Vyše 60 rokov sa nehral v NBA taký zápas, mieril do piateho predĺženia

Publikované: 04.05.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: SITA/AP

POR Trail Blazers vs. DEN Nuggets, Damian Lillard (3) (Foto: SITA/AP)

Už pred začiatkom série medzi Denverom a Portlandom sa očakávalo, že to bude vyrovnaný boj. Úvodné dva zápasy to jasne potvrdili, keď si súperi rozdelili výhry. Vrchol súboja o postup do finále Západnej konferencie zrejme prišiel v piatok v noci. Duel muselo rozlúsknuť až neuveriteľné štvrté predĺženie! Podobne dlhý zápas sa hral v play-off v NBA naposledy ešte v roku 1953. Vtedy zdolal Boston – Syracuse. V histórii sa nikdy inokedy nehrali vo vyraďovacej časti štyri predĺženia.

V Portlande to mohlo byť ešte dlhšie, ale v závere premenil líder Denveru Nikola Jokič len jednu z dvojice šestiek za stavu 138:137. Trail Blazers napokon vyhrali 140:137.

Jokičove rekordné minúty

„Vôbec si nepamätám, čo sa stalo v prvom, druhom polčase a ani v prvých troch predĺženiach. Bol to šialený duel,“ hovoril zámorským médiám tréner domácich Terry Stotts. Obrovskú porciu odohralo viacero hráčov na čele s najväčšími hviezdami. Srbský pivot Nikola Jokič bol na palubovke 65 minút (vytvoril rekord v play-off zápase NBA), za čo sa mu tréner Michael Malone dokonca ospravedlnil. „Nemohol som ho dať dole, nedalo sa. Nikola to pochopil,“ vravel kouč Nuggets. „V podobných zápasoch skrátka nemôžete striedať. Skrátka sa snažíte vyhrať a nechať na palubovke všetko a vyhrať,“ povedal skvelý pivot.

Naposledy sa vo vyraďovacej časti priblížil k takej porcii minút Kevin Johnson, ktorý odohral v roku 1993 za Phoenix 62 minút. Rekord drží Dalle Ellis zo Seattlu, ktorý bol v roku 1989 na palubovke 69 minút, ale vtedy hral len zápas základnej časti.

Jokič stihol 33 bodov, 18 doskokov a 14 asistencií. Skvele mu sekundoval s 34 bodmi, 9 doskokmi a 5 asistenciami Jamal Murray, ktorý odohral 55 minút. Denver mal ďalších štyroch dvojciferných strelcov, ale na úspech to nestačilo.

Portland tentokrát viedol CJ McCollum, ktorý dal 41 bodov, pridal 8 doskokov a 4 asistencie za 60 minút. Sekundoval mu „parťák“ Damian Lillard. Na palubovke bol 58 minút a zaznamenal 28 bodov, 6 doskokov a 8 asistencií. Trail Blazers mali oproti súperovi „len“ ďalších troch dvojciferných strelcov, ale mali kľúčového muža, ktorý rozhodol o víťazstve. Krídelník Rodney Hood nastrieľal za 23 minút 19 bodov vrátane kľúčovej trojky, ktorá rozhodla o vedení jeho tímu 2:1 v sérii.

Prioritná regenerácia

„Ak by som bol len doma ako divák, určite by som sledoval zápas nalepený pri televízore,“ uviedol Michael Malone.

Podceňovaní Trail Blazers ukazujú, že aj bez kľúčového pivota Jusufa Nurkiča môžu zamiešať karty. Výhra z podobného zápasu má veľkú cenu. O to viac, že Nuggets už majú za sebou sedemzápasový boj z prvého kola proti San Antoniu.

„Počas tretieho predĺženia som začal rozmýšľať, ako sa mi pôjde domov, keď prehráme. Nikto to nechcel dopustiť. Všetci sme si uvedomili, že to musíme zlomiť na našu stranu,“ povedal líder domáceho tímu Damian Lillard.

Oboch súperov teraz čaká v prvom rade čo najdôkladnejší oddych ako sa v krátkom čase dá. Štvrtý duel je na programe už z nedele na pondelok. „Hráčov musíme v prvom rade nechať vyspať. Potom absolvujú všetky dostupné procedúry na regeneráciu. Oba tímy sú vyčerpané. Podmienky máme rovnaké,“ dodal Malone.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%