Prievidzi ostalo na finále dostatok energie. Hojč: Rozhodol prvý zápas, hráčov neobviňujem

Publikované: 08.05.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Lukáš Droppan a Ladislav Szibilla

BC Prievidza vs. BK Levickí Patrioti, Rodney Glasgow (1) (Foto: Ladislav Szibilla)

Levickí Patrioti majstrovský titul neobhája. V tejto sezóne sa musia uspokojiť s bronzom. V semifinále ich pokorila Prievidza 4:2 na zápasy. Postupový bod získala po domácom víťazstve 68:64. Zverenci Tihomira Bujana vyhrali všetky duely vo svojej hale. Navyše hneď v prvom zápase série uspeli aj na ihrisku súpera. Prievidza sa prebojovala do finále po troch rokoch. Od soboty ju čakajú súboje s Interom Bratislava.

Levičania hrali v Prievidzi o všetko. Postupová misia sa im zo začiatku darila napĺňať. V úvodnej štvrtine viedli aj o 9 bodov. V tej ďalšej mali v jednom momente sedembodový náskok. Na polčasovú prestávku odchádzali s vedením 34:29. Lenže Prievidza ukázala väčšieho tímového ducha. Už po niekoľkýkrát v sérií otočila nepriaznivý stav. V druhom polčase sa zlepšila v útoku i obrane. Dve minúty pred koncom prehrávala o jediný bod, ale v závere si udržala oceľové nervy. Hostia stratili dôležité lopty a predviedli nepresné strely. Prievidza zaznamenala zvyšných osem bodov zo svojho skóre výlučne z trestných hodov.

BC Prievidza vs. BK Levickí Patrioti, Delvon Johnson (6) (Foto: Ladislav Szibilla)

Jones po postupe do finále: Podarilo sa nám zastaviť levický útok

Prievidzi chýbal v zostave potrestaný Čiernohorec Boris Bakič. Tentokrát ju nepotiahli slovenskí hráči Richard Körner a Marek Jašš. Výborné výkony predviedla americká trojica Stacy Davis (12 bodov), Rodney Glasgow (12 bodov) a Delvon Johnson (17 bodov) a doplnil ich Kanaďan Jahmal Jones (12 bodov).

„Myslím si, že kľúčové bolo, že sme v poslednej štvrtine našli spôsob, ako zastaviť levický útok. Zápas sme otočili, pretože sme začali hrať agresívnejšie v obrane. Oba tímy hrali tvrdo a séria sa mohla vyvíjať jedným i druhým smerom. Úspešnejší sme boli my, čo je skvelý pocit. Ešte je pred nami ale veľa práce,“ okomentoval postupové víťazstvo Jahmal Jones. Ako jediný hráč na ihrisku odohral kompletných 40 minút.

„Pre náš klub a fanúšikov znamená tento výsledok veľmi veľa. V Prievidzi som druhú sezónu a užívam si to. Našou motiváciou v tíme bolo dostať sa do finále, a to sa podarilo. Zakaždým vyhrávali zápasy dobré obrany. Držali sme sa herného plánu a verili sme si,“ doplnil Jonesa spoluhráč Rodney Glasgow.

V semifinále mali Levice početné zdravotné problémy. Klub zasiahli dve tragické správy. Američan Vincent Council opustil tím pre úmrtie v rodine. V šiestom zápase chýbal v zostave Boris Bojanovský, ktorý prišiel o svoju mamu.

„Všetci v klube sme myšlienkami pri Borisovi. Bol to boj medzi dvomi rovnocennými tímami a rozhodovali detaily. Neobviňujem mojich hráčov, som na nich hrdý. Ak by sme mali k dispozícií zdravého Dwayna Benjamina, možno by sa to skončilo inak. Poznačili nás zranenia. Gačeša nehral prvý zápas, druhý a tretí chýbal Pita. Urobili sme maximum, ale nestačilo to. Prievidza má výborný tím, kvalitných hráčov aj trénerský štáb. Odviedli skvelú prácu,“ vyjadril sa levický tréner Teo Hojč. Podľa neho o osude série rozhodol hneď prvý zápas, v ktorom doma Patrioti prehrali.

