Komentár: Obávame sa, či sa liga nerúti smerom nadol

Publikované: 02.05.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: Vladimír Dorňák

BK Inter Bratislava vs. BK Iskra Svit (Foto: Vladimír Dorňák)

Vyrovnaná liga, nejasný majster, zaujímavé zápasy, plné haly. Tú sú všetko pozitívne veci, ktoré roky hovorili pre slovenskú ligu a zakrývali debatu o nedostatku kvalitných slovenských hráčov. V prebiehajúcej sezóne však nastal obrat.

Chýbajúce peniaze a neexistujúci koncept štátu, ktorý skôr hádže športu pod nohy polená ako mu pomáha, viď absurdnú kauzu okolo znaku na hokejových dresoch, spôsobili, že sa naše domáce ligy ešte viac prepadávajú. O mužskej basketbalovej súťaži sa potichu hovorilo ako o tretej najatraktívnejšej po futbalovej či hokejovej lige. To zrejme stále platí. Našťastie fanúšikovia sú jej verní. Absentuje však vyššia kvalita, ktorá by posúvala ligu nahor.

Medzi tretím a siedmim miestom v tabuľke to bolo vyrovnané, čo ukázalo aj štvrťfinále, ale celkovo cesta smeruje skôr dole. Kvalitných klubov, ktoré zvládnu aj náročné série play-off, ostala hŕstka a zdá sa, že môže byť ešte horšie.

Už medzisezónne obdobie zdvihlo varovný prst, keď skončila po Košiciach aj Karlovka. Do ligy sa vrátil Lučenec, ale ten väčšinu sezóny nepredviedol nič a záverečné zlepšené výkony mu už pomohli len dohrať ročník so cťou. Smutné je, že v prvej lige sa neukazuje žiadny tím, ktorý by mohol postúpiť vyššie a hrať v SBL aspoň dôstojnú rolu.

Basketbal sa konečne vrátil do televízie a niektoré priame prenosy zo základnej časti ukázali, že atraktivita a vyrovnanosť tu ešte dýchala. V play-off sa však rozdiely medzi najlepšími prehĺbili. Hráči Interu Bratislava priznali, že viac sa spotia na tréningoch pri súbojoch medzi sebou ako vo štvrťfinále so Spišskou Novou Vsou. Žiaľ aj v semifinále proti nim Svit veľa neukázal.

Vedeniu podtratranského tímu slúži veľký rešpekt za to ako roky udržuje klub v podhorskom mestečku. Celkovo však je pre ligu katastrofálne, keď semifinále skončí 4:0 s tým dodatkom, že postupujúci klub vyhral v priemere o 35 bodov! Iskra zvíťazila nad Interom v jedinej štvrtine zo šestnástich. Áno, Pod Tatrami mali smolu na zranenia, ale pre ligu sú podobné výsledky, akým sme svedkami v ženskej súťaži, katastrofou.

Úroveň semifinále zachraňujú Prievidza s Levicami, medzi ktorými sa hrajú vyrovnané zápasy s nejasným víťazom pred každým začiatkom.

Lige chýba kvalita z minulých rokov. Komárno ustúpilo zo svojich pozícií a bojovalo viac samé so sebou ako so súpermi. Ani tréner Miljan Čurovič ho nenaštartoval v defenzíve, kde bolo často slabučké. Žilina začala na začiatku super, ale postupne jej forma klesala, k tomu prišli zranenia a stačilo to len na sériu 1:3 so Svitom. Pozitívom sú minúty pre trojicu Slovákov Rožánek, Tot, Merešš.

Handlová zamiešala karty aspoň na konci ročníka, keď držala na dištanc trápiace sa Levice. Séria však skôr bola o slabej hre Patriotov ako výkonoch baníckeho tímu, aj keď ten si zaslúži všetku úctu ako sa pripravil na play-off. Pevne veríme, že na pozitívnej vlne sa prenesie do ďalšej sezóny. Čekovský s Petrášom by mali využiť cenné minúty.

Spišská striedala lepšie momenty s horšími, ale na koniec sezóny sa jej rozpadol káder. K tomu sa hovorí o odchode kľúčových Slovákov Mateja Majerčáka s Viktorom Juríčkom, čo môže tím z východu Slovenska znova zraziť na kolená. Z mladších ročníkov v klube sa nejaví nikto, kto by ich mohol nahradiť.

Negatívnym faktom je, že sa v tímoch neobjavil ani jediný hráč do 20 rokov, ktorý by stál za väčšiu zmienku a bol by členom pravidelnej rotácie. Sem-tam snaha bola, keď mladíci vybiehali nepravidelne na ihrisko. Záblesky boli aspoň v Spišskej s Rákaiom či Korfantom, respektíve v Prievidzi s Mokráňom, v Leviciach Adámikom s Volárikom, vo Svite s Gajanom a Bizubom. Liga bola väčšinou o rovnakých tvárach a legionároch. S malou výnimkou návratu troch skúsenejších hráčov z amerických univerzít.

Momentálne výkony v play-off naznačujú, že pre súperov bude len veľmi ťažké, aby ohrozili suverénnu cestu Interu Bratislava za titulom. Prievidza výborne bráni, ale má úzku rotáciu. Leviciam sa zas pomaly uzdravili hráči, ale sú na pokraji vypadnutia a prípadná sedemzápasová séria by ich veľmi vysilila.

Zostáva nám len veriť, že finále neskončí dominantnými výhrami Interu. Lige by to určite nepomohlo.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC