Timeout: Prievidzskí legionári si môžu otvoriť kurz. Jeho názov? Ako sa nemajú brániť clony

Publikované: 13.05.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Vladimír Dorňák

BK Inter Bratislava vs. BC Prievidza, Michael Fusek (95) vs. Miloš Pajovič (11) (Foto: Vladimír Dorňák)

„Myslím si, že pre Inter to bolo hladké víťazstvo. Celú sezónu dominuje, dokonca aj v play-off. Pravdepodobne tomu bude tak aj naďalej,“ skonštatoval po sobotňajšom stretnutí tréner Prievidze Tihomir Bujan. Jeho zverenci prehrali v prvom finálovom súboji s Bratislavčanmi na Pasienkoch 54:87.

Áno, Inter dominuje. Veď naposledy prehral v súťažnom zápase 17. februára, keď vo finále Slovenského pohára nestačil na Levice (75:78). Posledné ligové zaváhanie prišlo 11. januára doma proti Komárnu (63:69). Pod vedením chorvátskeho trénera Aramisa Nagliča je bratislavský klub suverénny a valcuje súperov. V zápasoch to však často máva jednoduchšie, pretože jeho protivníci sa v obrannej činnosti dopúšťajú nevynútených chýb. Bez nich by boli duely s Interom omnoho vyrovnanejšie a zaujímavejšie.

Tieto nevynútené chyby sme mohli vidieť aj v prvom finálovom zápase, v ktorom sa o všetkom podstatnom rozhodlo, žiaľ, už v druhej štvrtine. Za stavu 28:23 bolo stále všetko otvorené a Prievidza bola v hre. Takto to mohlo ísť pokojne až do polčasu, lenže dostavili sa dve hrubé chyby pri situáciách pick and roll, ktoré Inter kruto potrestal. Za spomínaného stavu mal loptu vo svojej moci Bulatovič, ktorý si zavolal na clonu Fuseka. Dlháň Interu ani poriadne nepostavil pick, keď sa Bulatovičov obranca Jones automaticky vydal spodkom hoci mohol zostať pri driblujúcom útočníkovi.

Už tu nastala prvá chyba, keďže Fusekov obranca Pajovič zostal ďaleko odstúpený a vôbec nešiel vypomáhať pri bránení clony. Bulatovič si všimol, že Jones zostal zospodu zavesený na Fusekovi a šikovne zmenil smer pohybu. Hoci si pre seba nevypracoval streleckú pozíciu, naviazal na seba oboch brániacich hráčov, čím otvoril priestor. Síce s dobrým úmyslom, no veľmi zle si až pod kôš odstúpil Zorvan, ktorý mal na starosti Mrviša stojaceho v opačnom rohu palubovky. Keďže rozohrávač Interu má skvelý prehľad o hre, už v prvom momente si všimol voľného Mrviša, ktorému prihral a ten trafil trojku.

O niečo jednoduchšia bola akcia, ktorá sa udiala o niekoľko chvíľ neskôr za stavu 31:25. Po loptu si hore prišiel Baťka, ktorý sa poľahky uvoľnil. Keďže je pivot, spravil očakávanú vec a prihral loptu na ľavé krídlo Mrvišovi. Následne sa k nemu odobral a zaclonil brániaceho hráča, ktorým bol Bakič. V momente clony bol Baťkov obranca Pajovič odstúpený rovnako pasívne ako v situácii predtým. Keďže Baťka postavil kvalitný pick, Mrvišovi vytvoril čas na to, aby s loptu vydribloval smerom k stredu. Krídelník žlto-čiernych to spravil precízne a vylákal Bakiča aj Pajoviča, ktorí sa k nemu rozbehli. V správnom momente vrátil loptu opustenému Baťkovi a ten premenil pokus za tri body.

Na tabuli svietil stav 34:25 a tréner Tihomir Bujan sa už asi nevládal pozerať na túto šlendriánsku obranu, pretože si okamžite zobral oddychový čas. Vtedy sme si mysleli, že po krátkej prestávke to príde. Niečo sa zmení a hostia v obrane zaberú, a tak sa vrátia späť do stretnutia. Pajovičov kôš za dva body to ešte umocnil, lenže potom prišiel nevídaný skrat. Do konca prvého polčasu zostávali ešte tri minúty a nejaké drobné, keď pivot hostí dal na 34:27. No to sme netušili, že Prievidza už pred prestávkou neskóruje a Inter zaznamená drvivú šnúru 16:0. Bratislavčania odchádzali do šatne za stavu 50:27!

Pred finále sme v našej porovnávačke označili za najlepšieho hráča Prievidze Staceyho Davisa, no v sobotňajšom zápase nás svojím výkonom sklamal. V druhej štvrtine sa niekoľkokrát nechal zbytočne uniesť emóciami, keď gestami reagoval na rozhodnutia arbitrov. Okrem toho volil ťažké a nepripravené strely, ktoré mali minimálnu šancu na úspech. Lepšie však na tom neboli ani ostatní legionári. Výnimkou bol snáď Glasgow. Hoci sa už hralo finále, na týchto borcoch nebolo vidno, že by sa išli roztrhať. Znova pripomíname, že reč je stále o druhej štvrtine, kde faktor únavy neprichádza do úvahy.

Fanúšikovia možno nemajú znalosti odborníkov, no vidia, keď ide hráč naplno. Dvojnásobne to platí v Prievidzi, kde je basketbal pre ľudí náboženstvo. Preto si zaslúžia od hráčov stopercentný výkon. Či boli spokojní s tým sobotňajším, to už necháme na nich…

20 Los Angeles Lakers 37/45 45,12%
21 Minnesota Timberwolves 36/46 43,90%

5 Los Angeles Sparks 0/0 0,00%
6 Minnesota Lynx 0/0 0,00%