Hejkovej Praha získala euroligový bronz. Kľúčová bola obrana, tvrdí legenda

Publikované: 14.04.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: fiba.basketball

ZVVZ USK Praha (CZE), držiteľky bronzových medailí (Foto: fiba.basketball)

V zápase o tretie miesto sa v šopronskej Novamatic aréne stretli Šopron Basket a ZVVZ USK Praha pod vedením trénerky Natálie Hejkovej.

Pražské basketbalistky v semifinále nestačili na Dynamo Kursk a po prehre 67:84 vyzvali v boji o bronzové medaile maďarské majsterky. V základnej časti Hejkovej Praha prehrala len štyri zápasy, zatiaľ čo Šopron pod vedením španielskeho lodivoda Roberta Inigueza prehrala v základnej časti šesťkrát.

Zápas otvorila srbská reprezentantka Alexandra Crvendakičová, no následne sa do tempa dostali hráčky Prahy, ktoré sa v úvode opierali najmä o rýchly protiútok a výbornú obranu. Po šiestich bodoch francúzskej reprezentantky Valeriane Ayayiovej bral tréner Iniguez v polovici štvrtiny za stavu 6:12 oddychový čas.

Šopron Basket (HUN) vs. ZVVZ USK Praha (CZE), trénerka Natália Hejková (Foto: fiba.basketball)

Domáce hráčky od úvodu hnala aj sila domácich fanúšikov, ktorých bola vo vypredanej hale väčšina. Do konca štvrtiny sa domáce najmä vďaka nepremeneným strelám Prahy dotiahli na rozdiel jediného bodu 15:16. Úvod zápasu poznačila aj nervozita, ktorá sa podpísala pod 6 stratených lôpt na oboch stranách a množstvo nepremenených striel spod koša.

USK Praha sa aj v druhej štvrtine mohla oprieť o rýchlu a efektívnu hru. Do štvrtiny vstúpili koncentrovane a po piatich minútach viedli v štvrtine 2:12. Domáce hráčky akoby neustáli úvodný tlak domácich fanúšikov a okrem hry jedna na jedna sa v útoku na žiaden herný systém nemohli spoľahnúť. V druhej časti štvrtiny domáce potiahli najmä skúsené legionárky Candice Dupreeová a Yvonne Turnerová.

Šopron Basket (HUN) vs. ZVVZ USK Praha (CZE), Teja Oblak (37) (Foto: fiba.basketball)

Výhodou Prahy sa ukázala aj šírka lavičky a kvalita domácich, teda českých hráčok. Zatiaľ čo Maďarky na ihrisku legionárky nevedeli plnohodnotne zastúpiť, trénerka Hejková sa mohla spoľahnúť aj na domáce hráčky, najmä na sestry Elhotové. Aj napriek zlepšenej hre Šoprone odchádzali Hejkovej zverenkyne na polčasovú prestávku s náskokom 7 bodov.

Druhý polčas odštartovali obe družstvá vo vysokom tempe a hra sa o poznanie pritvrdila. Domáce ťahala najmä rozohrávačka Turnerová, ktorá v hre 1 na 1 nenašla premožiteľku. Hoci domáce sa po nevydarených prvých 15 minútach do zápasu dostali, pražské hráčky svoj neveľký náskok stále udržiavali. Šopron sa prvý krát v zápase dostala na dostrel piatimi bodmi Crvendakičovej v 27. minúte hry. Následne sa hra vyrovnala a do posledného dejstva vstupovalo USK s vedením len dvoch bodov.

Nervozita v záverečnej štvrtine by sa vo vypredanej Novamatic aréne dala krájať. Počas prvých 5 minút hry skórovali domáce len 2 body, čo využili hostky a dostali sa do 7 bodového náskoku. Ten po oddychovom čase domácich natiahli až na 11 bodov.

Po druhej nešportovej chybe Teji Oblakovej a jej následnom vylúčení sa domáce hráčky pozbierali a ešte kozmeticky upravili skóre. Na rozbehnutú Prahu už však nestačili. Pod vedením trénerky, ktorá odkoučovala podobných zápasov desiatky, si záver zápasu skúsene ustrážili a po výhre 53:64 získali bronzové medaily.

,,Bol to vyrovnaný a útočný basketbal na oboch stranách, hoci nepadlo toľko bodov. My sme ukázali srdiečko a máme medaile. Udržali sme Šopron na 53 bodoch, čo je skvelé,” tešila sa po zápase Hejková.

Hoci USK Praha má tento rok v tíme viacero hráčok, ktoré boli na Final Four po prvý krát, tlak v kľúčovom zápase ustáli. ,,Mojim hráčkam patrí pochvala, pretože to bol veľmi náročný zápas a zvládli ho. Veľmi tú medailu chceli a dokázali o ňu zabojovať. Ja im môžem iba pogratulovať,” nešetrila slovami chvály medzinárodne uznávaná trénerka.

Pražanky sa mohli už tradične spoľahnúť na rýchlu hru, no v zápase o bronz sa opierali aj o výbornú obranu. ,,Dnes bola kľúčová obrana, pretože ak by nám dávali viac bodov, nezvládli by sme to. Dnes sme neboli až tak dobré v útoku. Náš basketbal je pre ľudí zaujímavý, pretože veľa beháme a hráme v pohybe. Toto je najlepší basketbal, aký vieme hrať.”

,,Dnes bolo dôležité, aby sme zostali pozitívne. Preto som si vybrala červené okuliare. Zároveň vždy treba po prehratom zápase niečo zmeniť. Dnes to boli okuliare,” vtipkovala po zápase najúspešnejšia slovenská trénerka.

13 Indiana Pacers 6/4 60,00%
14 Minnesota Timberwolves 6/4 60,00%