Legendárna Hejková: Čím som staršia, tým mám s hráčkami kamarátskejší vzťah

Publikované: 12.04.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: fiba.basketball

Natália Hejková, trénerka ZVVZ USK Praha (vľavo) (Foto: fiba.basketball)

Najúspešnejšia slovenská trénerka či trénerka storočia. Meno Natálie Hejkovej je zaslúžene spájané so superlatívmi a o prívlastok najúspešnejšia by mohla pokojne bojovať aj na svetovej úrovni. Len nedávno sa stala laureátkou svetovej siene slávy FIBA. Pred tromi týždňami sa upísala USK Praha na ďalšiu sezónu a aktuálne bojuje o medailu na svojom 14. euroligovom Final Four.

Aký je to pocit dozvedieť sa, že budete vymenovaná do sieni slávy FIBA?

,,Jednoznačne to bol veľký šok. Zazvonil mi telefón a niekto mi francúzskym prízvukom hovoril, že som laureátkou. Chvíľu mi trvalo, kým mi došlo o čo ide a ako veľká vec to je. Na dva týždne som mala zakázané o tom niekomu povedať, kým to nebolo oficiálne. Bolo to veľmi príjemné prekvapenie, pretože nie často je vybraná ženská trénerka a ešte k tomu zo Slovenska.”

Viete si predstaviť, že by bol v budúcnosti vymenovaný zo Slovenska niekto ďalší?

,,Neviem, pretože FIBA svet má obrovský presah. Niektoré osobnosti, ktoré tam budú so mnou, ani neviem kto sú. Alebo teda nevedela som. Takže ťažko povedať, či ešte niekto zo Slovenska. Keď vidím, že tam je Zídek, tak jediný mi napadne Kropilák.”

O to väčšia česť to musí byť..

,,Áno. Navyše, väčšinou to býva tak, že do siene slávy sa dostanú ľudia, ktorí už skončili so všetkým. No ja ešte stále robím. Neviem, či mi nechceli naznačiť, že by už aj stačilo. (smiech) O to väčšie prekvapenie to bolo.”

ZVVZ USK Praha (CZE) vs. Bourges Basket (FRA), trénerka Natália Hejková (Foto: fiba.basketball)

Počas kariéry ste dostali všetky možné ocenenia a vyhrali ste takmer všetko čo sa dalo. Kde hľadá tak úspešná trénerka motiváciu?

,,Asi to mám v sebe, prirodzenú súťaživosť. V podstate človek robí veci kvôli tomu, aby niečo vyhral. Na druhej strane, ja som si nikdy nedávala ciele, že raz vyhrám Euroligu a raz vyhrám tamto. Cieľom je uspieť v každom zápase a z toho sa to vyšvihlo až niekam sem. Ale myslím si, že som mala šťastie a pánbožko mi prial. Možno takýchto ľudí je viac a k ničomu sa nedostali.”

Oproti vašim kolegom trénerom považujete fakt, že ste žena za výhodu?

,,Viem ženu lepšie pochopiť. Prečo tak reaguje alebo prečo tak nereaguje. Ale to môže byť poľahky aj nevýhoda, pretože sa zaoberám vecami, ktorými by sa chlap nikdy nezaoberal a hodil by ich bokom. Ale možno ženská duša tú starostlivosť potrebuje. Takže to tá výhoda je. Mužov trénerov je pri ženských tímoch stále viac a viac. Momentálne je to problém v Amerike. Keď som začínala ja, tak v 90% ženských tímov boli trénerky ženy. Potom do NCAA prišli peniaze a prišli to trénovať muži. Začalo sa to otáčať a dnes je tam zhruba len 40% tréneriek.”

K hráčkam pristupujete so ženským prístupom?

,,Určite. A čím som staršia, tým je náš vzťah skôr kamarátsky. Keď príde nová hráčka, tak sa hneď snažím zistiť čo je zač. Koľko má súrodencov, čo ju baví a čo nebaví. Možno, že tým mojim záujmom o ňu, sa nadviaže vzťah. Vždy hovorím, že sme v tíme jedna veľká rodina.”

ZVVZ USK Ppraha a Natália Hejková (Foto: archív NH)

Na pomery Final Four možno nie, ale predsa len máte hviezdny káder. Aký je váš recept na zvládanie hráčok svetového formátu?

,,Máme hviezdy, ale našťastie sú to také tipy, čo nemajú hviezdne maniere. Keby ich mali, tak v živote nebudú hrať dobre ako dnes. Je to zhoda náhod, že sme zobrali hráčky, ktoré si vedia povahovo vyhovieť. Keď zoberiem staršiu Elhotovú, ktorá bola kedysi individualistka, dnes je super tímová hráčka, ktorá zažíva svoju najlepšiu sezónu. Podobné momenty rozhodujú, či budeme na Final Four alebo nebudeme.”

