Ružomberok je favoritom, na prvý titul si trúfajú aj v Piešťanoch

Publikované: 11.04.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Laco Duračka

Ivana Jakubcová (3), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Vo finálovej sérii sa podľa predpokladov stretli dva najsilnejšie tímy extraligy žien, MBK Ružomberok a Piešťanské Čajky. V Ružomberku sa z extraligového triumfu tešili naposledy ešte v roku 2003, maximum Piešťan je zatiaľ druhá priečka.

Ružomberok sa chce odraziť prvým duelom, Čajky veria v atraktívnu sériu

Po jedenástich tituloch v rade a legendárnej zlatej ére Ružomberka zažili na Liptove bronzové i mnoho strieborných sezón. Od roku 2017 je Ruža na vzostupe. Po bronzových medailách prišli minulý rok strieborné a aktuálne je Ružomberok najhorúcejším kandidátom na zlato.

V Piešťanoch sa za svoju sedemročnú existenciu tešili dovedna z piatich medailí. Dvoch bronzových a troch strieborných. Na medailovej priečke sa družstvo z Považia neocitlo iba raz a to vo svojej premiérovej sezóne. Ambície tímu trénera Kucsu sú tak určite aj tento rok veľké.

MBK Ružomberok (1.) – Piešťanské Čajky (2.)

Vzájomné zápasy v sezóne: 59:57 (v), 87:64 (d), 59:69 (v), 57:48 (d), (78:61) finále Slovenského pohára)

MBK Ružomberok (Foto: Laco Ďuračka)

MBK Ružomberok

Bilancia v základnej časti: 14 – 0

Bilancia v nadstavbovej časti: 5 – 1

Bilancia v play-off: 5 – 0

Najlepšia strelkyňa: Aaryn Ellenbergová-Wileyová (14,92 bodu na zápas)

Najlepšia v doskokoch: Olga Jackovecová (5,6 doskokov na zápas)

Najlepšia v asistenciách: Aaryn Ellenbergová-Wileyová (3,56 asistencie na zápas)

Kľúčová hráčka: Aaryn Ellenbergová-Wileyová

X faktor: Miroslava Mištinová

Suja: Piešťany majú náš plný rešpekt, čaká nás veľmi ťažký protivník

Ako by ste zhodnotili trojicu zápasov v semifinálovej sérii proti Šamorínu?

,,Splnili sme si svoju povinnosť a prešli sme do finále najkratšou možnou cestou. Z tohto pohľadu vládne spokojnosť. Treba povedať, že Šamorín nám v druhom zápase kládol naozaj veľký odpor a aj v treťom zápase u nás hrali sympaticky. Táto séria bola pre nás dobrá, Šamorín nás aj preveril.”

Nemôžu mať oproti vám Piešťany výhodu, keď hrali o zápas viac a vyrovnanejšie? Alebo skôr beriete ako psychologickú výhodu váš hladký postup?

,,Myslím si, že tento fakt na to nebude nijako vplývať. Vo finále sa to rozhodne na palubovke, v daný deň a danú hodinu. S týmto aj začíname prvý zápas. Pre mňa je úplne bezvýznamné špekulovať, ako dopadlo semifinále a aký to bude mať vplyv na družstvá.”

Čo bude na Piešťany platiť?

,,Najprv treba povedať, že Piešťany sa výrazne posilnili o Engelman a Krč-Turbovú. S tým družstvom, čo mali dovtedy k dispozícii, teraz tvoria veľmi kvalitný celok, ktorý triumfoval v Stredoeurópskej lige. Majú náš plný rešpekt, pretože nás čaká veľmi ťažký protivník. Nebudem pred sériou nič prezrádzať, ale v našom prípade vždy platí, že bude dôležitá aby sme hrali tak a to, čo chceme.”

