Pre Mrviša je cestou tímová hra: Tréner Naglič prišiel s novými nápadmi a cieľmi

Publikované: 12.03.2019 Autor: Tomáš Kotlárik Foto: Vladimír Dorňák, TASR

BK Inter Bratislava vs. BC Prievidza, Tomáš Mrviš (31) (Foto: Vladimír Dorňák)

Inter Bratislava je po väčšinu sezóny na vedúcej pozícii a s veľkou pravdepodobnosťou si ju do konca základnej časti udrží. Na konte má v tejto chvíli 27 víťazstiev a 4 prehry. Po nedávnej výmene trénerov, keď prišiel do tímu Chorvát Aramis Naglič za Srba Olivera Vidina, uspelo bratislavské družstvo vo všetkých troch vystúpeniach. S krídelníkom Tomášom Mrvišom sme rozobrali doterajšie výkony žlto-čiernych.

Okrem finálovej prehry s Levicami v Slovenskom pohári, po ktorej stratil Oliver Vidin dôveru vedenia klubu, prehral Inter v aktuálnej sezóne len dvakrát s Komárnom a raz so Žilinou i Levicami. Zo štatistického pohľadu je v mnohých aspektoch hry dominantný.

Môže sa chváliť najpevnejšou defenzívou s najnižším počtom inkasovaných bodov. Klub má najlepšie čísla v úspešnosti streľby za dva body i spoza trojkového oblúka. Vyprodukoval zatiaľ najmenej strát, na opačnej strane má najviac ziskov. Prekvapujúca štatistika je v doskakovaní. Hoci má atletických hráčov a aj najvyššieho v lige (Michael Fusek – 223 centimetrov), po nováčikovi z Lučenca je pod košom na doskokoch druhé najhoršie družstvo.

Lučenec predvádza na konci sezóny výbornú ofenzívu, nakopol ho Isby

Tomáš Mrviš (Foto: TASR)

Vlani sa Inter opieral o skúsenosti, teraz o rýchlosť a agresivitu

Oproti minulej sezóne v tíme nie sú hráči ako Aleksandar Vlahovič, Jermont Horton, Salih Nuhanovič, Stefan Matovič či Richard Grznár. Najväčšou stratou je Rado Rančík, ktorý ukončil kariéru. Tím posilnili traja Američania: Arik Smith, James Kinney a Lee Skinner. Prišiel talentovaný David Abrhám z Karlovky. Vrátil sa Andrej Kuffa. Z Prievidze zamieril do hlavného mesta Michael Fusek. Vtedajší tréner Oliver Vidin teda pracoval s vynoveným zoskupením.

„Na našej súpiske došlo v porovnaní s uplynulým ročníkom k niekoľkým zmenám. Z toho dôvodu sa zmenil aj herný systém. Ten sa vždy odvíja od typu hráča na tom konkrétnom poste. Máme mladší tím ako minulú sezónu. Kým vlani sme sa opierali najmä o skúsenosti, teraz musíme ťažiť z rýchlosti a agresivity. Myslím si, že sa nám to zatiaľ darí,“ povedal na úvod dvadsaťosemročný Tomáš Mrviš, ktorý pôsobí v tíme štvrtú sezónu.

Najväčšia rivalita je pochopiteľne medzi Interom a obhajcom titulu z Levíc. Bilancia vzájomných zápasov v tomto ročníku (vrátane finálového duelu v pohári) je vyrovnaná 2 – 2. Už v sobotu je na programe ďalší ich atraktívny súboj na Pasienkoch.

„V dlhodobej časti sa víťazstvá odvíjajú od momentálnej formy, a tá pravidelne prichádza a odchádza. Levice majú síce o štyri výhry menej, ale sú tímom, ktorý svoju kvalitu prejaví v tom najdôležitejšom období. To dokazuje aj finále Slovenského pohára, v ňom Patrioti načasovali formu a dokázali nás poraziť. Preto ich rešpektujeme a v žiadnom prípade nepodceňujeme,“ vyhlásil Mrviš.

Dominantný majster nedal Iskre šancu. Napredujeme, teší sa Hojč

BK Inter Bratislava vs BK Levickí Patrioti, Tomáš Mrviš (31) vs. Dwayne Benjamin (7) (Foto: Vladimír Dorňák)

Favorit to má mentálne ťažšie

Tomáš Mrviš si myslí, že Inter nemá v súčasnosti stabilného hráčskeho lídra. V každom zápase potiahne tím niekto iný. Hráči sa navzájom rešpektujú a dôverujú si. Za ostatné tri sezóny však získal klub jedinú trofej (majstrovský titul 2016/17). Zdá sa, akoby Inter nevedel zvládnuť kľúčové zápasy.