Do akej miery si vyberáte hráčky do družstva vy sama?

,,Rieši to manažér, pretože on dáva peniaze. Ale vždy sa so mnou rozpráva, že ako to poskladáme. Je možné, že niekedy príde aj hráčka, ktorú by som nezobrala, ale na 99,99% je to tak, že poviem finálne áno alebo nie. Prvý impulz ide odo mňa. Vravím, ktorý post a aký tip potrebujeme. Od agentov dostaneme niekoľko hráčok a z nich si vyberiem. Najprv si však zisťujem, čo je kto zač. Tých kontaktov mám už naozaj strašne veľa. Ale posledné slovo vždy povedia peniaze.”

Cítite sa byť viac trénerka alebo manažérka?

,,To sa veľmi zmenilo. Keď som začínala trénovať, robila som úplne všetko. Kondíciu, basket. Bola som sama a len sem tam mi niekto pomohol. Postupne sa to menilo a dnes mám kondičného trénera, dvoch asistentov a videá nerobím, lebo ich nenávidím. (so smiechom) Takže áno, dalo by sa povedať, že teraz som manažérka. Ale ten tréning, ktorý vedie k zápasu si už napríklad robím sama. Skladám ho tak, aby som to nasmerovala na súpera a potrebnú taktiku.”

Natália Hejková (Foto: TASR)

Hráčky na tejto úrovni už nepotrebujú zatvárať do zložitých systémov. Kde je podľa vás hranica medzi voľnosťou a disciplínou?

,,Vždy som sa snažila dávať voľnosť, pretože si myslím, že keď dám hráčke voľnosť, tak sa vie najviac realizovať a získa sebadôveru. Čo jej najviac ide, to použije. Samozrejme, taktika musí byť, aby vedeli, čo použiť v hre. Musia existovať pravidlá. Musíš ich dodržiavať a keď nie, robíš na ihrisku „bordel“. Jeden človek vypadne a hneď sú preč aj štyria ďalší, tak to nefunguje. Kreativita je skôr v útoku.”

Čo rozhoduje zápasy najvyššej úrovni, na Final Four?

,,Jednoznačne aktuálna forma a mentálna sila. Na Final Four je obrovský stres. Sú to dva zápasy a treba urobiť výsledok. Nie je možná žiadna oprava. Obrovský stres bude na favoritoch, ktorí chcú vyhrať a nič iné ich nezaujíma. Pod tlakom sú jednoznačne dva ruské tímy. Tiež pod ním bude Šoproň, pretože už minulý rok spravili nečakaný výsledok a okolie si myslí, že ak vlani dokázali zázrak, tento rok urobia ešte väčší a vyhrajú Euroligu.”

Pre vás je najväčším favoritom kto?

,,Ťažko povedať, ale stále verím, že to jeden z ruských tímov vyhrá. Aj keď Šoproň sa oproti minulému roku veľmi posilnil. Získal hráčky, aké vlani nemal.”

Máte definovaný cieľ, s ktorým na Final Four vstupujete?

,,Chceli by sme vyhrať aspoň jeden zápas. Pre nás je zázrak, že tu sme. Keď začínala sezóna, každý chcel aby sme postúpili aspoň do EuroCupu. Keď sme začali vyhrávať, tak aby sme boli v play-off. Začali sme skromne a skončili sme na Final Four. Myslím si, že to je oveľa viac, ako všetci čakali.”

Natalia Hejkova (Foto: isport.cz)

Je pre vás úspechom už samotný postup?

,,Áno, je to fantastický úspech, navyše hráme pekný basket, ktorý sa ľuďom páčil. Môžeme a nemusíme. Ale ja viem, že moje hráčky by veľmi chceli. Mám ich viacero, ktoré nikdy v živote na Final Four neboli. To je výhoda, ale aj nevýhoda, prvýkrát ste vždy v strese.”

Udržiavate s bývalými hráčkami kontakty? V semifinále hráte s Dynamom Kursk, kde hrajú vaše niekdajšie zverenkyne z Prahy, Sonja Petrovič a Marta Xargay.

