Obrana, lepší lídri a sila domácej palubovky rozhodli o finále pre Prievidzu

Publikované: 07.05.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

BC Prievidza vs. BK Levickí Patrioti, tím Prievidze (Foto: Ladislav Szibilla)

V zjavne unavenom zápase našla väčšiu silu Prievidza, ktorá pretlačila Levice v semifinálovej sérii. Vyhrala ju 4:2 na zápasy a presne po troch rokoch od svojho posledného triumfu v lige zabojuje proti Interu Bratislava o ďalší. Rozobrali sme dôvody, prečo sa podarilo baníckemu klubu pretlačiť obhajcov titulu.

Skvelá obrana

Patrioti síce nastrieľali pri dvoch domácich víťazstvách 80, respektíve 82 bodov, ale inak bola séria jednoznačne o obrane Prievidžanov. Tí hrali dostatočne agresívne, dokázali byť tvrdí smerom na loptu, ale aj pri bránení silného podkošového priestoru Levíc. Pri štyroch výhrach udržali obhajcov titulu na 63 bodoch, čo je skvelé číslo. Baníci ukázali, že veľké série v play-off vyhráva obrana. Keď pritvrdili a padlo málo bodov, vždy vyhrali. Výborná vizitka.

Tímový duch Prievidze

O vnútornej sile Prievidze svedčí, že až v štyroch zápasoch prehrala úvodné štvrtiny a prehrávala aj dvojciferným rozdielom. Podarilo sa jej však zaťať a výsledky otočiť v najdôležitejších momentoch. Vypichli by sme konkrétne dva. V úplne prvom stretnutí série vyhrávali Levičania v 31. minúte o desať bodov, ale Prievidza predviedla ohromný obrat a duel otočila po sérii 28:11.V menšom to ukázala aj v dnešnom rozhodujúcom stretnutí. Štyri minúty pred koncom vyhrávali Levice 60:56, ale potom znova prišiel drvivý záver domácich. Tí vyhrali rozhodujúcu pasáž semifinále pomerom 12:4, s tým dodatkom, že posledná trojka Alexandra prišla už len na korekciu výsledku.

Körner Richard (8) a tréner Tihomir Bujan, BC Prievidza (Foto: Ladislav Szibilla)

Faktor Bujan

Na konci decembra sa rozhodlo vedenie BC vymeniť trénera. Michaela Claxtona vystriedal Tihomir Bujan. Ukázalo sa to ako kľúčový ťah. Pod Američanom hrali Prievidžania bez systému. Kouč chcel s nimi hrať rýchlo, dať im voľnosť, ale nedarilo sa mu to tak ako jeho predchodcovi Ryanovi Pannonemu. Logicky prišla zmena. Bujan sa spolieha viac na systémovú hru a parádne zlepšil defenzívu Prievidze. Pod jeho vedením sa stal hornonitriansky tím možno najlepšie brániacim v lige. Z 28 zápasov vyhrali pod Chorvátom 19.

Rozdielne výkony lídrov

Podobné série ako semifinále medzi Prievidzou a Levicami rozhodujú detaily a v tých boli lepší baníci. Patriotov skvele ťahal Šimon Krajčovič, ale okrem Gačešu sa na nikoho iného nemohli pravidelne spoľahnúť. Niekedy to vyzeralo, akokeby nemali Levičania správne úlohy a aj vysoké minúty pre Councila sa ukázali spätne ako zbytočné. Tímu chýbali body Žiaka, ktorý sa výraznejšie presadil len v jedinom dueli, nuloví boli Jeftič s Davisom a obrovská rodinná tragédia ovplyvnila výkony Bojanovského.

Naopak Prievidza mala lídrov daných a v úzkej rotácii to zvládla výborne. Spoľahlivé výkony podalo trio Stacy Davis, Pajovič a Körner, ktoré hralo dobre na oboch stranách palubovky a bolo kľúčom k úspechu postupujúceho klubu. K tomu sa pridal X faktor, buldog Marek Jašš.

Prvá výhra vonku a domáca palubovka

Kľúčom k úspechu Prievidze bol už prvý zápas, ktorým si utrhla pomyseľnú výhodu domácej palubovky. Tú potvrdila troma víťazstvami. V priemere uspela pred svojimi divákmi o sedem bodov a jasne ukázala, že doma skrátka s Levicami neprehráva už šesť rokov.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%