Niektorí súperi sú aj o dvadsať rokov mladší, Reyes je nový rekordér v počte štartov

Publikované: 21.03.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Felipe Reyes (9), Real Madris (ESP) (Foto: euroleague.net)

Keď sa Felipe Reyes po prvýkrát objavil na európskej klubovej scéne, na starom kontinente zúrila vojna medzi FIBA a novou organizáciou ULEB, ktorá sa už nemohla pozerať na to, akým spôsobom je riadený basketbal v Európe.

Bolo to v sezóne 2000/01 a bol to naozaj unikátny ročník. V Európe sa totiž hrali dve paralelné súťaže: nová Euroliga pod patronátom ULEB a Suproliga, ktorú spravovala FIBA. V nej hrali tradičné kluby ako Maccabi Tel Aviv, Panathinaikos Atény, CSKA Moskva či Efes Pilsen. Vďaka tomu bolo v novej Eurolige dostatok voľných miest, a tie vyplnili mužstvá, ktoré by dnes nemali najmenšiu šancu zahrať si v európskom pohári číslo jeden. Charleroi (Belgicko), Ovarense (Portugalsko), Lugano (Švajčiarsko) či dnes už neexistujúci klub London Towers (Veľká Británia). Aj to boli účastníci prvého ročníka Euroligy.

Súťaž však mala vysokú kvalitu, pretože v nej nastúpili najlepšie španielske a talianske kluby. Medzi nimi bol aj madridský klub Estudiantes, za ktorý hrával v tom čase 20-ročný mladík Felipe Reyes, ktorý si vo včerajšom stretnutí proti Milánu pripísal svoj 342. štart v Eurolige, čím prekonal rekord Juana Carlosa Navarra a dostal sa na čelo tohto rebríčka. Reyes mohol mať dnes pokojne aj vyšší počet odohratých zápasov, ale to by sa jeho prestup do Realu Madrid musel zrealizovať skôr ako v lete 2004. Estudiantes si totiž zahralo v Eurolige iba raz, keďže v sezóne 2001/02 sa k súťaži pričlenili tímy zo Suproligy, čím stúpli nároky na účasť. Španielsky pivot si tak dal od Euroligy na tri sezóny prestávku, aby sa vrátil v sezóne 2004/05 už ako člen kráľovského klubu.

Už v súťažnom ročníku 2014/15 sa v španielskej tlači písalo, že by to mohla byť v podaní Felipeho Reyesa posledná sezóna. Lenže on pokračoval stále ďalej a hrá dodnes. V marci oslávil tento ikonický člen Realu Madrid svoje 39. narodeniny. O niekoľko dní neskôr sa stal euroligovým rekordérom v počte odohratých zápasov. Včerajšie stretnutie nebolo pre Real vôbec jednoduché, pretože Miláno ešte pred začiatkom štvrtej štvrtiny vyhrávalo 75:74. Napokon však biely balet potvrdil pozíciu favorita a svojich fanúšikov potešil víťazstvom 92:89. Felipe Reyes strávil na palubovke necelých päť minút, počas ktorých nastrieľal 4 body.

„Som veľmi šťastný a hrdý na to, že sa mi podarilo dosiahnuť tento rekord. Je to pre mňa špeciálna záležitosť, že práve ja som ten hráč, ktorý v takejto náročnej súťaži odohral najviac zápasov. Teším sa aj vďaka tomu, že sme súboj zvládli a zvíťazili v ňom, to je pre mňa úplne najdôležitejšie. Moje najkrajšie spomienky v Eurolige sa viažu na tituly, ktoré sme vyhrali v roku 2015 a minulý rok. Ak sa vám podarí vyhrať, potom to musia byť práve tieto momenty,“ povedal Felipe Reyes po včerajšom zápase. „Myslím si, že má pred sebou aj viac rekordov, pretože ešte môže dlho hrať. Je nesmierne pracovitý a práve to je najpodstatnejšie. Každým rokom sa zlepšuje a prispôsobuje sa basketbalu, čo je kľúčové. Nemyslím si, že ja vydržím hrať do 39-tky. Ale dúfam v to,“ skonštatoval spoluhráč Sergio Llull.

O novom rekordérovi rozprával pre médiá aj podkošový basketbalista Realu Madrid Walter Tavares. „V tréningoch je náročné proti nemu hrať, pretože je veľmi silný. Môže hrať dokedy len bude chcieť – ďalších päť či šesť rokov, to je neuveriteľné! Je to pre mňa veľká česť, že môžem hrať po jeho boku a učiť sa od neho, pretože je to jeden z najlepších európskych basketbalistov,“ uviedol 221 cm vysoký pivotman.

AKTÍVNI HRÁČI S NAJVYŠŠÍM POČTOM ODOHRATÝCH ZÁPASOV

1. Felipe Reyes – Estudiantes, Real Madrid – 342

2. Paulius Jankunas – Chimki Moskva, Žalgiris Kaunas – 314

3. Vassilis Spanoulis – Panathinaikos, Olympiakos – 302

4. Georgios Printezis – Málaga, Olympiakos – 281

5. Sergio Llull – Real Madrid – 263

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC