Sú už lepší ako LeBron? Durant s Leonardom majú famózne play-off

Publikované: 06.05.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: SITA/AP

Kawhi Leonard (2) vs. Kevin Durant (35) (Foto: SITA/AP)

Dlhé roky nebolo pochýb o tom, že najlepším basketbalistom planéty je LeBron James. Skvelými výkonmi doplnenými osemnásobným postupom do finále NBA to len potvrdil. James dominoval v základnej časti a najmä v play-off, kde si podmanil dlhé roky slabšiu Východnú konferenciu.

V tejto sezóne sa však zdalo, že univerzálneho basketbalistu dobehol vek. Štatistiky mal stále fantastické, ale vyradilo ho na dlhší čas zranenie. Lakers sa už z toho nepozviechali a nedostali sa ani len do play-off. Je otázne ako sa tímu podarí posilniť v ďalšej sezóne, keďže majú problémy v manažmente.

V NBA sa už čoraz viac hovorí, že pomyselné miesto na tróne najlepšieho basketbalistu sveta má nového majiteľa. Je ním Kevin Durant. Krídelník Golden State je trošku v tieni, keďže v minulosti prestúpil do tímu, ktorý vyhral titul aj bez neho. Ostatné dva roky je však jeho jasným lídrom a nebyť jeho výkonov, tak by Warriors len ťažko pridali ďalšie dva tituly.

Kalifornský klub sa v poslednom čase trápi, o čom svedčala prekvapujúco dlhá, šesťzápasová séria proti LA Clippers v prvom kole. V druhom zatiaľ vedie 2:1 na zápasy nad zrejme najväčším konferenčným vyzývateľom z Houstonu. Warriors chýba silná lavička, lídri ako Steph Curry či Klay Thompson nemajú najlepšiu formu, o to viac ich drží fantastický Durant.

Unavuje ho už byť len dvojkou

Tridsaťročný rodák z Marylandu nemá slabiny. Vie hrať na krídle, alternovať na rozohrávke, ale aj na pozícii falošného pivota, keď dokáže skvele pomáhať zo slabej strany v obrane. V deviatich zápasoch má priemer 35,6 bodov na zápas (najvyšší v kariére), 5 doskokov, 5 asistencií pri 51,5 % úspešnosti streľby a 43,8 % za tri body.

Durant má na rozdiel od Jamesa veľkú výhodu, že vie skvele hrať tzv. offball, keď nemusí mať nutne v rukách loptu. Výborné je, že ku svojej vždy fantastickej streľbe pridal aj ďalšie atribúty a zlepšil sa za posledné roky najmä v obrane. K tomu ešte vylepšil už teraz takmer dokonalú streľbu, jeho pokusy zo stredných vzdialeností z odskoku po vzore Dirka Nowitzkého sú takmer nebrániteľné.

Kevin je dlhodobo unavený z toho, že ho stále považovali za druhého za LeBronom. Nielen v očiach verejnosti, odborníkov, ale aj vo firme Nike, ktorá oboch hráčov sponzoruje. O to viac si užíval dve finále, v ktorých Jamesa prekonal a dostal cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča finálovej série. K tomu ešte rozhodol kľúčové zápasy priamo cez rivala, ktorý ho bránil,“ napísali na uznávanom webe The Athletic.

Wariors zrejme budú potrebovať od Duranta podobne skvelé výkony aj naďalej, aby si uchovali šancu na tretí titul po sebe. KD už dokázal streliť 50 a 46 bodov v sériách proti Clippers a Rockets. Ak by sa mu podarilo vyhrať s Golden State tretí titul za sebou, zaradil by sa k minimu najväčších hviezd, ktorým sa to podarilo na čele s Michaelom Jordanom, ktorý to dokázal s Chicagom Bulls dvakrát.

Famózny Kawhi Leonard

Ďalším hráčom s famóznymi výkonmi v tohtoročnom play-off je Kawhi Leonard. Pri krídelníkovi Toronta je ťažké povedať, či je už lepší ako LeBron James, keďže minulú sezónu skoro celú vynechal pre zranenie a aj v tejto hral v základnej časti obmedzený počet stretnutí. Preto by nebolo fér, keby ho niekto priamo zaradil takto vysoko.

V play-off však jednoznačne ukazuje svoju obrovskú kvalitu, keď ťahá trápiace sa Toronto. Raptors nemajú momentálne ďalšiu hviezdu, keďže Pascal Siakam bojuje so zraneným lýtkom. Leonard musí brať takmer všetko na seba a zvláda to fantasticky. V nedeľu v noci sa vďaka jeho výkonu podarilo Raptors vyrovnať sériu druhého kola proti Philadelphii na 2:2.

K vždy dokonalej obrane pridal aj skvelé výkony v ofenzíve. V osmičke doterajších duelov má priemer 31,5 bodov, 6,9 doskokov a 3,3 asistencií na zápas, pričom má neskutočnú úspešnosť streľby 57,9 % pri 46,7 percentných trojkách!

V spomínanom poslednom stretnutí naplno ukázal svoju veľkosť, keď sa jeho spoluhráči trápili. Tím potiahol k vyrovnaniu série na 2:2 39 bodmi, 14 doskokmi a 5 asistenciami, pričom premenil v závere kľúčovú trojku cez dvojicu obrancov. Raptors sú prakticky bez neho na palubovke stratení.

Dvadsaťsedemročný rodák z Los Angeles už v minulosti predčil aj LeBrona Jamesa, keď ho pred piatimi rokmi skvele ubránil vo finále NBA a oslavoval so San Antoniom titul. Vyhral aj cenu MVP finále NBA. Výbornú prácu pri defenzíve dominantného krídelníka odviedol aj rok predtým, keď Spurs prehrali finále len veľmi tesne.

Uvidíme, ako obidve hviezdy v tohtoročnom play-off dopadnú. Je to pre nich dôležité nielen v súboji o to, kto je momentálne najlepší, ale aj preto, lebo sa rozhoduje o ich budúcnosti. Nahlas sa hovorí, že obaja zmenia po sezóne dres. Leonarda spájajú s LA Clippers a Duranta s New Yorkom Knicks. Dokonca existuje teória, že by sa obaja mohli objaviť v budúcej sezóne v rovnakom drese.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC