EXKLUZÍVNE Euroligová MVP Grinerová: Nenechajte si od nikoho nahovoriť, že na to nemáte len preto, že ste dievča

Publikované: 15.04.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: fiba.basketball

Brittney Griner (42), UMMC Jekaterinburg (RUS), MVP Final Four (Foto: fiba.basketball)

Final Four Euroligy žien, ktoré sa uplynulý víkend uskutočnilo v maďarskom meste Šopron, ovládli hráčky UMMC Jekaterinburg. V semifinále vyradili domáce basketbalistky a vo finále zdevastovali svoje ruské rivalky z Dynama Kursk vysoko 91:67.

Jednou z hlavných ťahúňov svojho tímu bola americká reprezentačná pivotka Brittney Griner, ktorá aj za finálové double-double (16 bodov a 10 doskokov) získala ocenenie MVP pre najužitočnejšiu hráčku Final Four. 203 centimetrov vysoká Griner okrem Euroligy vyhrala WNBA, olympiádu aj majstrovstvá sveta. 28-ročná basketbalistka patrí k najlepším hráčkam sveta.

Čo podľa vás rozhodlo euroligové finále?

,,Myslím, že to bol spôsob, akým sme vstúpili do zápasu. Začali sme naozaj presvedčivo a razantne. Súperovi sme dobrou obranou nedovolili vrátiť sa do zápasu.”

Neočakávali ste vyrovnanejší zápas?

,,V Eurolige, a navyše v jej finále, nikdy neviete čo očakávať. Aj keď sme viedli celý zápas, proti Kursku sa nám v minulosti stalo už aj to, že sme viedli a oni sa do zápasu vrátili a porazili nás. Majú veľkú kvalitu. Dnes sme šliapali naplno a vyplatilo sa to.”

UMMC Jekaterinburg (RUS), víťaz Euroligy žien 2019 (Foto: fiba.basketball)

Dnes ste boli nezastaviteľná. Cítila ste sa tak?

,,Vždy sa snažím hrať najlepšie ako viem a odovzdať na palubovke maximum. O nezastaviteľnosti sa snažím nerozmýšľať, pretože to by mi mohlo akurát uškodiť. Jednoducho idem v tempe zápasu a nechávam sa unášať hrou.”

Bolo vidno, že si hru užívate nielen na ihrisku, ale aj na lavičke. Je to váš štýl?

,,V tomto som šialenec. Milujem hrať basketbal a milujem svoju prácu. Takže ak veci idú dobre, rada sa aj trochu predvádzam.” (so smiechom)

O týždeň začínate finále ruskej ligy opäť proti Dinamu. Bude to iné ako dnes?

,,Určite to bude iné. Každý zápas je rozdielny. Po prehratom finále Euroligy budú ich hráčky špeciálne motivované. Už predtým sa nám stalo, že sme v Eurolige vyhrali a hneď potom doma v ruskej lige prehrali. Nikdy neviete, čo sa stane. Musíme to brať zápas po zápase a nespoliehať sa na predchádzajúce výsledky.”

Čo je najťažšie na hraní v zahraničí, špeciálne v Rusku?

,,Byť ďaleko od rodiny a ani zima nie je veľmi príjemná.”

Vedeli by ste porovnať Euroligu a WNBA?

,,Na toto sa pýta veľa ľudí a je to naozaj ťažká otázka. Každý chce porovnávať Euroligu a WNBA. Ja milujem hrať v obidvoch, ale sú to dva odlišné herné štýly. Veď sa aj hrajú na rozdielnych svetadieloch. Doma v Amerike je to iný pocit, pretože tam hrám pred svojou rodinou.”

Ktorý štýl preferujete vy?

,,Viac zarábam v Rusku, takže asi ten euroligový. (so smiechom) Na konci dňa je to stále len práca a každá si tu chceme zabezpečiť živobytie.”

Brittney Griner (42), UMMC Jekaterinburg (RUS), MVP Final Four (Foto: fiba.basketball)

Myslíte, že by Jekaterinburg vyhral WNBA?

,,Áno.”

Takže toto je momentálne najlepší ženský tím planéty?

,,Ťažko povedať, pretože je tu ešte náš americký reprezentačný tím. Ale na klubovej úrovni určite áno.”

Kde hľadáte vy, hráčka dvoch najsilnejších tímov sveta, motiváciu?

,,V prehre. Nechcem prehrávať a to ma najviac motivuje. Chcem vyhrávať dôležité zápasy a trofeje.”

UMMC Jekaterinburg (RUS) (Foto: fiba.basketball)

Chcete byť najlepšou hráčkou sveta?

,,Chcela by som a bolo by to pekné, ale tento titul je na debatu pre iných ľudí. Ja sa každý deň vraciam na ihrisko hrať najlepšie ako viem. Z mojej strany je to jednoduché. Pre mňa je momentálne najlepšiu hráčkou sveta Diana Taurasi.”

Čo by ste odkázali mladým basketbalistkám na Slovensku?

,,Makajte na sebe a pokračujte v poctivej práci. Vždy deťom hovorím, aby si nenechali od nikoho nahovoriť, že na niečo nemajú len preto, že sú dievčatá. To nech je vaša motivácia ukázať im, že sa mýlia.”

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.