Avramovič po sezóne: Bronz má pre Svit hodnotu zlata. Čo bude s Madzinom?

Publikované: 03.05.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Daniel Faix

BK Iskra Svit, koniec sezóny (Foto: Daniel Faix)

Pre Svit to bola jedna z najlepších sezón za ostatné roky. Semifinálovú sériu s Interom síce podtatranci prehrali jednoznačne 0:4, ale v konečnom účtovaní môžu byť so sebou nadmieru spokojní. Získali bronzové medaily, v klube sa vytvorila perspektívna partia hráčov a Iskru vedie ambiciózny Michal Madzin, ktorý je v 33 rokoch najmladším trénerom v lige.

V predošlých štyroch sezónach hráči Svitu medzi Top štvorku neprenikli. Zakaždým vypadli vo štvrťfinále. V ročníku 2013/14 sa tešili z bronzu a tento výsledok po piatich rokoch zopakovali. Po základnej časti im patrilo výborné štvrté miesto. V prvom kole play-off vyradili Žilinu, ale v semifinále dostal zraneniami zdecimovaný Svit najťažšieho súpera a najväčšieho favorita na titul.

BK Iskra Svit, koniec sezóny (Foto: Daniel Faix)

Úspech Svitu? Hráči vydržali byť súdržní

„Sezóna bola dobrá. Dôležitý bol začiatok, kedy sme sa rozbehli a dodalo nám to sebavedomie. Vydržali sme byť súdržní. S kádrom sme pracovali po celú dobu s jedným doplnením, a to sa prejavilo na tímovej chémií a zohratosti. Počas sezóny nastali momenty, ktoré sme v danej chvíli zvládli, aj preto sme mali do play-off výhodnú pozíciu. Najlepším momentom bol postup cez Žilinu,“ opísal v skrate úspešnú sezónu tréner Michal Madzin.

Veľkými oporami tímu bola americká trojica DeAndre Davis, Chris Washburn a Andrew Guillory, ktorý sa dostal aj do All-Star tímu po základnej časti. Svoju úlohu splnil Goran Vučičevič a po svojom decembrovom príchode Davorin Kuntič. Slovenským lídrom bol krídelník Stanislav Baldovský, ktorý prišiel z Košíc. Nesklamal ani Maurizio Galata. Minúty rozdeľoval tréner aj medzi ostatných Slovákov. Cenné skúsenosti nadobudli predovšetkým Tomáš Gajan a Martin Bizub. Najlepším hráčom Iskry bol Srb Saša Avramovič. V priemere strelil viac ako 16 bodov na zápas.

„ Keď nám dali medaily, cítil som sa úžasne. Veľa ľudí ostalo v hale, aby nám zatlieskali. Veľmi im ďakujeme. Priznám sa, na začiatku sezóny som mal trošku obavy. Vyskladal sa pomerne nový tím, nevedeli sme, ako to zafunguje. Dopadlo to výborne. Som hrdý na každého v našom tíme. Môj názor je taký, že táto medaila má pre nás hodnotu zlata. Mali sme počas ročníka dobré i horšie chvíle. O tých zlých už nechceme hovoriť. Je to za nami a radujeme sa z tretieho miesta,“ vyjadril sa dvadsaťšesťročný Avramovič. V klube pôsobil tretí rok.

BK Iskra Svit vs. BK Inter Bratislava (Foto: Daniel Faix)

Všetci pochopili svoje úlohy. Preto sa bojovalo o medailu

Zo štatistického pohľadu má Svit slušné čísla v streleckých pokusoch, úspešnosti streľby, doskakovaní aj ostatných parametroch. Tak, ako je to u všetkých tímoch, viac sa mu darilo v domácich zápasoch (bilancia 14 – 6) ako na ihriskách súperov (bilancia 8 – 12).