BC Prievidza vs. BK Levickí Patrioti, Šimon Krajčovič (5) (Foto: Lukáš Droppan)
BK Levickí Patrioti s bronzovými medailami (Foto: Lukáš Droppan)

Prievidzi ostalo na finále veľa energie

Levice mali v tejto sezóne šancu na prestížne double. Prvýkrát v klubovej histórií vyhrali Slovenský pohár. Po základnej časti skončili na druhom mieste. Navyše účinkovali na medzinárodnom poli v Alpsko-jadranskom pohári, kde sa dostali do semifinále. V ligovom semifinále si Patrioti dokázali vo viacerých zápasoch vypracovať náskok, ten ale často stratili.

„Prehrali sme zápas, ktorý sa vyvíjal podobne ako prvé dva súboje v sérií. Väčšinu času sme viedli a potom nám niečo chýbalo. V tomto stretnutí sme nepremenili niekoľko šestiek a dvakrát sme nedoskočili loptu v obrane, keď to bolo najdôležitejšie. Urobili sme niekoľko zlých rozhodnutí a mali sme aj smolu. Sme v tomto momente smutní, ale nemusíme sa za nič hanbiť. Teší ma, aký pokrok urobili slovenskí hráči v našom tíme,“ doplnil Teo Hojč.

Prievidza je po postupe do bojov o titul v eufórií. Na finále sa chce zodpovedne pripraviť. Inter prehral v sezóne len štyri ligové zápasy. Prievidza nad ním nezvíťazila už v 13 súťažných zápasoch za sebou. Naposledy 15. apríla 2017.

„Sústredíme sa na najbližšie dni, aby sme boli maximálne pripravení. Všetci v tíme si to chceme užiť, pretože finále je pre nás obrovskou odmenou. Každý zápas bude dôležitý. Aby ste sa stali dobrým tímom, musíte to na svojej ceste ukázať,“ prezradil rozohrávač Rodney Glasgow.

„Vedeli sme, že séria s Levicami nebude jednoduchá. Obzvlášť v obrane bol súper nepríjemný. Zvládli sme to a zahráme si finále. Myslím si, že máme stále veľa síl a energie,“ povedal Jahmal Jones.

BC Prievidza vs. BK Levickí Patrioti, tréner Teo Hojč a fanúšikovia (Foto: Lukáš Droppan)

Tajomný Hojč: Ak z Levíc odídem, pôjdem pyšný

Pre Levice sa sezóna skončila. Aká bola podľa trénera Tea Hojča v rámci porovnania s tou majstrovskou?

„Keď sme vyhrali titul, čo bolo veľké prekvapenie, médiá a ľudia nás viac rešpektovali a pasovali do role favorita. V tomto roku sme hrali iným spôsobom, pretože sme mali iných legionárov. Vlani sme mali minimum zranení, teraz to nebolo normálne, ako sa to na nás lepilo. Často bolo náročné trénovať a nájsť ideálnu chémiu. Keď som pred štyrmi rokmi do Levíc prišiel, nebolo veľa trénerov, ktorí by túto prácu brali. Počas tohto obdobia sme s tímom, vlastníkmi a manažmentom urobili neuveriteľnú prácu. Úprimne, kto by po sezóne 2014/15, kedy sme obsadili deviate miesto, povedal, že o tri roky budeme majstri? Urobili sme klubu skvelé meno,“ reagoval.

Na otázku o trénerskej budúcnosti odpovedal diplomaticky.

Ak z Levíc odídem, pôjdem pyšný a opustím klub s trofejou pre majstra i víťaza poháru a s vedomím, že som dal tomuto tímu a úžasným fanúšikom všetko, čo mám,“ uzavrel Teo Hojč.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.