Po troch rokoch sa to konečne zas niekomu podarilo: Fener dostal od Realu stovku

Publikované: 08.03.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Real Madrid (ESP) vs. Fenerbahce Istanbul (TUR), Sergio Llull (23) (Foto: euroleague.net)

Najväčším šlágrom včerajšieho programu Euroligy bol celkom určite zápas dvoch posledných šampiónov medzi Realom Madrid a Fenerbahce Istanbul, v ktorom napokon využil výhodu domáceho prostredia kráľovský klub. Ten zvíťazil 101:86 a vrátil tak svojmu protivníkovi prehru z konca decembra.

V Istanbule to však bol úplne iný basketbal, prím v ňom hrala obrana, a tak sa súboj skončil „defenzívnym“ výsledkom 65:63. Možno to pre divákov nebol dostatočný počet bodov, no Fenerbahce presne takého stretnutia obľubuje a cíti sa v nich veľmi dobre. Včerajší duel na madridskej palubovke začali lepšie hostia, ktorí triafali takmer všetko a po krátkej chvíli vyhrávali 19:10. Po oddychovom čase, ktorý si zobral tréner Realu Pablo Laso, sa však domáci dostali do tempa a ešte pred koncom prvej štvrtiny viedli nad tureckým mužstvom.

Ich vedenie dosiahlo maximum na začiatku štvrtej časti hry, keď Madridčania vyhrávali o 20 bodov (81:61). Napokon sa atraktívne stretnutie ašpirantov na titul skončilo výsledkom 101:86, čo znamená, že Fenerbahce po veľmi dlhom čase dostalo v euroligovom dueli trojciferný počet bodov. Kedy naposledy sa stalo niečo podobné? Bolo to 15. mája 2016 vo finále proti CSKA, keď Fener dostal 101 bodov. Vtedy sa však hralo aj predĺženie, čiže Moskovčania na to mali o päť minút viac. V klasickom 40-minútovom súboji inkasovali Istanbulčania stovku 22. januára 2016 na pôde Darussafaky (106:100).

Tím Fenerbahce tak odolával viac ako tri roky. Real ho včera zdolal najmä preto, lebo predviedol skvelý kolektívny výkon, keď dovedna zaznamenal až 29 asistencií. O tretinu z nich sa zaslúžil rozohrávač Sergio Llull, ktorý zápas zakončil s bilanciou 17b+10a. „Myslím si, že je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo. V posledných týždňoch sme niekoľko takýchto súbojov nezvládli. V tomto prípade sa nám to však podarilo a navyše pred naším skvelým publikom, takže sme šťastní. Z fyzického hľadiska sa konečne cítim stopercentne fit a môžem si znova užívať basketbal. Ostatné dva roky boli pre mňa v tomto nesmierne náročné,“ skonštatoval španielsky tvorca hry.

Rovnako kvalitný výkon predviedol aj jeho spoluhráč Anthony Randolph, bol s 21 bodmi najlepším strelcom zápasu. „Je to dobrý pocit zvíťaziť nad skvelým tímom, ktorý je skvele trénovaný. Posledné týždňe boli pre nás náročné, čiže táto výhra pre nás veľa znamená. Milujem hrať so Sergiom Llullom. Povedal som to už vtedy, keď som sem prvýkrát prišiel. Premieňa šialené strely, tvorí šance pre ostatných, to je Llull,“ povedal na margo Španiela Randolph.

Srbský tréner Fenerbahce Željko Obradovič po zápase, pochopiteľne, nebol spokojný. „V prvom rade chcem pogratulovať Realu Madrid, pretože odohral veľmi dobrý zápas. Jeho hráči dali do stretnutia veľa intenzity, a preto si zaslúžili toto víťazstvo. My sme im to veľmi uľahčili, vďaka nám strieľali jednoduché koše. V útoku sme spravili dosť veľa chýb. Madrid sa vždy snaží behať a dávať koše po rýchlych protiútokoch. Tentoraz bol veľmi silný aj v situáciách piati proti piatim. Myslím si a pevne dúfam, že nám tento zápas dá do budúcnosti niečo dobrého,“ vyhlásil Obradovič, ktorý v sezóne 1994/95 vyhral ako kouč Realu Madrid trofej v európskom pohári číslo jeden.

Výsledky štvrtkových zápasov 25. kola Euroligy

Darüssafaka Istanbul (Tur.) – Panathinaikos Atény (Gréc.) 67:91 (17:20, 20:26, 16:20, 14:25)

Žalgiris Kaunas (Lit.) – Gran Canaria (Šp.) 98:64 (25:10, 21:17, 31:18, 21:19)

Bayern Mníchov (Nem.) – Maccabi Tel Aviv (Izr.) 70:77 (17:18, 14:15, 16:25, 23:19)

Real Madrid (Šp.) – Fenerbahce Istanbul (Tur.) 101:86 (27:25, 25:20, 25:16, 24:25)

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%