„Každá sezóna mi dala veľa nových vecí. Učil som sa prakticky dennodenne. V tejto sezóne o to viac, že sme s pánom Milanom Veverkom boli na lavičke dvaja. Mne i celému tímu veľmi pomohol. Komunikovali sme, hodnotili zápasy a tréningový proces, pripravovali sme plány,“ priblížil Michal Madzin trénerskú prípravu a atmosféru na lavičke.

„Myslím si, že sme hrali dobre a všetci sme pochopili, čo a kto môže. Ja osobne som ani nesledoval štatistiky. Hrali sme naozaj tímovo. Aj preto sme bojovali o medaily. Pokroky urobili slovenskí hráči. V budúcnosti bude mať Svit v tíme určite veľa mladých Slovákov. Jednoducho, výsledok v tejto sezóne je skvelý. Dúfam, že v tom bude klub pokračovať aj v ďalších rokoch. Pokiaľ ide o mňa, ešte je skoro hovoriť o mojej ďalšej budúcnosti. V klube som ale šťastný,“ povedal Saša Avramovič.

BK Iskra Svit vs. BK Inter Bratislava, Saša Avramovič (8) vs. Lee Skinner (34) (Foto: Daniel Faix)

Slovenskou oporou Baldovský

Práve Saša Avramovič a DeAndre Davis boli legionármi, ktorí hrali za Iskru aj v predošlej sezóne. Ostatní zahraniční hráči si museli zvyknúť na nové prostredie. Navyše Svit dal znovu priestor vlastným odchovancom.

„Mali sme výborne charakterovo poskladaný káder. Boli sme jeden tím, každý v ňom mal dôležité miesto. Samozrejme, mali sme ťahúňov v útoku, obrane aj v bojovnosti. Andrew Guillory ťahal takmer celú sezónu. Mal obrovskú minutáž na rozohrávke a vydržal, čo ukazuje, ako bol pripravený fyzicky aj mentálne. Podobne to mali aj ostatní legionári. Zo Slovákov bol najvyťaženejší Stano Baldovský. Mal super sezónu. Jeho výkony neboli hodnotené len podľa útočnej produkcie. Vedel pomôcť tímu na oboch stranách palubovky. Maco Galata pôsobil u nás druhú sezónu. Síce na inom poste, ale podržal tím z pozície kapitána. Dôležitú úlohu mal Tomáš Gajan. Boli zápasy, kedy naskočil a rozbehol tím. Martin Bizub sa posúval individuálne. Potrebuje hrať, aby nazbieral zápasové skúsenosti. Mrzí ma, že zdravotné problémy obmedzili Mareka Ivana a Daniela Kubaského. S nimi sme počítali na pozíciu back up rozohrávačov. Vážim si, ako pre tento tím pracoval Roman Findura a Boris Ščavnický,“ okomentoval Michal Madzin hráčske výkony a progres.

BK Iskra Svit, tréner Madzin preberá bronzovú medailu (Foto: Daniel Faix)

Madzinovi sa skončila zmluva

To, či bude Michal Madzin trénerom Svitu aj v budúcej sezóne ešte nie je isté. Všetko sa uvidí v blízkom období.

„Je náročné odpovedať. Zmluva sa mi skončila, je to pre mňa nová situácia. Doteraz som mal myšlienky len k tomu, aby sme zavŕšili sezónu čo najúspešnejšie. V týchto týždňoch nastane čas pozerať sa do budúcnosti,“ odpovedal tajomne.

Nie je podľa neho liga až príliš nudná, keďže Inter si počína suverénne a v play-off neprehral ani jeden zápas?

„ V prvom rade, Inter ešte nezískal titul. Nech dostane do finále hocikoho, žiadny súper mu nedá nič zadarmo. Ak to ale zvládnu interisti suverénne, ako doteraz, tak len treba vyzdvihnúť, aký vynikajúci káder majú, ako tímovo hrajú a ako sú vedení trénerom dupať každý zápas 40 minút. Dosiahnuť to, aby hrali týmto spôsobom nie je až také ľahké, ako sa to v ich podaní môže zdať,“ zakončil Madzin.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.