Timeout: Dokáže konečne majster zvíťaziť v Prievidzi? Absencia Jašša by mohla byť kľúčová

Publikované: 06.05.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Ladislav Szibilla

BC Prievidza vs. BK Levickí Patrioti, Marek Jašš (13) vs. Šimon Krajčovič (5) (Foto: Ladislav Szibilla)

Basketbalisti Prievidze mali pred piatym semifinálovým zápasom v rukách mečbal. V sérii vyhrávali 3:1 na zápasy a ak by v Leviciach zvíťazili, postúpili by do finále, v ktorom by sa stretli s Interom Bratislava. Lenže úradujúci majster dokázal vyhrať vďaka skvelému výkonu rozohrávača Šimona Krajčoviča a znížil na 2:3.

Pred šiestym stretnutím je papierovým favoritom na postup Prievidza, pretože hrá doma a tu sa jej proti Leviciam dlhodobo darí. Teraz dajme bokom všetky tie roky, kedy tu Patrioti nedokázali vyhrať. Relevantné sú pre nás predovšetkým štatistické údaje z aktuálnej sezóny a tie hovoria v prospech Prievidze. V minulom týždni, keď Levice prehrali v Prievidzi a stav série bol 1:3, bolo všetkým v tíme Patriotov jasné, že ak chcú postúpiť do finále, budú musieť vyhrať tri zápasy po sebe. V tomto play-off sa im však nepodarilo vyhrať ani dva duely po sebe.

V prvom kole proti Handlovej víťazil vždy domáci tím a keďže Levice mali o jeden zápas viac, vyhrali v sérii 3:2. V spomínaných dvoch súbojoch v Handlovej dostali 88 a 98 bodov, čo je na pomery Levíc veľmi vysoké číslo. Proti Prievidzi sa vonku výrazne polepšili, pretože počet inkasovaných bodov klesol na 68 a 76. Problém však pre Levice nastal hneď v prvom zápase doma, v ktorom sa zrodila prehra, a tú čakal na úvod série zrejme len málokto.

Spomínaný prvý zápas bol z pohľadu série odlišný, pretože víťazstvo Prievidze sa „upieklo“ až v poslednej štvrtine. V tomto je toto stretnutie výnimočné, keďže ostatné zápasy sa skončili v poslednej časti hry maximálne štvorbodovým rozdielom. Víťazstvo Prievidze v štvrtej štvrtine prvého zápasu 28:13 sa teoreticky môže zopakovať aj v opačnom garde, no závisieť to bude najmä od výkonu Levíc. Obidva zápasy Patriotov na pôde Prievidze spája to, že v druhých polčasoch prišlo k miernemu poľaveniu.

Teraz sa už nie je načo šetriť, a preto sme zvedaví, ako úradujúci majster rozloží sily v šiestom zápase, v ktorom bude hrať znova o prežitie. Prievidza hrá na domácej palubovke inak ako vo vonkajších dueloch a určite je to do veľkej miery zásluha fanúšikov. K typickým domácim zápasom patria aj lepšie výkony Mareka Jašša, ktorý sa práve pred vlastnými fanúšikmi dokáže dostať do hernej pohody a okrem výbornej obrany – tá je u neho základným prvkom – dokáže pridať aj cenné body.

V poslednom stretnutí v Leviciach si však vyvrtol členok a jeho štart je otázny. Ak by nemohol nastúpiť, pre domácich by to bola významná strata, pretože v tíme Prievidze nie je iný hráč, ktorý by sa hernými charakteristikami podobal na Mareka Jašša. Na druhej strane pre Levice by sa v prípade jeho neprítomnosti zvýšila šanca na víťazstvo. A to je celkom slušná zápletka pred utorkovým šiestym stretnutím.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.