DNES O 18:00 je na programe druhé pokračovanie semifinálovej série v boji o titul Extreligy 2018/2019 a naše „superženy“ sa predstavia na palubovke ŠBK Šamorín. MBK Ružomberok vedie stav série 1:0, keď v uplynulú sobotu doma porazil tím trénera Diósiho o 43 bodov. Hoci všetci čakajú suverénnu jazdu Ružomberka do finále, určite to nebude ľahká cesta. My však veríme, že dnes ulovíme ďalší dôležitý skalp. Súčasne dnes cestujú na východ Slovenska Čajky a ich zápas s Young Angels môže byť rozhodne napínavejší. Každopádne nech dnes zvíťazia lepší, všade vidíme pekný basketbal a zápasy sa nesú v duchu FAIR PLAY a bez zranení. RUŽA DO TOHO ! 🌹🏀❤️ #MBKRUZOMBEROK #WEAREMBKRUZOMBEROK Tipy na výsledok?

Príspevok, ktorý zdieľa MBK Ruzomberok (@mbk_ruzomberok), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2019–03–27T08:28:22+0­0:00“>27 Mar 2019 o 1:28 PDT</time>

Môže byť výhoda domáceho prostredia, navyše pri čistom štíte v Koniarni, kľúčová?

,,Môže byť kľúčová, aj nemusí. Nie je to ľahká otázka. Áno, v Koniarni máme čistý štít a verím, že to tak aj ostane. Ale to čo bolo predtým, už teraz neplatí. Ideme znova od nuly, sústredíme sa na prvý zápas a verím, že našu pevnosť udržíme nedobitú.”

Sú všetky vaše hráčky zdravé a pripravené zasiahnuť do boja o zlato?

,,Stratili sme Kelčíkovú, ktorá je po plastike predného krížneho väzu, ale pevne verím, že zbytok tímu bude pripravený v sobotu zasiahnuť do hry.”

Aký je váš cieľ?

,,Náš momentálny cieľ je dobre sa pripraviť na prvý zápas a zvládnuť ho. Taktiež udržať počet prehier v našej hale na nule.” 

Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Piešťanské Čajky

Bilancia v základnej časti: 11 – 3

Bilancia v nadstavbovej časti: 4 – 2

Bilancia v play-off: 5 – 1

Najlepšia strelkyňa: Jessica Lubinová (12,92 bodu na zápas)

Najlepšia v doskokoch: Ivana Jakubcová (9,57 doskoku na zápas)

Najlepšia v asistenciách: Janee Thompsonová (3,54 asistencie na zápas)

Kľúčová hráčka: Jessica Lubinová

X faktor: Ivana Jakubcová

Hrajúca asistentka Krč-Turbová: S veľkou chvíľou prichádza veľká príležitosť

Aká bola z vášho pohľadu semifinálová séria? Mohla vám prehra aj pomôcť?

,,Do série sme vstupovali ako favorit, čo nám miestami trochu zväzovalo ruky. Striedali sme pekné basketbalové momenty so školáckymi chybami. Keď sa k týmto chybám na našej strane pridala mladícka dravosť a húževnatosť na druhej strane, prišla prehra. Ten zápas sme dostatočne rozanalyzovali a povedali sme si, čo z nášho prejavu musí zmiznúť a naopak na čom musíme zapracovať. Z môjho pohľadu to nebola pre diváka basketbalovo najkrajšia semifinálová séria, ale vyhrali sme trikrát a zaslúžene. Aj keď s jedným zakopnutím, do finále sme postúpili.”

V poslednom zápase na palubovke Košíc ste už jasne dominovali. Čo z posledného zápasu si prenesiete do finálovej série?

,,Do toho posledného zápasu sme vstúpili viacerými úspešnými strelami, čo celému družstvu dodalo zdravé sebavedomie. Prenášať do finále z posledného zápasu asi nebudeme nič. Začína sa nová séria, s iným a kvalitnejším súperom. Budem ale rada, ak do finálovej série prinesieme všetko, na čom sme pracovali od začiatku sezóny, ako v obrannej, tak v útočnej fáze. Ak si každá hráčka bude plniť svoje úlohy, môžeme byť Ružomberku vyrovnaným súperom.”

