Svit pretlačil doma Žilinu a má mečbal. Teraz chceme vyhrať aj vonku, burcuje Baldovský

Publikované: 14.04.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: Daniel Faix

BK Iskra Svit vs. BC Prievidza, Traevon Jackson (21) (Foto: Daniel Faix)

Využitie výhody domáceho prostredia v play-off je jedným zo základných atribútov v prípade, že mužstvo to chce vo vyraďovačke doviesť až k titulu. Vyzerá to tak, že kluby v SBL berú toto pravidlo tento rok prioritne.

Z doterajších dvanástich duelov 1. kola play-off vyhrali domáce mužstvá jedenásťkrát. Padla len Spišská Nová Ves, ktorej dal Inter stovku aj v stredu na jej palubovke.

Otrepaná fráza „môj dom – môj hrad“ zatiaľ platí aj v súboji medzi Svitom a Žilinou. Iskra včera predviedla – hlavne v obrane – odlišný výkon v porovnaní s tým zo Žiliny a výhodu má na svojej strane.

Pre vývoj zápasu bol kľúčový prvý polčas, v ktorom si Podtatranci vytvorili rozhodujúci náskok. Hoci sa hosťom podarilo niekoľkokrát dotiahnuť na pár košov, napokon na dokonalý obrat v sobotu nemali. Svit tak vedie 2:1 na zápasy, štvrtý zápas sa hrá v utorok pod Dubňom.

"Mali sme veľmi dobrý úvod zápasu, ale druhá štvrtina z našej strany nebola koncentrovaná. Tam sa to odvíjalo. Tretiu aj štvrtú štvrtinu sme sa dotiahli na rozdiel štyroch bodov, ale Svit dokázal kontrolovať priebeh v rámci hry. Dokázali sme sa ešte dostať do zápasu, ale aj vlastnými rozhodnutiami, ktoré sme mohli vyriešiť lepšie, sme súperovi dovolili natiahnuť náskok na osem – deväť bodov a ten sa ho snažil posledné dve minúty udržať,“ citoval ligový web žilinského trénera Ivana Kurillu, ktorého doplnil pivot Jakub Merešš:

"Začali sme dobre, dostali sme sa do vedenia. Potom tam bol jeden hlúpy faul, to nás zabrzdilo a Svit sa dostal do vedenia. Potom sa nám ešte ten náskok podarilo zredukovať, ale zase našimi hlúpymi chybami sme si ten zápas prehrali. Svit bol lepší a tešíme sa na odvetu v Žiline.“

BK Iskra Svit vs. PP & TV Raj Žilina, Saša Avramovič (8) (Foto: Daniel Faix)
BK Iskra Svit vs. PP & TV Raj Žilina, Stanislav Baldovský (24) (Foto: Daniel Faix)

Baldovský: Rozhodla naša obrana

Lídrom Svitu bol v sobotu 22-bodový DeAndre Davis. Svoje miesto si zastal aj Stanislav Baldovský, ktorý mal 10 bodov, 3 doskoky a 3 asistencie.

Bol to veľmi náročný zápas, ale toto je play-off, ľahko sa nevyhráva nič. Najdôležitejšie bolo, že sme hrali agresívne v obrane, vypomáhali sme si. Súper sa v druhom polčase dotiahol, ale výhru sme si už nenechali vziať. Máme veľkú radosť,“ povedal nám k zápasu Baldovský.

Univerzálny krídelník očakáva, že vo štvrtom zápase bude Žilina hrýzť ešte viac.

V stredu sme tam hrali zle a to chceme napraviť. Také výkony, ako predvádzame doma, chceme ukázať aj vonku. Len tak máme šancu vyhrať. Niekedy prídeme von a hráme úplne inak. Niekedy tomu sám nerozumiem,“ pokračoval.

Ak by Iskra v utorok vyhrala, nemusí hrať vo štvrtok a môže sa rovno pripravovať na sobotňajší štart semifinále.

V Žiline pôjdeme za výhrou, chceme tam sériu ukončiť. Ale bude to náročné. Vyhráva sa tam ťažko, majú plnú halu, ktorá ich ženie vpred. Žilinčania sa vedia doma viac vyhecovať. Pôjdeme na maximum,“ burcoval kľúčový Slovák v zostave Podtatrancov.

BK Iskra Svit vs. PP & TV Raj Žilina, Andrew Guillory (12) a Traevon Jackson (21) (Foto: Daniel Faix)
BK Iskra Svit vs. PP & TV Raj Žilina, Oliver Tot (6) (Foto: Daniel Faix)

Domáce prostredie rozhoduje

Ako sme už spomínali, až na jeden prípad v aktuálnom play-off kraľujú len domáce mužstvá. Výhodu vlastnej palubovky si pochvaľuje aj Baldovský:

Sme veľmi radi, že sme skončili po základnej časti štvrtí. Teraz sa nám to vypláca. Samozrejme, nebýva to pravidlom, ale doma sa hrá lepšie. Avšak, ak chceme byť úspešní, musíme vyhrávať aj vonku.“

Skúseného basketbalistu z ostatných výsledkov príjemne prekvapil odpor Handlovej v sérii proti Leviciam.

Milo ma prekvapila Handlová, ktorá sa doma nevzdala a porazila majstrovské Levice. Hoci v sobotu opäť prehrali, mám pocit, že tá séria je už vyrovnanejšia. Aj v sérii Prievidza – Komárno je dôležité domáce prostredie. Uvidíme, ako to napokon dopadne. Fanúšikov dramatické série isto tešia,“ vravel Baldovský, ktorý dodal recept na utorkový úspech v Žiline:

Každý z nás si musí vstúpiť do svedomia. Keď príde daný hráč na ihrisko, musí odviesť maximum – hlavne v obrane. Makať, bojovať o stratené lopty či doskoky. Ak budeme správne mentálne nastavení, máme šancu to ukončiť.“

BK Iskra Svit vs. PP & TV Raj Žilina, Nemanja Karalič (23) (Foto: Daniel Faix)
BK Iskra Svit, pozdrav fanúšikom (Foto: Daniel Faix)

6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 13/14 48,15%