„Na favorita súťaže sú kladené tie najvyššie ambície. Nič iné ako titul sa od neho neočakáva. Je to tlak, ktorý mužstvu môže zväzovať ruky. Má to mentálne ťažšie. Naopak, nefavorizované družstvá nemajú čo stratiť. Stačí drobná chyba v koncentrácií a prekvapenie je na svete. Častokrát kvalitu porazí väčšia túžba po víťazstve,“ odpovedal.

Inter chce doviesť k piatemu titulu 53-ročný tréner Aramis Naglič. Počas dvoch týždňov v klube vyhral zápasy nad Handlovou, Lučencom a naposledy i Komárnom. Aký je rozdiel medzi ním a bývalým koučom Oliverom Vidinom?

„Porovnávať dvoch veľmi kvalitných a uznávaných trénerov si nemôžem dovoliť. Som hráč, od ktorého sa vyžadujú výkony pod vedením ktoréhokoľvek kouča. Popri Oliverovi Vidinovi som získal minutáž a priestor zbierať skúsenosti. Tréner Naglič prišiel s množstvom nových nápadov a predsavzatí. Okamžite bolo vidieť, že sa poctivo venoval skautingu. Od prvého tréningu vedel, čo od nás chce. Všetci dobre vieme, že basketbal napreduje a stále je čo zlepšovať. A práve s touto ambíciou prišiel Aramis Naglič. Trénujeme naplno a veríme, že na vyraďovacie boje budeme maximálne pripravení,“ vyjadril sa Tomáš Mrviš.

BK Inter Bratislava vs. MBK Rieker COM-therm Kmárno, Mrviš (31) vs. Jankovič (12) a Goodman (5) (Foto: Vladimír Dorňák)

Väčšiu radosť má z asistencie ako zo streleného koša

Dvojmetrový hráč odohrá v lige priemerne viac ako 19 minút a strelí takmer 8 bodov. Omnoho častejšie volí ďalekonosnú streľbu. Premenil tretinu svojich pokusov.

„Od dorasteneckého veku som zvyknutý pendlovať po všetkých postoch. V prvom rade sa snažím hrať tak, aby to bolo prospešné pre celý tím. Pokiaľ sa mi naskytne otvorená pozícia, vystrelím. V prípade že sa otvorí podkošový priestor, vniknem. Väčšiu radosť mi však robí dobrá asistencia, ktorou pripravím pozíciu na skórovanie spoluhráčom. Tímová hra je pre mňa cesta,“ charakterizoval sa.

Podľa Tomáša sa stretla v tejto sezóne na Interi vynikajúca partia hráčov. Bol to jeden z dôvodov, prečo svoje pôsobenie v klube predĺžil.

„Bez dobrej chémie v šatni to nemôže fungovať ani na palubovke. O náladu v hráčskej kabíne sa stará Miro Páleník. Podľa môjho názoru je práve on našim hnacím motorom. Nezaoberáme sa tým, na koho v prvom kole play-off narazíme. Vzhľadom na cestovanie, by nám ale vyhovovala viac Handlová ako Spišská Nová Ves,“ uzavrel Tomáš Mrviš.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

CON CON 89:85
23.08.2019
LVA LVA
NYL NYL 87:90
23.08.2019
ATL ATL
CHI CHI 85:78
23.08.2019
WAS WAS
WAS WAS 25.08.2019 NYL NYL
DAL DAL 25.08.2019 ATL ATL
LAS LAS 25.08.2019 CON CON
PHO PHO 25.08.2019 CHI CHI
MIN MIN 25.08.2019 LVA LVA
SEA SEA 25.08.2019 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/8 70,37%
2 Connecticut Sun 19/9 67,86%
3 Las Vegas Aces 19/9 67,86%
4 Los Angeles Sparks 17/10 62,96%
5 Chicago Sky 17/11 60,71%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%
8 Phoenix Mercury 12/15 44,44%
9 Dallas Wings 10/18 35,71%
10 Indiana Fever 9/19 32,14%
11 New York Liberty 9/19 32,14%
12 Atlanta Dream 7/21 25,00%