Čo bude vo finále najdôležitejšie, pokiaľ chcete byť úspešné?

,,Myslím, že budú rozhodovať detaily. Najmä preto, lebo koncepčne sa obe družstvá navzájom už dobre poznajú. Podstatné bude iba to, čo sa bude diať priamo na ihrisku. Určite sériu nerozhodnú veci, ktoré sa dejú za postrannými čiarami, pred telocvičňou, v hľadisku či v novinách. Ak chceme byť úspešní, musíme tento fakt prijať.”

Na koho z Ružomberka si budeme musieť dať najväčší pozor?

,,Ruža má kvalitný káder, ukázala to aj na európskej scéne. Odrážajú sa od kvalitnej obrany a majú výbornú prechodovú fázu do útoku, ktorú ženú vpred najmä obe americké legionárky. Pod košom celú sezónu jasne dominovala Šikšniute. Pre tieto hráčky odvádza pod oboma košmi veľký kus roboty Yatskovets. Toto sú z môjho pohľadu kľúčové hráčky.”

Aký je váš cieľ?

,,V základnej aj nadstavbovej časti ukázal Ružomberok svoju dominanciu. Chceme byť v tejto finálovej sérii odolným, kvalitným a vyrovnaným protivníkom. V domácom prostredí si držia neporaziteľnosť, o to väčšia výzva stojí pred nami. S veľkou chvíľou prichádza velká príležitosť.”

Vám patrí VEĽKÉ ĎAKUJEME!!!Máme najlepších fanúšikov #❤️zacajky#one­forallallforo­ne#❤️👏🏻🥁🎷

Príspevok, ktorý zdieľa Piešťanské Čajky (@piestanske_caj­ky), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2019–02–24T22:33:21+0­0:00“>24 Feb 2019 o 2:33 PST</time>

Prognóza Basket.sk:

Ružomberčanky majú za sebou výbornú sezónu. V EuroCupe sa im darilo až nadmieru dobre a v domácej extralige prehrali len jediný raz. Vo svojej Koniarni zatiaľ v aktuálnej sezóne neprehrali. No sezóna sa ešte neskončila. Dobre rozbehnutý vlak má pred sebou najťažšie zápasy a pre potvrdenie kvality musí zvládnuť tri veľmi náročné kroky. Jedinú prehru extraligovej sezóny im pripravili práve Piešťanské Čajky. Tie sa kvôli zdravotným problémom pred play-off posilnili o dve výrazné osobnosti, Monicu Engelman a Luciu Krč-Turbovú. Od ich príchodu Čajky zaváhali len raz, v semifinále proti Košiciam. Hoci do série vstupujú s pokorou, veľkú túžbu po víťazstve cítiť aj z ich tábora. Výhodou Ruže je ich sila doma. Na druhej strane, Čajky môžu ťažiť z neopozeranej hry, ktorú do istej miery ovplyvnil príchod Engelman a Krč-Turbovej.

Tip Basket.sk: 3:1 pre Ružomberok

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

CON CON 78:68
18.08.2019
DAL DAL
WAS WAS 107:68
18.08.2019
IND IND
CHI CHI 85:100
18.08.2019
LVA LVA
PHO PHO 78:72
18.08.2019
NYL NYL
SEA SEA 82:74
18.08.2019
MIN MIN
ATL ATL 20.08.2019 CHI CHI
IND IND 20.08.2019 NYL NYL
LVA LVA 20.08.2019 PHO PHO
LAS LAS 20.08.2019 MIN MIN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/7 73,08%
2 Las Vegas Aces 18/8 69,23%
3 Connecticut Sun 18/9 66,67%
4 Los Angeles Sparks 15/10 60,00%
5 Chicago Sky 15/11 57,69%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 13/14 48,15%
8 Phoenix Mercury 12/14 46,15%
9 Dallas Wings 10/17 37,04%
10 Indiana Fever 9/17 34,62%
11 New York Liberty 8/18 30,77%
12 Atlanta Dream 6/20 23,08%