Mnohí ho odpisovali, viac vyplakával ako hral, znova však hviezdi

Publikované: 19.05.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: SITA/AP

Steph Curry (30) a Draymond Green (23), Golden State Warriors (NBAS, USA) (Foto: SITA/AP)

Draymond Green bol v základnej časti nielen hlboko v tieni ostatných hviezd Golden State, ale viacerí odborníci mu pripisovali obrovský pokles formy.

Univerzálny krídelník sa trápil, odohral najhoršiu základnú časť za päť rokov. Stále mal slušný počet doskokov 7,3 a 7 asistencií, ale jeho bodový priemer klesol na 7,4, keď takmer nestrieľal. Súperi ho mohli nechávať voľného, keďže jeho percento za tri body kleslo na 28%. Ani dynamiku nemal rodák zo štátu Michigan takú ako pred rokmi, keď bol suverénnym defenzívnym lídrom zostavy.

Ďalším problémom bolo, že Green miestami viac argumentoval s rozhodcami ako bojoval palubovke. K tomu prišla nešťastná výmena názorov s Kevinom Durantom, ktorú zachytili kamery. Vyzeralo to, že dvadsaťdeväťročný basketbalista je pomaly na odpis a Warriors s ním nespoja svoju budúcnosť. Prebiehajúce play-off však zrejme mnohým zmenilo názor.

Fanúšikovia majú znova šancu vidieť fantastického obrancu, ktorý vie tvoriť hru. Len 201 centimetrov vysoký podkošový hráč vie brániť všetky pozície a dokonale číta súpera. Po zranení Duranta v sérii s Houstonom sa jeho dôležitosť pre tím a výkony ešte vystupňovali.

V doterajších štrnástich zápasoch play-off má priemer 12,8 bodov, 9,4 doskokov, 7,7 asistencií a 1,7 blokov na stretnutie. Top výkon predviedol v nočnom treťom stretnutí proti Portlandu. V ňom Warriors odvrátili dvojciferný náskok súpera a vybojovali si postupový mečbal. Green k nemu pomohol 20 bodmi, 13 doskokmi, 12 asistenciami a 4 získanými loptami. Zaznamenal siedmy triple-double v kariére v play-off.

Nerieši toľko rozhodcov

Skvelé pre Golden State je, že sa Green konečne plne sústredí na hru a nie na rozhodcov. Technickú chybu nedostal od prvého zápasu proti Houstonu v predchádzajúcej sérii. „Dostal som sa do štádia, že som viac vyplakával pri rozhodcoch ako hral basketbal. Som si istý, že to bolo pre fanúšikov odporné sledovať. Niekedy dostanem technickú, aby som energicky nabil tím. Momentálne však chcem predviesť hru na ihrisku a nie pri rozhodcoch. Musíme sa sústrediť na svoje výkony, aby ľudia posudzovali moju hru na palubovke, nie to, že sa hádam s rozhodcami, čo som preháňal,“ priznal bez pardónu krídelník obhajcov titulu.

„Milujem sledovať Draymonda. Má vysoké basketbalové IQ, je súťaživý a takisto je skvelým lídrom, obrancom a má výborný prihrávky,“ pochválil lídra Warriors legendárny Magic Johnson.

Svojho zverenca pochválil aj tréner Steve Kerr. „Draymond bol ako demolačná guľa. Zrážal všetko, čo stálo pred ním. Bol to jeden z jeho najlepších zápasov, aké som mal možnosť vidieť,“ povedal tréner šampiónov.

Bojuje o stomiliónový kontrakt

Greenove výkony sú pre neho o to dôležitejšie, že mu končí po budúcej sezóne zmluva. Špekuluje sa, či mu Golden State ponúknu kontrakt v maximálnej hodnote, alebo skúseného krídelníka vymenia. Zaplatiť musia aj končiacu zmluvu Klaya Thompsona. Zámorské média píšu, že Duranta tím zo San Francisca takmer s určitosťou neudrží.

Preto je pre Warriors dôležité, že dokážu vyhrávať aj bez svojej najväčšej hviezdy, ktorá pauzuje pre zranenie lýtka. Tím okolo Stephena Curryho to má zatiaľ bez Duranta 5:0, keď uspel dvakrát nad Houstonom a trikrát nad Portlandom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC