Očami Rada Rančíka: Už dávno som nebol sklamaný ako po výkonoch Svitu

Publikované: 09.05.2019 Autor: Rado Rančík Foto: Vladimír Dorňák

BK Inter Bratislava vs. BK Iskra Svit (Foto: Vladimír Dorňák)

Zdravím všetkých priaznivcov basketbalu. Dlhší čas som sa odmlčal, lebo som mal pracovné povinnosť mimo basketbalu. Trošku bližšie som sa pozrel na play-off, konkrétne na semifinálové sé­rie.

Začnem tou jednoznačnejšou, kde sa stretol Inter Bratislava so Svitom. Poviem to na rovinu, už dávno som nebol tak sklamaný z play-off série ako v tomto prípade. Je to kombinácia výsledkov zápasov a predvedenej hry z pohľadu Svitu. Chápem, že Inter je kvalitatívne na inom stupni, ale hráči podtatranského tímu pôsobili ako veľa mužstiev, proti ktorým som nastupoval ešte za čias v českom Nymburku. Mal som pocit, že išli do toho s porazeneckou mentalitou, akokeby si povedali, že súper je oveľa lepší a nemajú šancu. Neviem sa s podobným prístupom vyrovnať. Ich výkony pôsobili odovzdane. Najmä v Bratislave.

Je pre mňa nepochopiteľné ako sa hráči môžu takto vzdať a pozrieť sa do zrkadla po prehre o 66 bodov! Veď je to PLAY-OFF!!! Ak by som ako kapitán bol na ihrisku, tak spoluhráčov zvozím pod čiernu zem. Mali bojovať ako draci, pobiť sa, ukázať emóciu. No namiesto toho behalo po palubovke družstvo, ktoré sa nevedelo dočkať, kým skončí zápas a môže ísť domov.

Inter hral naopak uvoľnene a precízne. Nekompromisne v obrane, ktorá často vyústila do rýchleho protiútoku. Ťažko sa to hodnotí, pretože sa nemuseli veľmi nadrieť na postup. Uvidíme, či im to uškodí, lebo zatiaľ v nadstavbovej časti nemali veľa náročných stretnutí.

Z druhého semifinále postúpila do finále pod odmlke Prievidza. Musím uznať, že zaslúžene. Celú sériu som pozorne sledoval a moje hodnotenie je nasledovné. Výborná obrana Prievidze pôsobila na tím z Levíc zväzujúco. Zverenci trénera Bujana ju hrali vynikajúco. Nedovolili hráčom Patriotov sa veľmi presadiť. Či už to bolo pri hre jeden na jedného alebo päť na päť. Dobre si strážili priestor pod košom i na perimetri. Samozrejme boli aj momenty, kedy robili baníci chyby. Hlavne pri prehrách na palubovke súpera. Bol to taký starší typ basketbalu, keď sa tím plne koncentroval na obranu a útok bol kostrbatejší.

Patrioti mi prišli príliš statickí. Často krát sa stalo, že dvaja hráči hrali pick and roll a ostatní sa dívali, čo vymyslia. Chýbal mi pohyb bez lopty, backdoor zbehy. V princípe tam nebol moment na snahu ubehať spoluhráča, aby ma neubránil.

Rád by som však vypichol Šimona Krajčoviča. Hral nekompromisne, umne a tvrdo. Nebyť jeho, séria by asi skončila už skôr. Bravó Šimon! Z hráčov Prievidze by som si vybral asi Rodneyho Glasgowa. Nedával veľa bodov, ale vždy keď prišiel na ihrisko, pôsobil výborne. Mal dobrú energiu, pohyb, obranu a celkový dojem na palubovke. Séria sa mi celkovo páčila. Levice síce boli statickejšie, ale bojovali. Obaja súperi chceli postúpiť, tak to má byť. Je to vyvrcholenie sezóny.

Pred finále mám svoj tip na víťaza SBL ligy, ale zatiaľ ho neprezradím. Uvidím, či budem mať pravdu. Mám pocit, že ja na čo sa tešiť. Uvidíme veľa dobrých a dúfam, že aj tvrdých súbojov, kde sa mužstvá popasujú o každý centimeter na palubovke. Je čas rozdeliť mužov od chlapcov.

Potenciál na titul majú oba tímy. Je pravda, že Prievidza má za sebou náročnejšie série. Hráči museli vydať veľa energie, ale idú hrať finále. Únavu môžu riešiť po sezóne. Teraz ide o všetko. Verím, že obe mužstvá ukážu divákom pravé vyvrcholenie sezóny. Všetci si chceme vychutnať basketbal a skvelú atmosféru, ktorú vytvoria oba fanúšikovské tábory. Príďme všetci a povzbuďme slovenský basketbal, vytvorme kulisu, pre ktorú budú chcieť všetci aktéri bojovať na tisíc percent. Poďme sa baviť!

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC