Dve obrovské prekvapenia v jeden deň. Baskonia a Žalgiris zaskočili favoritov na titul

Publikované: 19.04.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Fenerbahce Istanbul (TUR) vs. Žalgiris Kaunas (LTU) (Foto: euroleague.net)

Fenerbahce a CSKA Moskva zakončili základnú časť s najlepšími bilanciami a právom sa umiestnili na prvých dvoch priečkach v tabuľke. Obom favoritom sa podaril aj víťazný vstup do play-off, lenže vo včerajších druhých zápasoch sa zrodili prekvapivé výsledky.

Moskovčania vyhrávali nad Baskoniou len jediný raz a bolo to hneď na začiatku duelu, keď išli do vedenia 2:0 zásluhou dvoch trestných hodov Willa Clyburna. Potom začali hostia výborne brániť a v ofenzíve pridávať jeden bod za druhým. Najvyššie vedenie dosiahli Baskovia v druhom polčase, keď nad CSKA vyhrávali o 15 bodov. „Myslím si, že sme v tomto zápase predviedli excelentnú obranu. Ak CSKA nastrieľa len 68 bodov, môžete si povedať, že ste si spravili svoju robotu dobre. Toto bolo pre mňa kľúčové. Boli sme solídni pri situáciách pick-and-roll, kde si súper dokáže vytvoriť výhodné pozície. Teraz sme mu to však nedovolili a bránili sme dobre aj pri situáciách jeden na jedného. Ak sa vám podarí vyhrať na tejto palubovku, tak je vždy dôvod na spokojnosť. Sme si však vedomí toho, že zdolať dvakrát CSKA bude náročné, no budeme bojovať,“ povedal po zápase kouč víťazného tímu Velimir Perasovič.

Veľkú radosť mu spravil predovšetkým francúzsky pivotman Vincent Poirier, ktorý nastrieľal 14 bodov, doskočil 15 lôpt a ďalšie 4 získal. Celkovo sa dostal na Index rating v hodnote 32, čo bol najlepší individuálny výkon včerajšieho večera. „Boli sme agresívni a hrali sme skvelú obranu. Súperovi sme nedovolili, aby nám dával body podobne ako v prvom zápase. To bol ten najdôležitejší rozdiel. Sme sebavedomí, ale vieme, že to nebude jednoduché. CSKA je silný tím a dobre vieme, že dokáže hrať dostatočne tvrdo na to, aby vyhral obidva zápasy u nás. Preto musíme zostať pokorní a urobiť všetko, čo bude v našich silách,“ vyhlásil 25-rodák z mesta Clamart, ktoré leží neďaleko od Paríža.

Najlepším strelcom moskovského mužstva bol s 15 bodmi americký krídelník Cory Higgins. „Nehrali sme dobre. Musíme sa teraz zamerať na nasledujúce dva zápasy vo Vitorii. Neboli sme dostatočne agresívni, to budeme musieť určite zmeniť, aby sme vyhrali ďalšie dve stretnutia. Teraz je to 1:1 a hrá sa na tri víťazné duely. Každopádne musíme pristúpiť k určitým zmenám a dvakrát zvíťaziť. Problém podľa mňa spočíval v tom, že sme sa nedostatočne koncentrovali. Nezabojovali sme tak, ako by sme mali,“ skonštatoval Higgins.

Jasikevičius: Je to úžasné!

Ešte väčšie prekvapenie ako v Moskve sa odohralo v Istanbule, kde v prvom zápase dostal litovský klub Žalgiris Kaunas krutú „nakladačku“. Hostia dali na pôde víťaza základnej časti len 43 bodov a vysoko prehrali (43:76). Včera sa však vrátili na palubovku ako vymenení a nad Fenerbahce zvíťazili 82:80. V tejto súvislosti však dodávame, že v priebehu zápasu vyhrávali hostia aj o 17 bodov. „Je to úžasné! Víťazstvá a prehry sú dôležité, ale v konečnom dôsledku to nie je tá najdôležitejšia vec. Tou je reakcia hráčov, ktorí ukázali bojovného ducha po zlom výkone z prvého zápasu. Som veľmi rád kvôli nim. Musíme byť extrémne šťastní aj kvôli našim fanúšikom, ktorí budú mať doma šancu sledovať dvakrát najlepší tím a najlepšieho trénera v Európe. Pre ľudí v Kaunase je to veľmi vzrušujúce,“ poznamenal kouč Žalgirisu Šarunas Jasikevičius.

Najlepším hráčom v jeho tímu bol Edgaras Ulanovas, ktorý k 20 bodom pridal aj 7 doskokov. „Podarilo sa nám vyhrať nad mužstvom, ktorý doteraz doma ani raz neprehral. Bol to nesmierne náročný duel. Fenerbahce má na súpiske veľkú kvalitu a je úplne jedno, aké sme mali vedenie, oni sa vďaka skvelým fanúšikom dokázali vrátiť späť do zápasu. Doskakovanie je jedna z najdôležitejších vecí v basketbale a my sme v tomto smere odviedli skvelú robotu. Spravili sme tiež niekoľko chýb a musíme čo najlepšie pripraviť na ďalší zápas,“ uviedol litovský reprezentant.

Legendárny tréner Željko Obradovič, ktorý má na svojom konte deväť titulov v Eurolige, bol po stretnutí, pochopiteľne, nespokojný s výkonom svojho tímu. „Chcem Žalgirisu pogratulovať k víťazstvu, pretože tu predviedli veľmi dobrý basketbal. Naša obranca bola úplne iná ako dva dni predtým. A keď sa niečo podobné stane, je to vždy zodpovednosť trénera. Je to 1:1, a tak sa musíme pripraviť na ďalšie stretnutia v Kaunase. V prvom rade však musíme pochopiť, čo musíme v týchto dueloch robiť lepšie,“ odvetil Željko Obradovič.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.