,,Hráčka od hráčky samozrejme. Väčšinou máme dobré vzťahy, ale nie so všetkými ich nejak udržujem. Ale tieto dve na nás nedajú dopustiť. Aj Amanda Zahui od nás odišla a teraz to veľmi oľutovala a rada by sa vrátila. Ale niektoré veci sa nezabúdajú. Petrovič a Xargay odišli už pred dvomi rokmi, ale keď sme postúpili na Final Four, hneď mi gratulovali a písali, že si spolu zahráme. Bolo cítiť, že to myslia srdečne.”

Nejen holky se připravují na F4, míče se ujala i paní trenérka. Not only our girls are getting ready for the F4, the coach still got it as well. @natulah #zvvzuskpraha #basketball #basket #elw #EuroLeagueWomen #f4 #final4 #coach #stillgotit

Príspevok, ktorý zdieľa ZVVZUSKPRAHA (@zvvzuskpraha), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2019–04–10T09:35:15+0­0:00“>10 Apr 2019 o 2:35 PDT</time>

Je Praha vašou finálnou destináciou?

,,Praha je moja úplne posledná destinácia. Povedala som si, že v tomto meste som s veľkým basketom začala a aj skončím. Pred tromi týždňami som podpísala zmluvu na rok, teraz to ešte nebude.”

Budete po kariére odpočívať, alebo svoje meno spojíte s nejakým basketbalovým projektom?

,,Ťažko povedať, čo budem robiť potom, pretože o tom nepremýšľam. Najradšej by som odpočívala, cestovala a ležala niekde pri mori. (smiech) Robievam to cez leto. Potrebujem vypnúť a zabudnúť na basket. Aj keď tento rok to bude zložitejšie, keďže sú majstrovstvá Európy a potom mám veľmi milé povinnosti. Pozvali ma na dve basketbalové svadby. Po nich ešte letím do Číny na uvedenie do siene slávy. Uvidím, čo bude ďalej. Aj keď som pred niekoľkými rokmi bola na chvíľu doma, motala som sa v BK Petržalka pri detičkách. Človek stále potrebuje niečo robiť, keď má naučený režim. Ale aj to bol záväzok, takže potom už asi len k najmenším detičkám, ktoré trénujú dva krát do týždňa.” (s úsmevom)

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 84:79
03.03.2021
PDA PDA
LUC LUC 66:60
03.03.2021
SNV SNV
HAN HAN 03.03.2021 INT INT
LEV LEV 92:85
06.03.2021
HAN HAN
INT INT 06.03.2021 SVT SVT
SNV SNV 78:74
06.03.2021
PDA PDA
PDA PDA 10.03.2021 INT INT
SVT SVT 10.03.2021 LEV LEV
HAN HAN 10.03.2021 LUC LUC
PDA PDA 13.03.2021 LEV LEV
SVT SVT 13.03.2021 LUC LUC
SNV SNV 13.03.2021 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 17/9 65,38%
2 Inter Bratislava 16/11 59,26%
3 Spišskí Rytieri 17/13 56,67%
4 BKM Lučenec 16/13 55,17%
5 Iskra Svit 14/13 51,85%
6 BC Prievidza 9/18 33,33%
7 MBK Baník Handlová 8/20 28,57%

ScoreBoard ...

BPP BPP 36:79
27.02.2021
SKP SKP
SNV SNV 48:52
27.02.2021
UMB UMB
UMB UMB 54:62
05.03.2021
BPP BPP
SNV SNV 13.03.2021 BPP BPP
SKP SKP 13.03.2021 UMB UMB
PNC PNC 13.03.2021 YAK YAK
SAM SAM 13.03.2021 RBK RBK
UMB UMB 14.03.2021 SKP SKP
YAK YAK 14.03.2021 SAM SAM
RBK RBK 14.03.2021 PNC PNC

Skupina o 1.-4.miesto ...

# Tím V/P %
1 Piešťanské Čajky 8/2 80,00%
2 MBK Ružomberok 7/3 70,00%
3 YOUNG ANGELS Košice 3/7 30,00%
4 ŠBK Šamorín 2/8 20,00%

Skupina o 5.-8.miesto ...

# Tím V/P %
1 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 10/0 100,00%
2 BAM Poprad 7/4 63,64%
3 BK ŠK UMB Banská Bystrica 4/6 40,00%
4 ŠKBD Spišská Nová Ves 0/11 0,00%

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Piešťanské Čajky 13/1 92,86%
2 MBK Ružomberok 12/2 85,71%
3 YOUNG ANGELS Košice 11/3 78,57%
4 ŠBK Šamorín 8/6 57,14%
5 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 6/8 42,86%
6 BAM Poprad 4/10 28,57%
7 BK ŠK UMB Banská Bystrica 2/12 14,29%
8 ŠKBD Spišská Nová Ves 0/14 0,00%