Vyhral NCAA, dvakrát NBA a teraz aj Ligu majstrov. Môj malý brat je víťaz, napísal Wade

Publikované: 07.05.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.basketball

Segafredo Virtus Bologna (ITA) vs. Iberostar Tenerife (ESP), Mario Chalmers (15) (Foto: fiba.basketball)

Americký rozohrávač Mario Chalmers bol síce draftovaný do NBA až v druhom kole, avšak do najkvalitnejšej ligy sveta prichádzal ako univerzitný majster. V roku 2008 vyhral titul ako hráč University of Kansas a bol jedným z kľúčových hráčov mužstva.

Práve vďaka jeho trojke v kritickej chvíli musel ísť duel do predĺženia. Možno aj preto si ho vybral tím Miami Heat, ktorý neskôr aj s Chalmersom vyhral dva tituly v rokoch 2012 a 2013. V zámorskej lige si okrem Miami zahral taktiež v drese Memphisu. V tejto sezóne, konkrétne začiatkom marca, sa po prvýkrát v živote dohodol na spolupráci s európskym klubom. Oslovilo ho mužstvo Virtus Bologna, ktoré pár dní po Chalmersovom príchode angažovalo srbského trénera Aleksandara Djordjeviča.

Bologna vyradila v play-off Ligy majstrov dva francúzske kluby Le Mans a Nanterre, vďaka čomu si zabezpečila účasť vo víkendovom Final Four, ktoré sa konalo v belgických Antverpách. Taliani v semifinále vyradili Bamberg (67:50) a v nedeľňajšom finále narazili na Tenerife, víťaza zo sezóny 2016/17. V prvom polčase sa však Mariovi Chalmersovi nedarilo podľa predstáv, a tak mu musel kouč Djordjevič viackrát dohovárať. „Povedal mi, aby som skrátka hral svoju hru. V prvom polčase som bol pod tlakom, pretože som sa všetko snažil urobiť sám. Kouč ma nabádal, aby som sa upokojil a snažil sa vychutnať si tento moment. To mi veľmi pomohlo,“ prezradil 32-ročný tvorca hry.

Po víťaznom finále, v ktorom Bologna zvíťazila nad Tenerife 73:61, sa Mario Chalmers vyjadril na adresu svojho trénera. „Saša je defenzívne ladený kouč a veľmi mi pripomína Pata Rileyho, ktorý bol takýto počas pôsobenia v Miami Heat. Som zvyknutý hrať pod trénermi s takouto filozofiou. Je to pre mňa veľká motivácia,“ dodal rodák z mesta Anchorage na Aljaške. Na univerzite a tiež v NBA sa Chalmers preslávil vďaka svojim presným strelám, ktoré prichádzali v pravý čas. Keď sa Tenerife dotiahlo na šesť bodov, Američan sa vybral s loptou do vymedzeného územia a po obrátke skóroval.

Celkovo zaznamenal vo finále 8 bodov, 2 doskoky a 2 asistencie. „V druhom polčase sme sa trochu trápili. Všimol som si, že sa naskytla možnosť na útok a uvidel som miesto, do ktorého som sa chcel dostať. Žijem pre takéto veľké momenty. Dokázal som tú strelu premeniť a veľmi veľa to pre mňa znamená,“ skonštatoval rozohrávač, ktorý patril v sezóne 2008/09 k najlepším nováčikom v NBA. O desať rokov neskôr zdvihol nad hlavu krásnu trofej pre víťaza Ligy majstrov. Medzi gratulantmi boli aj veľké mená. „Dostal som veľa správ od mojich chlapcov. Ray Allen ma kontaktoval a rovnako tak aj Dwyane Wade. Vedeli, že budem hrať v zápase o titul. Aj to svedčí o tom, ako sme bratstvo a aké je medzi nami puto mimo basketbalu.“

Hviezdny Dwyane Wade, ktorý nedávno odišiel do basketbalového dôchodku, na Twitteri napísal: „Môj malý brat je víťaz. Bodka. Gratulujem šampión. Pokračuj v tom, čo robíš. Vyhrávaj!“ Po finále sa novinári pýtali Maria Chalmersa na jeho ďalšie plány. Prioritou je pre Američana vraj návrat do NBA. „Čo sa stane, to sa stane. Užijem si tento moment a budem oslavovať so svojimi spoluhráčmi. Keď príde čas, budem o tom rozmýšľať,“ uviedol Chalmers.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.