Tréner Handlovej Maksimovič: Nemáme strach z nikoho. V lige chýba ešte jeden kvalitnejší klub

Publikované: 15.03.2019 Autor: Tomáš Kotlárik Foto: Ladislav Szibilla

Tréner Branko Maksimovič a K.C. Ross-Miller (12), MBK Handlová (Foto: Ladislav Szibilla)

Na začiatku januára prišiel srbský tréner Branko Maksimovič do Handlovej, aby vylepšil výsledky, tabuľkové postavenie i herný prejav tímu. Vtedajší kouč Peter Torda mu ostal robiť asistenta. Po jeho príchode vyhralo družstvo štyri zápasy za sebou. Celkovo má bilanciu 5 – 4. Z ôsmeho miesta sa posunulo na siedme, ktoré si drží doteraz. Maksimovič nám priblížil súčasnú atmosféru v klube.

Pre Mrviša je cestou tímová hra: Tréner Naglič prišiel s novými nápadmi a cieľmi

Na Hornej Nitre pôsobil štyridsaťštyriročný rodák z Belehradu už v sezóne 2014/15. Aj vtedy nebol v klube od začiatku. Na trénerskom poste vystriedal Ľudovíta Smačka a baníkov doviedol do semifinále. Handlová v ňom podľahla Prievidzi 1:4 na zápasy. Napokon jej ušla medaila. V sérii o bronz uspel Inter Bratislava 2:1. Maksimovič sa potom presunul práve do Interu, kde dlho nevydržal.

V januári prišiel do ligy, s ktorou teda mal skúsenosti. Handlovskí hráči okamžite po jeho príchode strelecky ožili. Pri výhrach strelili Spišiakom 88 , Žiline 96, Svitu 98 a Lučencu 97 bodov. Eufóriu vystriedal výsledkový útlm. Po šnúre štyroch prehier nad favorizovanými celkami, zvíťazili naposledy nad Spišiakmi.

Drobný: Robíme všetko preto, aby Svit vybojoval po rokoch semifinále

BC Prievidza vs. MBK Handlová, Michal Čekovský (17) vs. Richard Körner (8) (Foto: Ladislav Szibilla)

Spokojný s výkonmi tímu

Od kedy som prebral tím, pripísali sme si päť víťazstiev a štyri prehry, ktoré ale prišli proti najlepším tímom (Inter, Levice, Komárno, Prievidza). Myslím si, že sme mohli mať o výhru viac. Blízko sme boli najmä v stretnutí s Patriotmi, kde by možno všetko zmenila naša jedna dobrá lopta. Môžem však povedať, že som s výkonmi mojich zverencov spokojný. Všetko to boli reálne výsledky. Mali sme aj nejaké zdravotné problémy. Náš spôsob uvažovania je taký, že sa nepozeráme do minulosti,“ vyjadril sa srbský kormidelník. V posledných dvoch sezónach viedol FMP Belehrad, KK Mladosť Admiral Zemun a naposledy KK Vršac Swission v druhej divízii Jadranskej ligy.

„Podľa môjho názoru sú najlepšie tímy v lige, Inter a Levice, na úrovni 2. Jadranskej ligy, v ktorej som viedol Vršac. Slovenská liga potrebuje ešte aspoň jeden kvalitnejší tím. V minulosti takými boli Košice alebo Nitra,“ vyhlásil.

Maksimovič kvituje, že má k dispozícii takto poskladaný káder. Aj on dôveruje Slovákom Michalovi Čekovskému a Jakubovi Petrášovi. V základnej pätke k ním volí legionárov. Poväčšine Čecha Haladu, Američana Rossa-Millera a Srba Tresača.

„Máme mix mladých a talentovaných Slovákov a skúsenejších zahraničných hráčov. Je to vyvážené družstvo. Ak má tím len jedného lídra alebo kľúčového hráča, niekedy vznikajú problémy. Musíme sa spoliehať a dať šancu aj iným, aby prevzali zodpovednosť,“ vysvetlil.

Fanúšikovia ho milovali. Slovensko je môj druhý domov, vraví Marič

BC Prievidza vs. MBK Handlová, tréneri Aleksandar Maksimovič a Tihomir Bujan (Foto: Ladislav Szibilla)

Prednosťou trojky a doskoky

Handlová má v percentuálnom ponímaní najhoršiu úspešnosť streľby za dva body, no patrí k najlepším tímom v zakončovaní spoza trojkového oblúka. Aj vďaka vysokým hráčom kraľuje v doskakovaní. Aké metódy a praktiky priniesol tréner do tímu?

„Nechcem hodnotiť družstvo za čas, keď som tu nebol. Ja som sa snažím o väčšiu rýchlosť a intenzitu v tréningovom procese, väčšiu zápasovú koncentráciu, lepšie riešenie streleckých situácií v zápasoch. Ako trénuješ, tak aj hráš. Keď som do Handlovej prišiel, v tabuľke bola na ôsmej pozícii. Teraz sme o miesto vyššie. Uvidíme, možno toto umiestnenie ešte zlepšíme. V lige to funguje tak, že všetci chcú byť do Top 4, pretože majú v úvode play-off výhodu domáceho prostredia. Hoci sa nám to už nepodarí, podľa mňa môžeme hrať v tejto lige proti každému súperovi na slušnej úrovni. Nemáme z nikoho strach,“ prezradil Branko Maksimovič.

Nasledujúce tri zápasy odohrá tím na palubovkách súperov, a to postupne v Žiline, Svite a Lučenci. Základnú časť ukončí domácim duelom s Komárnom.

„V play-off bude mentalita trošku iná ako počas základnej časti. Defenzívy musia byť omnoho lepšie a kompaktnejšie. Ak sme všetci v tíme spolu, zdraví a pripravení, máme kvalitu a vieme to ukázať na ihrisku. Chcem však dodať, že ľudia v klube: športový riaditeľ Ivan Kartáč, prezident Ján Spevár a ostatní, urobili z Handlovej tím na úrovni. Je tu vytvorené zázemie pre basketbal. Hráči majú 24 hodín denne k dispozícii telocvičňu, majú v hale apartmán na oddych. Je tu všetko na to, aby bol klub úspešný,“ uzavrel handlovský tréner.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

CON CON 89:85
23.08.2019
LVA LVA
NYL NYL 87:90
23.08.2019
ATL ATL
CHI CHI 85:78
23.08.2019
WAS WAS
WAS WAS 25.08.2019 NYL NYL
DAL DAL 25.08.2019 ATL ATL
LAS LAS 25.08.2019 CON CON
PHO PHO 25.08.2019 CHI CHI
MIN MIN 25.08.2019 LVA LVA
SEA SEA 25.08.2019 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/8 70,37%
2 Connecticut Sun 19/9 67,86%
3 Las Vegas Aces 19/9 67,86%
4 Los Angeles Sparks 17/10 62,96%
5 Chicago Sky 17/11 60,71%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%
8 Phoenix Mercury 12/15 44,44%
9 Dallas Wings 10/18 35,71%
10 Indiana Fever 9/19 32,14%
11 New York Liberty 9/19 32,14%
12 Atlanta Dream 7/21 25,00%