K basketbalu sa dostala náhodou, bola čajkou, teraz chce titul s ružou

Publikované: 26.03.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Rudo Maškurica

Olga Yatskovec (23), MBK Ružomberok (Foto: Rudo Maškurica)

Pomerne nenápadnou, no platnou legionárkou vicemajstra z Ružomberka je ukrajinská reprezentantka Olga Yatskovec. Dres najhorúcejšieho kandidáta na exraligové prvenstvo oblieka už druhú sezónu.

21-ročná Yastkovec patrí medzi najperspektívnejšie ukrajinské basketbalistky, hoci nepochádza z basketbalovej rodiny ,,Doma som jediná, ktorá hráva basketbal. Dostala som sa k nemu pomerne náhodne. Tréneri chodili po školách a hľadali vhodné tipy dievčat. Padla som im do oka, vybrali ma a prišla som to vyskúšať na prvý tréning,” začala svoje rozprávanie univerzálka, ktorá hráva na pozícii krídelníčky aj pivotky.

Hoci tréneri ju využívajú na oboch postoch, najlepšie sa cíti na pozícii 4. Jej výhodou, nielen v ružomberskom tíme, je všestrannosť. Dokáže hrať situácie jedna na jedna z obvodu, alebo si zobrať nižšiu hráčku do podkošového priestoru na hru chrbtom ku košu. Je silná na doskoku a vďaka sile dokáže brániť aj vyššie hráčky.

V reprezentačnom drese Ukrajiny si postupne prešla všetkými mládežníckymi kategóriami

Ako fyzicky vyspelá a silová hráčka dokázala už v puberte hrávať proti oveľa starším súperkám. Na majstrovstvách Európy dievčat do 16 rokov bola dvakrát, na šampionáte do 18 rokov trikrát a na majstrovstvách Európy do 20 rokov dokonca štyrikrát. Máloktorá basketbalistka sa môže pochváliť účasťou na deviatich mládežníckych majstrovstvách Európy.

Olga Yatskovec (23), MBK Ružomberok (Foto: Rudo Maškurica)

V prípade Olgy nešlo iba o účasť. V najcennejšom drese zbierala okrem skúseností aj výborné štatistiky, ktoré sa stali jej vizitkou. Na svojich posledných majstrovstvách Európy do 20 rokov zahviezdila s priemerom 21,3 bodu a 12,6 doskoku na zápas. ,,Myslím si, že práve tento šampionát bol pre mňa takým odrazovým mostíkom do Európy a ak to tak môžem nazvať, do veľkého basketbalu,” zamyslela sa 188 centimetrov vysoká basketbalistka.

Talent odmalička rozvíjala v domácom klube Berdyanské Čajky, odkiaľ sa neskôr presunula do Avangard- Kyjev. ,,V ukrajinskej najvyššej súťaži hrajú všetky tímy na profesionálnej báze, ale bohužiaľ hrávajú iba domácu ligu a nie zahraničné súťaže ako EuroCupe či Euroligu,” naznačila dôvod odchodu do zahraničia Yatskovec. Zmluvu s Ružomberkom podpísala na tri roky, pričom momentálne vrcholí jej druhá sezóna v oranžovo-bielom drese.


,,Ružomberok som si vybrala z viacerých dôvodov. Chcela som vyskúšať niečo úplne nové, posunúť sa na vyššiu basketbalovú úroveň a zahrať si európsku súťaž. Ružomberok mi toto všetko vedel ponúknuť a tak som sa stala legionárkou.” Olgine začiatky na Slovensku boli ťažšie aj kvôli jazykovej bariére. ,,Po slovensky som nevedela vôbec a s angličtinou som mala pomerne veľké problémy. Našťastie, spoluhráčky boli veľmi milé a snažili sa mi so všetkým pomôcť. Za to im naozaj veľmi pekne ďakujem,” ozrejmila situáciu po príchode na Liptov. Po takmer dvoch sezónach v Ružomberku po slovensky nielen rozumie, ale dokáže sa v našom jazyku aj porozprávať.

V Ružomberku je spokojná, no túži vylepšiť výsledky z minulej sezóny

Nie je veľa takých zahraničných hráčok, ktoré sa v slovenskom klube zdržia dlhšie ako sezónu či dve. Usmievavej Ukajinke sa však v Ružomberku páči. ,,Je to malé mestečko, ale ľudia sú tu veľmi priateľskí a milí. V Ružomberku sa cítim dobre,” pochvaľuje si.

Zatiaľ čo v minulej sezóne si osobné ciele nenaplnila, v tomto ročníku sa jej tímu mimoriadne darí. V jej vysnívanom európskom pohári FIBA sa s Ružomberkom prepracovala do play-off, kde vypadli až v osemfinále po prehre na palubovke Tarbes GB. V EuroCupe dosahovala ukrajinská univerzálka v priemere 9 bodov, 3,7 doskoku a 1,2 asistencie na zápas.

23 | Oľga JACKOVECOVÁ 20 rokov, 183 cm, Ukrajina Reprezentnantka Ukrajiny je veľmi skromná, pracovitá, ale mimoriadne cenná posila nášho tímu. Trénerské duo Suja-Porubčan v nej vidí veľký talent, čo nám Oľga dokázala počas celej minulej sezóny, a darilo sa jej aj v príprave na aktuálny ročník. Vhodne dopĺňa kolektív žien MBK, nech sa jej darí u nás aj najbližšie mesiace! Napíšte nám do komentu, ako sa vám Oľga páčila v ostrej hre a čo od nej očakávate pre túto sezónu? #MBKRUZOMBEROK #OLGAYATSKOVETS #WEARERUZOMBEROK #RUZOMBEROK #WOMENBASKETBALL #EUROCUPFIBA2019 #EXTRALIGA #BASKETSK

Príspevok, ktorý zdieľa MBK Ruzomberok (@mbk_ruzomberok), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018–10–09T08:12:37+0­0:00“>9 Okt 2018 o 1:12 PDT</time>


Ešte platnejšou hráčkou pre trénera Juraja Suju je v slovenskej extralige, kde dosahuje za svojich priemerných 26 minút na zápas 11 bodov, 5 doskokov a 2 asistencie. Za krátkodobý cieľ označuje Yatskovec práve titul v našej najvyššej ženskej súťaži. Aké sú jej dlhodobé ciele? ,,Niekedy v budúcnosti by som si chcela zahrať aj Euroligu.”

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.