Novým európskym šampiónom je CSKA Moskva. Prezident a tréner plakali ako malí chlapci

Publikované: 20.05.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Orange Sport

Tréner Dimitrios Itoudis a prezident Andrej Vatutin, CSKA Moskva (RUS) (Foto: Orange Sport)

Moskovčania zvíťazili vo finálovom zápase nad Anadolu Efes 91:83 a stali sa novými euroligovými šampiónmi. Pre mužstvo z hlavného mesta Ruska je to už celkovo ôsmy titul, štvrtý v novodobej ére európskeho pohára číslo jeden.

Úspech CSKA nie je dielom náhody. Dlhodobo sa o tomto klube hovorí ako o európskom San Antoniu. Okrem športovej kvality hráčov hrajú veľkú úlohu ich charakterové vlastnosti. Do kádra sa nedostane len tak hocikto. Profesionálni športovci sa sem-tam pozabudnú a prichytia ich pri nejakom škandále, avšak v tomto tíme nie je niečo takéto možné. Hráči CSKA sú si totiž vedomí, že ak by poškodili imidž klubu, okamžite by si mohli začať baliť svoje veci.

Na tom, že je moskovský klub úspešný na palubovke, má obrovskú zásluhu jeho vedenie na čele s prezidentom Andrejom Vatutinom. Ten začínal v roku 2014 novú etapu a na pozíciu hlavného trénera si vybral gréckeho odborníka Dimitrisa Itoudisa. Rešpektovaný kouč mu v sezóne 2015/16 dodal euroligový titul. Nasledujúce dva ročníky sa však CSKA neprebojovalo do finále a v médiách sa začalo hovoriť o tom, že Grékova pozícia začína byť neistá. Lenže Vatutin ho podržal a nechal ho doviesť svoju prácu až do konca.

Po finálovom triumfe si obaja kľúčoví muži CSKA padli do náručia a so slzami v očiach sa objímali. „Tak veľmi ti ďakujem,“ povedal Itoudis emotívne svojmu prezidentovi. „Toto sme si zaslúžili,“ odpovedal mu šťastný Vatutin. „Spravil si ma hrdým, presne tak, ako si mi to sľúbil,“ dodal šéf CSKA.

Cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča si prevzal Will Clyburn, ktorý vo finále nastrieľal 20 bodov. O tom, že toto ocenenie je v správnych rukách, svedčia i čísla z celej sezóny. Rodák z Detroitu nazbieral najvyšší Index rating spomedzi všetkých hráčov (614). „Prešiel som dlhú cestu a som nesmierne vďačný zato, že tu môžem byť. Kouč mi od začiatku dôveroval a bol presvedčený o mojej hre a skúsenosti. Celý čas ma viedol správnym smerom. V tomto zápase sme všetci držali spolu, vedeli sme, že takto musíme vydržať celých štyridsať minút. Počas sezóny sme boli chvíľu hore, chvíľu zas dole, ale všetko to bolo veľmi dôležité pre náš rast,“ poznamenal Will Clyburn.

Vynikajúci výkon predviedol aj jeho krajan Cory Higgins, ktorý nastrieľal rovnako 20 bodov. „Len ťažko teraz hľadám slová, som úplne vyčerpaný. Chcem oslavovať so svojimi spoluhráčmi. Bolo to presne tak, ako sme očakávali. Až do konca to bolo veľmi tesné. Verili sme si. Či tu bol tlak? Okamžite ako si na sebe oblečiete dres CSKA, tak sa dostávate pod tlak,“ vyhlásil Higgins.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.