Jeho buzzer beater paralyzoval 18-tisíc fanúšikov, Fernandez premenil šialenú trojku

Publikované: 29.03.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Panathinaikos Atény (GRE) vs. Real Madrid (ESP), Rudy Fernandez (5) (Foto: euroleague.net)

Ak by Panathinaikos vyhral včerajší domáci zápas proti Realu Madrid, mal by istotu postupu do play-off, pretože by sa dostal na šestnásť víťazstiev. Nebol k tomu ďaleko, keďže po prvej štvrtine vyhrával nad kráľovským klubom o 18 bodov (32:14). Lenže Madridčania sa dokázali vrátiť do hry.

Výborne ich tiahol podkošový basketbalista Walter Tavares, ktorý z pohľadu štatistiky predviedol svoj najlepší zápas v euroligovej kariére. K 14 bodom totiž pridal aj 16 doskokov a s Indexom 29 sa stal najefektívnejším hráčom na palubovke. „Kouč mi v polčasovej prestávke povedal, aby som chodil častejšie robiť clony a bol agresívnejší,“ prezradil po stretnutí Tavares.

Ten síce zaznamenal kariérne maximum, avšak hviezdou večera sa stal jeho spoluhráč Rudy Fernandez, ktorý v závere zobral zodpovednosť do vlastných rúk. Pred posledným útokom prehrával Real Madrid 71:73. Tréner domáceho mužstva Rick Pitino dal hráčom pokyn, aby nefaulovali a snažili sa ubrániť v posledných sekundách. Panathinaikos predviedol v spomínanom útoku výnimočne dobrú obranu, a preto musel Rudy Fernandez loptu doslova odhodiť. Tá však spadla do koša a tri body rozhodli o výhre španielskeho klubu 74:73.

Aréna OAKA, v ktorej bolo viac ako 18-tisíc fanúšikov, v tom momente stíchla.

„Toto je pravdepodobne moja najlepšia víťazná strela v živote. Spomínam si, že keď som ešte hrával za Joventut Badalona, tak som v Eurolige vyhral duel s Malagou a vtedy taktiež zostávalo do konca 0,1 sekundy. Ale táto strela je zrejme tá najlepšia. Umožnila nám totiž zvíťaziť na palubovke, kde sa nehrá jednoducho. Teší má predovšetkým to víťazstvo. O tejto akcii sme sa predtým rozprávali na lavičke. Súperi si však vymenili v obrane hráčov a spravili nám to ťažšie. Videl som, že Facundo Campazzo má problémy, a tak som sa mu snažil pomôcť tým, že som mu vytvoril možnosť pre prihrávku. Keby som vystrelil sto takýchto pokusov, tak trafím jeden,“ skonštatoval autor víťazného pokusu, ktorý už krátko po zápase koloval na sociálnych sieťach.

Trénerovi aténskeho klubu nebolo po zápase príliš do reči. „Prepásli sme jedinečnú príležitosť a môžeme z toho viniť len samých seba. Je to srdcervúca prehra,“ vyhlásil Rick Pitino. Jeho zverenci však majú stále všetko vo svojich rukách a postup do play-off je aj naďalej reálny. Panathinaikos mal teoretickú šancu aj v prípade, ak by prehral a Miláno, Žalgiris, Maccabi a Bayern by tiež prehrali. Lenže Maccabi Tel Aviv doma jednoznačne zdolalo Gran Canariu, a tak musí aténsky klub zabojovať v poslednom kole. Doma bude hrať proti Budučnosti Podgorica. Ak zvíťazí, bude po základnej časti v hornej osmičke.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%