihlášok do SBL,“ povedal Mičuda pre ligový web.

Richard Rožánek (11), Academic ŽU Žilina (Foto: Jäzva)

Dôležití sponzori

Academic vyhral Final Four I. ligy, keď na finálovom turnaji uspel proti Štartu Bratislava i Banskej Bystrici. Potom vyrukoval s informáciou, ktorá prekvapila nejedného basketbalového fanúšika.

Počas celej sezóny sme razili teóriu, že hráme basketbal na to, aby sme vyhrali. Napokon sa nám to podarilo. Začali sme dostávať otázky, že ako ďalej, a museli sa rozhodnúť,“ opísal verdikt pokúsiť sa o vstup do extraligy šéf Academicu Milan Rožánek.

Všetci vedia, že pod Dubňom už jeden extraligový klub pôsobí. Nováčik spred dvoch rokov PP & TV Raj Žilina obsadil v uplynulej sezóne piate miesto a v 1. kole stroskotal na Iskre Svit. Uživí 80-tisícové mesto dva kluby?

„Bude to ťažké, aj pre mesto Žilina – živiť dva kluby v extralige – ale po výhre v I. lige nám veľa ľudí gratulovalo a ponúklo nám sponzorskú pomoc. Dôležité bude, ako sa k tomu postaví vedenie Žilinskej univerzity. Máme jedného veľkého sponzora, ktorý nám gavaliersky poskytol dosť veľkú čiastku. Zohnať ešte troch takých a môžeme hrať. Nebude ľahké zohnať také peniaze, ale skúšame to,“ pokračuje úspešný tréner.

Milan Rožánek, tréner Academic ŽU Žilina (Foto: Jäzva)

Žilinčania a vysokí legionári

Niekomu by napadlo, že teraz sa v Žiline strhne bitka basketbalových klubov o sponzorov a neskôr aj o divákov. Rožánek zákopovú vojnu odmieta.

„Nechceli by sme konkurovať tímu, ktorý už v extralige je. Som toho názoru, že žilinský basketbal je len jeden. Máme takú ideu, že hrať najmä so Slovákmi a študentmi, ktorí prídu do Žiliny na školu. Samozrejme, ak by sme chceli v súťaži hrať nejako úspešnejšie, prišli by aj legionári – vysokí, keďže takí u nás chýbajú. Ale predovšetkým by to bolo o Slovákoch a Žilinčanoch,“ zdôraznil Rožánek.

Podľa uznávaného kouča nie je PP & TV Raj taký žilinský ako sa prezentuje.

„Nech je jeden silný klub. PP TV Raj sú zrejme finančne zabezpečení, oni budú veľký klub v Žiline. Tvrdia, že hrajú s odchovancami a žilinskými hráčmi. S tým však nesúhlasím, nie je to pravda. Prakticky tam hrajú len môj vnuk (Róbert Rožánek) a Merešš. Ostatní nemajú so žilinským basketbalom nič spoločné,“ vraví.

Fanúšikovi okamžite napadne paralela s bratislavskou Karlovkou, ktorá hrala so slovenskými hráčmi a študentmi. Netreba dodávať, že Karlovka vychovala pre reprezentáciu trio Doležaj, Abrhám, Hlivák.

Áno, možno niečo také by sme chceli realizovať. Veľmi som im fandil a nemilo ma prekvapilo, keď skončili. Podľa mňa to bol taký svetlý okamžik slovenského basketbalu,“ zamyslel sa šéf Academicu.

Bude sa hrať v SBL opäť mestské derby? Dúfame, že áno, lebo svieži projekt súťaži isto prospeje. Hoci štvorkolový systém je podľa nás nerozumný – radšej by kluby mohli hrať európske súťaže – je lepšie mať desať účastníkov ako deväť.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia