Minulý rok patrili obaja k najhorším tímom, teraz sa jeden z nich predstaví vo Final Four

Publikované: 30.03.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Kevin Pangos (3), FC Barcelona Lassa (ESP) (Foto: euroleague.net)

Prognózy pred novou sezónou vždy súvisia s výkonmi jednotlivých mužstiev v predchádzajúcich ročníkoch. Pred začiatkom sezóny 2018/19 sa dalo skonštatovať, že trojica Fenerbahce, CSKA Moskva a Real Madrid bude favoritom nielen na postup do play-off, ale aj na záverečný turnaj Final Four.

Všetkým trom klubom sa podarilo vybojovať si miesto v prvej štvorke, ktoré je veľmi atraktívne vzhľadom na výhodu domáceho prostredia. Samozrejme, že v play-off sa môže stať hocičo, ale bolo by to veľké prekvapenie, ak by trojica spomenutých napokon nepostúpila do Final Four. V minulej sezóne sa okrem nich predstavil na turnaji aj Žalgiris Kaunas, ktorý vyradil Olympiakos Pireus. Kto bude tento rok štvrtým do partie? Situácia sa vyvinula tak, že už kolo pred koncom základnej časti vieme, že to bude jeden z dvojice Anadolu Efes – FC Barcelona, čo je v kontexte predsezónnych prognóz milé prekvapenie.

Definitívne poradie v hornej osmičke spoznáme až budúci týždeň, ale už teraz je známe, kto sa umiestni na štvrtom resp. piatom mieste a vytvorí dvojicu v play-off. V prípade tímu Anadolu Efes je to senzačný príbeh, pretože vlani sa tento turecký zástupca umiestnil na poslednom mieste s najhoršou bilanciou 7–23. To bol ešte horší výkon, aký predviedli Kazaň a Miláno v sezóne 2016/17, keď vyhrali zhodne po osem zápasov. Istanbulčania však počas letnej prestávky kompletne prekopali káder a vytvorili mužstvo, ktoré začalo fungovať a vyhrávať ťažké zápasy.

Výborne zabrali nové posily Adrien Moerman, Vasilije Micič, Rodrigue Beaubois, Shane Larkin či Tibor Pleiß. Istanbulský klub hral tak dobre, že si miesto v prvej štvorke zabezpečil už 21. marca po výhre v Podgorici. „Som veľmi hrdý na mojich hráčov, pretože sa nám dva týždne pred koncom základnej časti podarilo vybojovať si štvrté miesto, ktoré bolo naším cieľom. Teraz to už všetko môžeme brať ako prípravu na play-off,“ povedal po zápase v Čiernej Hore kouč Anadolu Efes Ergin Ataman, ktorý zasadol na lavičku v priebehu minulej sezóny. Dnes má jeho tím na konte 19 výhier a v poslednom kole si môže svoju vizitku ešte vylepšiť.

Skúsenému odborníkovi sa v tomto ročníku môže podariť veľká vec, pretože Efes sa naposledy predstavil na turnaji Final Four v sezóne 2000/01 – to však hovoríme o Suprolige z dielne FIBA, ktorá v spomínanej sezóne konkurovala Eurolige. Barcelona je na tom v európskom pohári číslo jeden výrazne lepšie, pretože modernú Euroligu dokonca dvakrát vyhrala (2003, 2010). Naposledy sa však predstavila na záverečnom turnaji v roku 2014 a potom sa začala postupne prepadať. Od zavedenia nového formátu s 30-zápasovou základnou časťou zaznamenal katalánsky klub bilancie 12–18 a 11–19.

V tomto ročníku sa však Barcelona zlepšila v hernom prejave aj vo výsledkoch a kolo pred koncom základnej časti má na konte 17 víťazstiev. Ak sú jej fanúšikovia poverčiví, tak potom sa už teraz tešia na veľmi úspešný euroligový rok. Katalánci sa totiž umiestnia na piatom mieste a v predchádzajúcich dvoch sezónach zdvihol nad hlavu trofej tím, ktorý skončil v základnej časti piaty. V súťažnom ročníku 2016/17 to bolo Fenerbahce (18–12) a vo vlaňajšej sezóne zas Real Madrid (19–11). Bude čaro piateho pokračovať aj naďalej?

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.