Kováčik po skvelej sezóne: V Polkowiciach prežívam najvydarenejšie obdobie v kariére

Publikované: 02.05.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: mkspolkowice.pl

Maroš Kováčik, tréner CCC Polkowice (POL) (Foto: mkspolkowice.pl)

Bývalý reprezentačný tréner Maroš Kováčik v tejto sezóne na klubovej úrovni exceloval. V Eurolige sa s CCC Polkowicami dostal do play-off, vyhral Poľský pohár aj majstrovský titul.

Od momentu, kedy zdvihol Kováčik nad hlavu cennú trofej poľského šampióna neubehol ani týždeň. Po majstrovských oslavách sa s rodinou vrátil domov do Košíc a po prvýkrát sa mohol za uplynulým ročníkom obzrieť s nadhľadom. ,,Zatiaľ som sezónu veľmi nebilancoval, keďže je všetko ešte stále čerstvé. Skôr by som celé pôsobenie v Polkowiciach hodnotil ako najvydarenejšie v kariére. Počas jeden a pól sezóny sme v poľskej lige, ktorá je viacerými odborníkmi považovaná za jednu zo štyroch najlepších v Európe, prehrali len 3 zápasy,” zhodnotil svoje doterajšie účinkovanie 40-ročný kouč. Pozoruhodná je aj šnúra 21 vyhraných zápasov v play-off v rade. Tú drží Kováčik už tri sezóny. ,,To sa zrejme nepodarilo ani veľkej Gdyni v jej najslávnejšom období,” dodal tréner majsteriek Poľska.

Tréner Maroš Kováčik počas oddychového času CCC Polkowice (POL) (Foto: mkspolkowice.pl)

Vo finálovej sérii triumfovali Polkowice naoko veľmi hladko. Na domácej palubovke vyhrali dva zápasy rozdielom triedy 90:70 a 74:56 a v Gorzowe síce menším rozdielom, ale stále pohodlne 81:64. ,,Ak sa pozrieme spätne, tak v každom zápase finálovej série sme nezačali dobre. Kým doma sme zápasy dostali pod kontrolu relatívne rýchlejšie, posledný zápas na palubovke Gorzowa bol mimoriadne ťažký,” ozrejmil priebeh finálových zápasov rodák z Lučenca. Dramatický bol najmä posledný zápas, v ktorom domáce hráčky odolávali sile favorita najzdatnejšie. ,,Prehrávali sme v ňom už o 16 bodov a po troch štvrtinách sme vyhrávali len o dva body. Až veľmi silná posledná štvrtina prakticky rozhodla o našom titule.”

Play-off v poľskej najvyššej súťaži sa hrá hokejovým spôsobom. Družstvo s lepším postavením po základnej časti odohrá prvé dva zápasy v dvoch dňoch po sebe na domácej palubovke, až následne cestuje na ďalšie dva k súperovi. Polkowice tak pri hladkom triumfe 3–0 získali titul na palubovke Gorzowa. ,,Nikto z nás počas série nemyslel, kde budeme titul oslavovať. Podstatné bolo, aby sme ho získali. Chceli sme to mať čo najrýchlejšie za sebou,” povedal na margo osláv na palubovke hostiek Kováčik.

CCC Polkowice, majster Poľska 2018/19 (Foto: mkspolkowice.pl)

,,Gorzow je jedno z basketbalovo najbližších miest k našim Polkowiciam. Takže sme sa mohli spoľahnúť aj na našich fanúšikov, ktorých pricestovalo naozaj veľa. Niektorí sa dokonca nedostali k lístkom. Presun do Polkowíc prebehol expresne, takže ďaľší fanúšikovia na nás čakali už priamo na mieste osláv,” zaspomínal si na euforický zlatý návrat do Polkowíc kouč.

Polkowice zažívajú v Poľsku vrcholovú éru a družstvo sa v pozícii favorita vyrovnáva počas celej sezóny s veľkým tlakom. ,,Nikto nerozprával o ničom, len že Polkowice vyhrajú titul. Keď sme prehrali, čo sa v sezóne stalo len dvakrát, médiá nám nič nedarovali. My sme si však išli svoj film a pracovali na tom, aby sme boli najsilnejší v momentoch, kedy sa hrá o všetko. Skvele sa nám to podarilo,” uviedol Kováčik.

Maroš Kováčik a realiyačný tím CCC Polkowice (POL) (Foto: mkspolkowice.pl)

K dispozícii mal túto sezónu veľmi kvalitné družstvo, na ktorého stavbe sa sám podieľal. ,,Bolo to jedno z najstarších družstiev, ktoré som kedy trénoval. Mali sme viacero skúsených hráčok, ktoré už podobných zápasov odohralo množstvo. Veľmi dobre reagovali na rôzne situácie, ktoré nás počas sezóny stretli,” pochvaľoval si skúsenosť na lavičke svojho tímu reprezentačný tréner žien Slovenska z rokov 2013–2017.

Maroš Kováčik, tréner CCC Polkovice (POL) (Foto: mkspolkowice.pl)

Na začiatku sezóny v rozhovore pre náš portál deklaroval Kováčik tri ciele. V Eurolige postúpiť zo skupiny, získať Poľský pohár a obhájiť titul. Podarilo sa mu naplniť všetky tri, no aj tak z jeho slov cítiť, že túži ešte po vyšších métach. ,,Cieľ bol splnený, ale povedzme si, chýbalo tomu niečo extra. Mám na mysli postup na Final four. K úplnej spokojnosti nám nakoniec chýbali možno dve výhry. Veľmi blízko k víťazstvám sme boli doma proti Jekaterinburgu či Prahe. Ale na keby sa nehrá. Práve tieto výsledky napokon rozhodli o tom, že sme v play-off Euroligy narazili na favorita celej súťaže, Dinamo Kursk.”

Polkowice favorita Euroligy a napokon strieborného medailistu z nedávneho Final Four v Šoproni potrápili, no na víťazstvo to nestačilo. ,,Dinamo zápas vyhralo až v posledných dvoch minútach hry, no treba priznať, že sme na viac ani nemali,” dodal Kováčik, ktorý má už s účinkovaním v Eurolige bohaté skúsenosti.

Po náročnej sezóne, v ktorej jeho klub pôsobil na domácej aj medzinárodnej scéne, bude Kováčik odpočívať. ,,Najprv sa musím dostať do normálneho posezónneho režimu a neskôr sa s rodinou rozhodneme, ako budeme tráviť voľný čas,” dodal unavený, ale spokojný otec dvoch dcér. ,,Určite nebude chýbať zahraničný seminár a isto nevynechám ani ME žien, ktoré sa budú konať aj v Srbsku. Ostatný čas patrí len a len rodine. Deti rozhodnú, čo budeme robiť,” dodal s úsmevom Kováčik.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK