Jankovič sa do reprezentácie teší, v Maďarsku sa musel naučiť aj prehrávať

Publikované: 16.03.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Ľubomíra Ištoňová, fiba.basketball

Peter Jankovič, tréner GOOD ANGELS Košice (Foto: Ľubka Ištonová)

Peter Jankovič sa stal asistentom Juraja Suju pri reprezentačnom výbere žien. Pre kouča maďarského Ceglédu nie je táto pozícia nová. V kvalifikačnom cykle končiacom majstrovstvami Európy 2015 v Maďarsku asistoval Marošovi Kováčikovi a výber Slovenska sa vtedy umiestnil na 9. mieste. Pri reprezentačnom výbere dievčat do 16 rokov bol hlavným trénerom tri roky.

S akými očakávaniami sa vraciate k reprezentácii?

,,V prvom rade sa teším, opäť sa dostanem k našim dievčatám a na najvyššiu úroveň. Bude to ťažké, vzhľadom na to, že zatiaľ neviem do čoho ideme a koho dostaneme do skupiny. Tým, že predchádzajúca kvalifikácia bola neúspešná, táto bude o to náročnejšia. Verím, že Slovensko má kvalitu na to, aby ešte niečo ukázalo."

Ako vznikla spolupráca s trénerom Sujom?

,,Oslovil ma s tým, že sa stal trénerom, o čom som už vtedy vedel. Zobral som si pár dní na rozmyslenie, najmä kvôli rodine. Keďže tieto funkcie sa nedávajú len tak, nakoniec som sa rozhodol, že to zoberiem a budem sa mu snažiť pomôcť najlepšie ako budem vedieť."

Sú vaše basketbalové filozofie blízke?

,,Myslím si, že áno. Poznáme sa veľmi dlho, veď my sme spolu ešte aj hrali. V posledných rokoch sme ako tréneri často hrávali proti sebe, takže sa poznáme a tá filozofia nie je veľmi odlišná. Určite vieme nájsť spoločnú reč."

GOOD ANGELS Košice vs Reyer Benátky, Peter Jankovič - tréner GOOD ANGELS Košice (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Hovorili ste o zodpovednostiach a vašich úlohách pri tíme?

,,Zatiaľ sme sa tomu dopodrobna nevenovali. Vyskladali sme širší káder 24 hráčok a máme urobený program na leto. Na detaily bude ešte čas, ale asistenta som už niekoľko rokov robil, takže viem do čoho idem a aké asi budú moje zodpovednosti."

Vrátia sa do reprezentácie skúsenejšie hráčky, ktoré sme na poslednej kvalifikácii nevideli?

,,Je tu taká šanca. S niektorými hráčkami máme tichú dohodu a keď ich budeme potrebovať, tak ich využijeme. Cez leto dostanú priestor najmä mladé baby a nové adeptky na reprezentačný dres, ale v kvalifikácii by nám určite pomohli aj skúsenosti. Mladosť je v poriadku, ale v ťažkých zápasoch kvalifikácie určite potrebujeme aj skúsenosť."

Slovensko U16 - Ukrajina U16, Tréner Jankovič a lavička (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Urobili niektoré z hráčok v aktuálnej sezóne výnimočný progres a teda mohli by byť líderkami reprezentácie?

,,Naše hráčky aktívne sledujem a vidím množstvo zápasov, keďže mám medzi tréningami veľa voľného času. Všeobecne Slovenky, ale najmä moje bývalé hráčky z Košíc, keďže sú mi logicky najbližšie. Svoju kvalitu navyšuje Barča Bálintová, väčšiu zodpovednosť zvláda Tereza Páleníková, ktorá urobila progres a ako legionárka zvláda väčšie veci. Mima Mištinová odohrala s Ružomberkom v EuroCupe dobrú sezónu a bola platnou hráčkou, čo je veľké pozitívum. Maja Felixová má vo Švédsku dobré čísla a aj Katarína Tetemondová má v Maďarsku dobrú sezónu, možno nie číslami, ale herne určite. Žofi Hruščáková hrá dobre v Eurolige a má veľké množstvo náročných zápasov. Čo sa týka herného progresu, najväčší majú Bálintová, Páleníková a Mištinová."

Aké budú ciele našej reprezentácie?

,,Pobijeme sa o postup na majstrovstvá Európy. Ťažko povedať viac, keďže ešte neviem do čoho ideme. Aj keď to bude ťažké, chceme na Európu postúpiť a určite sa nevzdáme ani pri ťažkom žrebe."

Ako sa k tomuto cieľu prepracovať?

,,Mal som možnosť rozprávať sa s inými reprezentačnými trénermi a ich družstvá cez leto vždy pracujú. U nás to nebolo zvykom a som rád, že sa to teraz presadilo. Budeme mať štyri týždne zraz a odohráme šesť zápasov. Len takáto práca vedie k úspechu. Napríklad o Slovinkách pred piatimi rokmi nikto nevedel a teraz postúpili a doma dokonca porazili Francúzky. Len koncepčnou prácou sa dá posúvať. Verím, že hráčky sa budú chcieť takejto práci venovať aj cez leto a pristúpia k tomu zodpovedne."

Tréner Peter Jankovič, VBW CEKK Ceglèd (HUN) (Foto: fiba.basketball)

Na klubovej úrovni vás čaká záver sezóny. Aká je vaša situácia v klube?

,,Stále bojujeme o play-off. Do konca základnej časti máme tri zápasy. Musíme vyhrať dnešný zápas a potom dúfať, že zvládneme jeden z dvoch zostávajúcich proti tímom z hornej časti tabuľky. Ak ho nezvládneme, ešte nám môžu pomôcť výsledkami súperi."

Neboli ste po príchode a prvých výsledkoch svojim premiérovým zahraničným angažmánom sklamaný?

,,V novembri som aj rozmýšľal, že odídem. Klub ma v tom čase nepustil a hoci vedeli, že niektoré veci nefungujú ako majú, podržali ma a chceli, aby som ostal pracovať. Následne sme zlepšili prejav, ale veľmi záleží od kvality hráčok a tá u nás na niektorých postoch absentuje. Keďže je tu pravidlo o domácich hráčkach, je veľmi dôležité, aké máte v tíme Maďarky."

Doposiaľ ste v aktuálnej sezóne prehrali 19 súťažných zápasov. Toľko ste ich s Košicami prehrali za posledné tri sezóny spolu. Museli ste sa naučiť prehrávať?

,,Išiel som do Ceglédu s tým, že všetko sa vyhráva. Bol som na to zvyknutý. Na prvom turnaji v Gdyni sme dostali dva krát o 50 bodov a ja som spadol na zem. Nebolo to príjemné, ale prekusol som to. Košické úspechy sa diametrálne líšia od toho, čo sa deje tu, ale na športe je pekné to, že vždy môže vyhrať iba jeden. Takže som sa musel cez to preniesť. Je ale rozdiel, akou cestou sa prehrá a to ma niekedy mrzí."

GOOG ANGELS Košice vs. MBK Ružomberok, tréner Jankovič a hráčky (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Do Košíc sa kvôli rodine vraciate často, sledujete dianie v bývalom klube?

,,Samozrejme. Stále mám k tomu klubu najbližšie a vždy keď sa dá, tak sa na zápas idem pozrieť. Som v kontakte s klubom, trénermi aj masérom. Mám informácie a veľa zápasov aj sledujem. Škoda, že kvalita ligy išla dole, ale raz to muselo prísť a verím, že sa to raz opäť odrazí správnym smerom. Doma som často, nabíja ma to energiou a chýba mi rodina. Som šťastný, že to mám domov tak blízko."

Zuzana Žirková, vaša bývalá hráčka, rozbieha trénerskú kariéru. Ako jej to z pohľadu kolegu ide?

,,Práce sa zhostila dobre. Určite ešte potrebuje čas. Stále prežíva prechod z hráčky na trénerku a musí sa na veci pozerať z iného uhlu pohľadu. Veď aj sama priznala, že je to náročnejšie ako si myslela. Odviedla zatiaľ dobrú prácu a verím, že ju to bude napĺňať. Obával som sa, aké to bude, keď hráčka jej formátu začne s mladými a menej skúsenými hráčkami, ale klobúk dole, ako to dala. Jej tím v zápasoch ukazuje srdce a bojovnosť, čo vždy bola jej vec. Prajem jej úspešný koniec sezóny."

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%