Je tu vrchol euroligovej sezóny. Podarí sa legendárnemu Obradovičovi získať desiaty titul?

Publikované: 17.05.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Željko Obradovič, tréner Fenerbahce Istanbul (TUR) (Foto: euroleague.net)

Tridsať zápasov v základnej časti a minimálne tri ďalšie v play-off, taká dlhá je cesta na záverečný turnaj Final Four v Eurolige. Najrýchlejšie sa kvalifikoval vlaňajší víťaz Real Madrid. O jeden zápas viac potrebovali Fenerbahce a CSKA Moskva, Anadolu Efes si miestenku vybojoval v rozhodujúcom súboji.

V tejto sezóne sa do Final Four prebojovali štyri najlepšie mužstvá po základnej časti, čo je rozdiel v porovnaní s poslednými dvoma ročníkmi. Ako sme už viackrát spomenuli v našich euroligových článkoch, v predchádzajúcich dvoch ročníkov sa napokon vždy radoval klub, ktorý v základnej časti skončil na piatom mieste. Tento rok sa bude z trofeje tešiť niekto z top štvorky. Vo Final Four máme šampiónov z roku 2016 (CSKA), 2017 (Fenerbahce) a 2018 (Real Madrid). Účasť týchto troch silných tímov nie je prekvapením.

O to sa postaral celok Anadolu Efes, ktorý zaznamenal v základnej časti výbornú bilanciu 20–10 a v play-off zdolal Barcelonu 3:2 na zápasy. Istanbulčania sa v semifinále postavia svojmu mestskému rivalovi Fenerbahce, ktorý v tomto stretnutí bude v pozícii veľkého favorita. Štvrtý tím má však na svojej súpiske hneď niekoľko kvalitných hráčov, ktorí v tejto sezóne spravili obrovský dojem. V prvej dvadsiatke rebríčka Index rating má Anadolu Efes piatich zástupcov: Adrien Moerman, Vasilije Micič, Bryant Dunston, Krunoslav Simon a Shane Larkin.

Fenerbahce to však nebude mať jednoduché, do hry totiž výrazne zasiahli zranenia. Na turnaji si určite nezahrajú Joffrey Lauvergne a Luigi Datome, čo je veľká strata. Navyše Jan Veselý a Nikola Kalinič mali taktiež problémy, no podľa posledných správ by mali hrať. Otázne však je, koľko sa na palubovke zdržia a aký bude ich prínos. „Efes je tím, ktorý v mnohých akciách používa pick and roll. Bude veľmi dôležité, aby sme stretnutie odohrali na úrovni Final Four. Súper má kvalitu a vie veľmi dobre čítať hru. V tíme má štyroch, piatich či šiestich hráčov, ktorí vedia hrať výborne cez slony a trestať obranu,“ povedal kouč Fenerbahce Željko Obradovič, ktorý má šancu získať desiaty titul.

CSKA Moskva a Real Madrid si zopakujú semifinále z uplynulej sezóny, v ktorom bol úspešnejší španielsky klub. Moskovčania sa budú chcieť revanšovať a po dvojročnej prestávke by si opäť radi zahrali v poslednom dueli sezóny. V ich tíme spravil výrazný progres krídelník Will Clyburn, z ktorého sa stal líder CSKA. Pre svoje mužstvo bol doteraz nesmierne cenný, pretože na palubovke predvádzal vynikajúce výkony a navyše zmeškal len jediné z 34 stretnutí. „Snažíme sa pripraviť mentálne, pretože fyzicky sme na tom všetci dobre. Už od začiatku sezóny, doslova od prvého stretnutia sme hladní po úspechu. V tíme to všetci chceme, prišli sme sem vyhrať,“ vyhlásil Othello Hunter.

Dobrou správou je pre Real Madrid fakt, že vo Final Four bude mať na palubovke Sergia Llulla, ktorý vôbec nehral v play-off. Aj bez neho však kráľovský klub zdolal Panathinaikos 3:0 na zápasy. Za výborné výkony sa dostalo odmeny Walterovi Tavaresovi, ktorého vybrali do druhej päťky súťaže a navyše sa stal najlepším obrancom v Eurolige. „Sme veľmi radi, že sa nám opäť podarilo prebojovať sa na záverečný turnaj. Je nesmierne náročné vyhrať titul v Eurolige, a to už nehovorím o obhajobe. Musíme ukázať náš najlepší basketbal, aby sme v semifinále prešli cez CSKA. Určite sa o to pokúsime,“ skonštatoval Sergio Llull.

PROGRAM SEMIFINÁLE FINAL FOUR (piatok 17. mája)

18.00 h FENERBAHCE (TUR) – ANADOLU EFES (TUR)

21.00 h CSKA MOSKVA (RUS) – REAL MADRID (ESP)

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC