Tri nemecké mužstvá v Eurolige? Vďaka synovi basketbalového inovátora sa to môže podariť

Publikované: 09.04.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: albaberlin.de

Luke Sikma (43), ALBA Berlín (GER) (Foto: albaberlin.de)

Už dnes večer sa prvým zápasom začína finále Eurocupu, európskeho pohára číslo dva, v ktorom na seba narazia Valencia a ALBA Berlín. Pripomíname, že sa hrá systémom best-of-three, čiže na dva víťazné zápasy.

Veľkú pozornosť púta toto finále v Nemecku, kde sa fanúšikovia môžu dočkať netradičnej veci. Ak by totiž Berlínčania triumfovali, v budúcej sezóne Euroligy sa predstavia až tri nemecké kluby. Ako je to možné? Tak v prvom rade ALBA by sa kvalifikovala ako víťaz Eurocupu, ktorý má istú miestenku v Eurolige za každých okolností. Okrem toho bude Euroliga v sezóne 2019/20 expandovať zo 16 na 18 klubov. Dvojročné divoké karty dostanú ASVEL Lyon a tiež Bayern Mníchov. No a stále platí, že miestenku do súťaže získa aj tím, ktorý sa v nemeckej lige umiestni na najvyššom mieste. Naposledy sa takto prebojoval do Euroligy Bayern, ktorý musel v sezóne 2017/18 vyhrať svoju domácu ligu.

Tohtoročné finále Eurocupu je tak trochu prekvapujúce. Valencia (ako jeden z členov prvého výkonnostného koša) patrila medzi favoritov celej súťaže. Klub z hlavného mesta Nemecka bol do základných skupín losovaný až z tretieho výkonnostného koša, takže jeho postup milo prekvapil. Berlínčania však majú pred začiatkom finále dobrú náladu a sú sebavedomí, pretože v play-off vyradili dvoch zástupcov španielskej ligy – Malagu a Andorru. Valencia bude dnes začínať na domácej pôde, pretože v priebehu súťaže dosiahla lepšiu bilanciu. Aj napriek tomu si ALBA Berlín brúsi zuby na celkové prvenstvo. Vo svojom mužstve má totiž basketbalistu, ktorý získal cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča súťaže.

Ním je 29-ročný Američan Luke Sikma, pre ktorého bude finále naozaj špeciálne. Do Berlína totiž prišiel v roku 2017 práve z Valencie, s ktorou v spomínanom roku vyhral aj španielsku ligu. Sikma je netradičný podkošový hráč, jeho telesná výška a basketbalové schopnosti ho skôr predurčujú na pozíciu krídla, avšak on pravidelne nastupuje na „štvorke“. Okrem výbornej streľby za 2 body (54,5%) a 3 body (41,9%) ponúka svojmu tímu doskoky a ako bonus aj asistencie. Sikma je akýsi tvorca hry vo vnútri trojkového oblúka, pretože dokáže vytvárať strelecké príležitosti pre svojich spoluhráčov. V tejto sezóne ich nazbieral doteraz 90, v priemere na zápas 4,3.

Basketbalovým fanúšikom je priezvisko Sikma určite známe. Lukov otec Jack Sikma je totiž bývalý hráč NBA, ktorý v roku 1979 vyhral so Seattlom SuperSonics titul. Okrem toho sa sedemkrát predstavil v zápase hviezd a je považovaný za basketbalového inovatóra, keďže do hry priniesol ako 211 cm vysoký pivot špecifický prvok. Hakeem Olajuwon pridal do basketbalu svoj dream shake, Kareem Abdul-Jabbar zas hook shot, čiže strelu cez hlavu, no a Jack Sikma priniesol vec, o ktorej si dnes možno mnohí myslia, že je v basketbale odjakživa. Sikma move je manéver pivota, ktorý dostane loptu chrbtom ku košu a spraví obrátku s následnou strelou. Loptu však pritom nestiahne pod úroveň hlavy či ramien, čiže nehrozí prípadná strata lopty.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.