Viac ako výsledok prekvapil výkon majstra, v prvom polčase hrala v play-off nasadení len Handlová

Publikované: 12.04.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Ladislav Szibilla

MBK Handlová vs. BK Levickí Patriori, Jakub Petráš (32) vs. Dwayne Benjamin (7) (Foto: Ladislav Szibilla)

Vo vyraďovacej fáze je úplne jedno, kto komu a z akých príčin chýba. To fanúšikov nezaujíma. Podstatné je, čo na palubovke prevedú hráči, ktorí sú trénerovi k dispozícii. No a tí handlovskí v stredu ukázali, že sa len tak ľahko nedajú.

Handlovčania mali skvelý vstup do stretnutia a výborne ich dirigoval rozohrávač K.C. Ross-Miller, ktorý dodával hre tempo. Mohol v tom pokojne pokračovať aj ďalej, ale veľmi rýchlo si spravil dve osobné chyby a sám sa poslal na lavičku náhradníkov. Aj bez neho však baníci neupúšťali od svojho spôsobu hry: keď sa im podarilo získať loptu, okamžite sa snažili o rýchly protiútok. Ak im nevyšiel, pokračovali postupným, ale neustále sa snažili byť v pohybe, čo docielili viacerými clonami po sebe.

Úradujúci majster v tejto fáze nemilo prekvapil. Svoje útoky realizoval pomaly a keď už prišlo na zakončenie, bola to väčšinou zásluha individuálnej práce hráčov. Výnimkou bol v tomto smere Šimon Krajčovič. Ten sa pokúšal vytvárať strelecké príležitosti pre svojich spoluhráčov. Dokázal rozhýbať obranu v podkošovom priestore, ktorý inak výborne bránila dvojica Petráš – Hoferica. V druhej štvrtine prišiel moment, ktorý dokonale charakterizoval hru jedného aj druhého mužstva. Pri rozohrávke sa Vuk Malidžan snažil agresívne zobrať loptu Krajčovičovi a obaja spadli na palubovku.

Bojovali ďalej o loptu a napokon z toho vznikla rozskoková situácia, ktorá vyznela v prospech Levíc. Hostia však hrali nekoncentrovane a vôbec si v tej chvíli neuvedomili – v tomto prípade to bol konkrétne Steven Davis – že do ôsmich sekúnd už neostáva veľa času a prišli o loptu. Kľúčom k úspechu bola v prvom polčase kolektívna hra, ktorá sa výrazne lepšie darila domácim. Keď Dwayne Benjamin trafil v druhej štvrtine pokus spoza oblúka, hostia mali na konte 21 bodov. Lenže 14 z nich nastrieľal sám Benjamin, ktorý sa presadzoval hrou jeden na jedného.

Dôležitým elementom v hre Handlovej bola skvelá práca Lukáša Hofericu pod košom súpera. Pivot domácich chodil poctivo až do vymedzeného územia a v týchto priestoroch robil Patriotom veľkú neplechu. Pre Levice bol veľkým problémom, pretože mocného pivotmana nedokázal nikto vytlačiť von. On si potom zbieral útočné doskoky. Zápis o stretnutí vraví, že Hoferica pre seba ukoristil až deväť ofenzívnych doskokov, čo je vynikajúce číslo. Po jednom z nich vytiahol akciu 2+1 a Handlová sa dostala do nečakaného vedenia 50:32.

Po zmene strán sa hra úradujúceho majstra zlepšila, Levičania hrali s lepším nasadením a v defenzívnej činnosti si pomáhali zónovou obranou. Skóre sa im však nedarilo skresávať, keďže v druhej polovici tretej štvrtiny viedla Handlová 69:50. V tejto chvíli prišiel moment, ktorý zahral do karát Levičanom. Vuk Malidžan hral počas celého stretnutia výborne a znova ukázal svoj prehľad o hre. Okrem toho príkladne bránil, avšak v tomto konkrétnom momente sa dopustil úplne zbytočného nešportového faulu, keď použil pri obrane lakeť. Toto bol pre Handlovú negatívny míľnik, pretože sa zasekla a body začali dávať hostia. Tí upravili na začiatku štvrtej štvrtiny skóre na 69:60.

Potom sa však znova prihlásil o slovo aktívny Lukáš Hoferica, ktorý pridal ďalšie body a Handlová si v podstate už len udržiavala vedenie do konca stretnutia. Spomínaný zápas bol veľmi dôležitý, pretože všetkým ukázal, že v play-off nie je priestor na akékoľvek poľavenie. Kto si ho dovolí, môže sa mu to kruto vypomstiť.

6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 13/14 48,15%