Ani Golden State Warriors by nedokázali vyhrať v Barcelone, myslí si rešpektovaný tréner

Publikované: 30.04.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

FC Barcelona Lassa (ESP) vs. Anadolu Efes Istanbnul (TUR), Shane Larkin (0) (Foto: euroleague.net)

Fenerbahce, CSKA Moskva a Real Madrid sú zatiaľ traja známi účastníci záverečného turnaja Final Four. O tom, kto ich doplní, sa rozhodne v stredu v piatom stretnutí medzi Anadolu Efes a FC Barcelona.

O trojici kvalifikovaných zrejme nikto nepochyboval, ale turecký a španielsky klub pozitívne prekvapili, keďže v minulej sezóne obsadili trináste, resp. posledné miesto. Príbehom tohto ročníka je predovšetkým Anadolu Efes, ktorý v predchádzajúcej edícii zaznamenal bilanciu 7–23. V aktuálnom ročníku však výrazne zlepšil svoje výkony a vďaka bilancii 20–10 sa dostal na štvrtú priečku. Tá mu v rozhodujúcom stretnutí proti Barcelone dáva výhodu domáceho prostredia. No a to je veľmi dôležité, minimálne z pohľadu štatistiky.

Odkedy sa v Eurolige zmenil play-off formát z dvoch víťazných zápasov na tri v sezóne 2008/09, iba v deviatich sériách sa musel hrať piaty zápas. No a vo všetkých deviatich súbojoch triumfovali domáce mužstvá, pričom až v šiestich bol rozdiel v skóre dvojciferný. Ešte sa nikdy nestalo, aby sa v piatom rozhodujúcom stretnutí muselo predlžovať. Ak by sa aj v desiatom prípade tešilo domáce mužstvo, pre Anadolu Efes by to bola veľká vec. Naposledy sa totiž tento klub prebojoval medzi štyri najlepšie kluby v roku 2001.

Tejto účasti je priznávaná o čosi menšia hodnota, keďže v spomínanom ročníku hrali európske kluby rozdelené v dvoch súťažiach. Anadolu Efes vtedy nastúpil na turnaj Final Four v Suprolige, ktorú organizovala FIBA. Prvá a zároveň jediná účasť v top štvorke v rámci európskeho pohára číslo jeden, sa pre Anadolu Efes uskutočnila o rok skôr v sezóne 1999/2000. Zhodou okolností sa vtedy Turci stretli s Barcelonou v zápase o tretie miesto. Kľúčovou postavou bol vtedy pivotman Hüseyin Besok, ktorý proti Kataláncom zaznamenal bilanciu 22b+10d.

Dnes je najväčšou hviezdou tímu americký rozohrávač Shane Larkin, ktorý má v sérii proti Barcelone priemer 20 bodov na zápas a okrem toho výbornú úspešnosť streľby za tri body 52%, keď premenil 13 z 25 pokusov. Najlepší výkon predviedol v treťom zápase, v ktorom istanbulský klub presvedčivo zdolal Barcelonu na jej vlastnej palubovke 102:68. Po takejto drvivej porážke sa zdalo, že Turci ukončia sériu v štvrtom zápase, ale Barcelona predviedla diametrálne odlišný výkon a po výsledku 82:72 vyrovnala stav série na 2:2.

Katalánci sa presadili vďaka tomu, že stavili fyzický prejav a začali hrať tvrdšie ako predtým. V zápase síce spravili 24 osobných chýb, čo je bežné číslo, no mnoho z nich hráčov Anadolu Efes bolelo. Hostia zahrávali v štvrtom dueli až 26 trestných hodov. Tréner Ergin Ataman kritizoval tento prístup na tlačovej konferencii. „Som šťastný, pretože keď som išiel do šatne, nevšimol som si na svojich hráčoch ani jedno vážne zranenie. V tomto zápase by nedokázali vyhrať ani Golden State Warriors. Napriek tomu si myslím, že sme najlepší tím, ktorý hrá najlepší basketbal v Eurolige. Doma v Istanbule budeme hrať náš basketbal,“ skonštatoval rešpektovaný tréner, ktorý viedol tím aj v spomínanom roku 2000.

Ergin Ataman v minulosti vyhral Saportov pohár a tiež Eurocup, avšak v Eurolige dosiahol maximálne na tretie miesto. Svoj jediný bronz v novodobej ére (od roku 2001) sa mu podarilo získať v sezóne 2002/03 ako kouč talianskeho tímu Montepaschi Siena. Turek je známy svojím prístupom k basketbalu a vraví sa o ňom, že inšpirácie hľadá všade. V druhej polovici 90. rokov odcestoval do Spojených štátov amerických, kde študoval herný štýl mužstva na Stanford University.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.