O talente roka mu povedala sestra. V Prostějove žiari, vyzdvihuje český systém práce s mládežou

Publikované: 25.02.2019 Autor: Tomáš Kotlárik

Juraj Páleník (Foto: BCM Orli Prostějov)

Juraj Páleník sa stal v nedávnej ankete o najlepších basketbalistov za rok 2018 chlapčenským talentom roka. Patril k oporám slovenskej reprezentácie do 18 rokov na majstrovstvách Európy B-divízie v macedónskom Skopje. Po klubovej stránke sa mu individuálne darí v českom BCM Orli Prostějov.

Rodený Bratislavčan začínal s basketbalom v dievčenskom klube BK Petržalka. Trénovala ho mama. Neskôr sa presunul k chlapcom do BSC Bratislava, kde ho dlhú dobu viedol Robert Schnürmacher. O niekoľko sezón ho zlákal Peter Ivanovič k mestskému rivalovi do Karlovky. Tam pôsobil najdlhšie. V poslednej sezóne ho v tíme trénoval Branislav Brliť, manžel sestry Marty, ktorý mal i prsty v jeho odchode do Česka. Do Prostějova ho stiahol Peter Bálint, momentálne je Jurajovým koučom Andrej Červenka. Mená jeho dôležitých trénerov nespomíname náhodou. „V mládežníckych sezónach som mal na trénerov a dobré basketbalové rozhodnutia vždy šťastnú ruku. Dúfam, že sa správne rozhodnem aj pri prechode do mužského basketbalu,“ vyhlásil slovenský talent roka.

Basketbalistka roka Bálintová: Ocenenie je pre mňa motiváciou

Slovensko U18 - Dánsko U18, Juraj Páleník (13) (Foto: fiba.basketball)

Sestry boli pre neho vzorom, teraz sú mu oporami

Ocenenie v ankete si osemnásťročný Páleník mimoriadne cení. Vďačí všetkým, ktorí ho v kariére podporujú.

„Veľmi ma to potešilo, hoci neviem, či som zrovna talent. Určite mi to pridalo na motivácii na sebe v Česku ešte viac pracovať. O ocenení som sa dozvedel od sestry Terezky telefonicky,“ priblížil.

Basketbal je v celej rodine športom číslo jeden. Sestra Terézia, ktorá skončila v ankete medzi ženami na treťom mieste, žiari v najvyššej poľskej súťaži v tíme Šleza Vroclav. Okrem toho je líderkou reprezentácie. Sestra Marta, ktorá začala s basketbalom ako prvá, ukončila v minulej sezóne kariéru po tom, čo získala s Good Angels Košice majstrovský titul. Niekdajšia členka národného tímu hrávala v minulosti v maďarskom Györi či v tíme Piešťanských Čajok. Boli pre Juraja jeho staršie sestry vzormi?

„Kedysi dávno určite. Veľmi často si ohľadom basketbalu telefonujem hlavne s Terezkou. Obidvaja bývame už dlhšie sami a niekedy máme rovnaké problémy. Vieme si navzájom pomôcť. Často ju povzbudzujem, pretože to v Poľsku nemé ľahké. Všetci súrodenci, ktorí hrali basketbal, sa mi nejakým spôsobom vždy snažia pomôcť, ak sa to dá,“ povedal. Vysnívanú klubovú destináciu má, ale zatiaľ ju nekonkretizuje.

Doležajov otec: Marek má málo pokusov, ale strelecky sa výrazne zlepšil

Juraj Páleník (Foto: BCM Orli Prostějov)

Sokolu strelil 43 bodov: Treba mať na to feeling

V Prostějove je spokojný a prístupom a profesionalitou klubu. Družstvu sa darí výsledkovo, je konkurencieschopné a vychováva hráčov pre českú najvyššiu ligu.

„Náš klub, ako aj všetky ostatné vrcholové športové centrá mládeže, si sťahuje hráčov z Česka. Tento dobrý systém bohužiaľ na Slovensku nie je úplne reálny praktizovať z finančných alebo personálnych dôvodov. V juniorskej lige mám iba dvoch spoluhráčov z Prostějova. V 1.lige nám to ide. Vyhrali sme našu skupinu (východ) a momentálne sme v celočeskej skupine tretí. V juniorskej lige sme tretí. Blíži sa play-off a my si brúsime zuby na Final Four. V Česku je veľa slovenských mládežníckych trénerov, s ktorými sa často stretávam a máme si čo povedať,“ opísal.

Nedávno sa blysol ohromným výkonom v dueli so Sokolom Pražským U19. Súperovi nastrieľal 43 bodov.

„Proti Sokolu Pražskému som si urobil môj osobný rekord 9 trojok. Keď máš na to feeling a veríš si na ťažké strely, tak to ide. V tíme som líder a často beriem zodpovednosť na seba, čo by som pred rokom a pol neurobil. Moderný basketbal je je rýchly. Niečo ako post alebo hráčska pozícia už prakticky neexistuje. Hráčom sa necháva väčšia voľnosť a sami vedia riadiť hru. Takže buď si center alebo guard. V Amerike rozohrávajú loptu aj pivoti, ako napríklad Nikola Jokič,“ ukázal svoje vedomosti.

Juraj Páleník (Foto: BCM Orli Prostějov)

Česi majú rozbehnutý systém mládeže, u nás to nefunguje

Je študentom maturitného ročníka na Gymnáziu v Prostějove. Plánuje vykonať skúšku dospelosti aj z českého jazyka.

„So školou sme postúpili do republikového finále stredných škôl. Finále vysielala Česká televízia naživo, čo je iný level. Krásne je tu vidieť rozdielny postoj našich dvoch štátov k športu.“

Vekom je síce mladý, ale k niektorým témam vie zaujať racionálny i kritický úsudok. A ten si vie vyargumentovať. Potvrdil to v reakcii na kvalitu mládežníckeho basketbalu u nás.

„Veľa ľudí si myslí, že ak naša mládežnícka reprezentácia v príprave zdolá tú českú, sme hneď lepší a máme minimálne rovnako kvalitné mládežnícke ligy. Na Slovensku máme často problém postaviť v mládežníckych reprezentáciách 6 alebo 7 vyrovnaných hráčov do rotácie. Česi si môžu vyberať z kvanta hráčov, ktorí sú lídrami v domácich i zahraničných kluboch. Na majstrovstvá Európy sa často nedostanú ich hráči, ktorí sú oveľa lepší ako top hráči našich reprezentácií. Nakoniec sa to premietne do seniorského národného tímu. Naši sa nedostali na svetový šampionát z predkvalifikácie. Česi s prehľadom na šampionát postúpili. Základom je, že majú rozbehnutý veľmi dobrý systém mládežníckych reprezentácií, čo u nás absolútne nefunguje,“ vyslovil svoje presvedčenie.

„Človek sa musí posúvať stále dopredu, ísť za svojim cieľom a musí pritom prekonať ťažké prekážky a hlavne sa s ničím neuspokojiť. Momentálne riešim svoju basketbalovú budúcnosť a pracujem na sebe. Blížia sa aj majstrovstvá Európy do 20 rokov. Uvidíme, ako sa tréneri rozhodnú, a či dostanem v národnom tíme šancu,“ dodal na záver.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%