Publikované: 11.03.2019 Autor: Daniel Jendrichovský

Young Angels U18 Košice v Krakove vybojovali postup do FINAL8 EGBL (Foto: Daniel Jendrichovský)

Young Angels Academy – SBŠ Ostrava 63:39 (20:15, 16:9, 14:4, 13:11)
Body: Virásztoová 13, Rodaková 11, Kaliuzhna 9, Zahornacká 7, Žilinská, Plavnická, Oborilová a po 5, Čatlošová 4, Urbanová a Beráneková po 2

Vyjadrenie trénera Daniela Jendrichovského:
Napriek upozorneniam, že nesmieme český tím podceniť sme nezačali dobre. Všade sme trošku meškali, a hlavne v obrane sme si veľmi pomáhali rukami, z čoho pramenilo 16 trestných hodov súpera. Nervozitu z prvého zápasu sme striasli v polovici druhej štvrtiny najmä zásluhou výborne hrajúcej Emy Rodákovej. Druhá polovica stretnutia už bola výborná, posun lopty a presné zakončenie natiahli naše vedenie až na 30 bodov. Každá z 11-tich hráčok dostala skoro rovnakú porciu minút a povinná výhra v boji o postup bola na svete.

Orange Angels Academy Amsterdam – Young Angels Academy 45:59 (8:12, 8:16, 12:21, 17:10)
Body: Urbanová 11, Kaliuzhna 10, Žilinská 8, Beráneková, Plavnická, Oborilová a Zahornacká po 6, Virásztoová 4, Rodaková 2

Pred zápasom sme vedeli, že výhra nás bez ohľadu na ďalšie zápasy posúva na záverečný turnaj Final8 do Rigy. Výšková prevaha holandského reprezentačného výberu naháňala strach, no od prvej minúty v žlto-modrých dresoch nastúpilo koncentrované, agresívne a sebavedomé družstvo. Súpera sme k ničomu nepustili, preskákali sme ho o 16 doskokov, dovolili mu iba 5 asistencií a výbornou realizáciou ofenzívnych systémov pridávali bodík ku bodíku. Šnúra 15:0 v druhej, a 8:0 v tretej nás potiahli k vedeniu o 21 bodov, a zápas so značne šokovaným súperom sa už iba dohrával. Bol to jednoznačne náš najlepší výkon v tohtoročnej edícii EGBL, a ja môžem dievčatám pogratulovať a poďakovať k postupu na FINAL8!

Horizont RCOP – Young Angels Academy 47:49 (12:9, 10:10, 8:9, 17:21)
Body: Kaliuzhna 15, Rodaková 10, Beráneková a Žilinská po 8, Urbanová 6, Zahornacká 2

Do zápasu s favoritom sme vstúpili veľmi dobre a po 2 minútach sme viedli 6:0, čím sme súpera donútili k oddychovému času. Hlavne prechod súpera na zónovú obranu nás zastavil a postupne sa karta začala obracať. V polovici druhej štvrtiny sme už zaostávali o 8 bodov, aj keď v obrane to nebolo zle. Začiatok tretej štvrtiny bol pre nás vydarený, šnúrou 8:0 sme sa vrátili do vedenia. Hlavne Ana Kaliuzhna s Emou Rodákovou nás potiahli do dramatickej koncovky. V poslednej minúte nas podržal útočný doskok, keď najprv Sofi Beráneková, a po nej Lulu Žilinská skórovali po našich neúspešných strelách. 5 sekúnd pred koncom znížil Minsk na 2 body, no umne sme loptu udržali, a nedovolili ani faul. Pre súpera to bola iba druhá prehra v súťaži, a niesol to dost ťažko.

Young Angels Academy – Ukraina U16 57:38 (8:3, 18:12, 17:14, 14:9)

Zápas s mladučkými Ukrajinkami sa niesol v pokľudnom tempe. Rýchlo sme si vytvorili 14 bodový náskok. Ležérnosťou a podcenením sme si zápas skomplikovali, keď na konci 3 štvrtiny súper znížil na rozdiel 8 bodov. Dohovor počas oddychového času padol na úrodnú pôdu a šnúra 12:0 definitívne priniesla našu štvrtú výhru na tomto turnaji. Pár ďalších prekvapení nás posúva v tabuľke smerom hore, a na tretie miesto strácame jednu výhru.

Riga/Jugla – Young Angels Academy 48:41 (15:10, 10:17, 12:5, 11:9))
Body: Kaliuzhna 9, Žilinská a Rodaková po 7, Zahornacká a Jendrichovská po 4, Beráneková, Urbanová, Oborilová, Čatlošová, Virásztoová po 2

Do posledného zápasu sme vstupovali odhodlaní vyhrať a potvrdiť našu výbornú formu na tomto turnaji. Žiaľ, ak nedáme 13 trestných hodov a zahodíme minimálne 10 tutoviek z pod koša (29%), ťažko pomýšľať na výhru. Súpera, ktorý mal pred zápasom rovnakú bilanciu ako my 10–4 sme síce veľmi dobre bránili, no útok bol dnes našou achilovou pätou. V dramatickej koncovke mal súper pevnejšie nervy.

Celkové hodnotenie EGBL:
Napriek katastrofálnemu začiatku súťaže, keď sme prvé tri zápasy prehrali sme cieľ splnili a na záverečný turnaj Final8 sme postúpili z piateho miesta. Veľmi spokojný môžem byť s našou obranou, keď ju po lotyšskom Ridzene máme druhú najlepšiu v súťaži. Dievčatá majú osobnú zodpovednosť, neprehrávajú veľa súbojov jedna na jednu a máme výbornú výpomoc. Chyby sa samozrejme vyskytnú. Väčším problémom je útočná fáza, kde nám chýba na rozdiel od ostatných družstiev bodový líder (najlepšou strelkyňou je Lulu Žilinská s 8.9 bodu na zápas). Tak isto zaostávame v presnosti, keď si pozície vytvoríme, no premeniť ich zatiaľ nevieme. Mrzí najmä veľa zahodených tutoviek z pod koša. V priebehu súťaže nás držala najmä dvojica Ema Rodáková a Lucia Žilinská (týmto chcem poďakovať Banskej Bystrici a Popradu, že nám ich uvoľnili napriek programu v Extralige), ktoré potvrdzujú svoj talent, a myslím si, že ich uvidíme v dohľadnej dobe v reprezentačnom drese. Vynikajúci prvý turnaj odohrala Sofi Vírasztóová, no v ďalších zápasoch sa trápila. Pochvalu si určite zaslúži Sofi Beráneková, ktorá bola X-faktorom v dôležitých zápasoch. Do Rigy na Final8 cestujeme v pozícii čierneho koňa, keďže sme vyhrali 10 z posledných 12-tich zápasov a najmä náš výkon proti holandskej repre a Horizontu Minsk nám dávajú nádej na dobrý výsledok, keďže obe tieto družstvá máme v skupine. Veľkú noc teda strávime v Lotyšsku a verím, že potvrdíme dobrú prácu s mládežou aj na medzinárodnom poli.

6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%