Jankovič mal v Maďarsku zajačie úmysly, ale pociťuje veľkú dôveru

Publikované: 24.02.2019 Autor: Tomáš Grosmann Foto: Ľubomíra Ištoňová

GOOD ANGELS Košice vs Reyer Benátky, Peter Jankovič - tréner GOOD ANGELS Košice (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Pred necelým rokom doviedol basketbalistky Good Angels Košice k jubilejnému 15. slovenskému titulu a niekoľko dní to vyzeralo tak, že ostane aj naďalej pracovať v štruktúrach spomenutého klubu, kde mohol prevziať kolektív Young Angels.

V lete však 38-ročný Košičan Peter Jankovič, bývalý reprezentant Slovenska a hráč viacerých tímov v našej najvyššej súťaži (o. i. majster Slovenska 2003 so Svitom), zakotvil pri kormidle maďarského ženského tímu VBW CEKK Cegléd.

Ten mal pred sebou okrem logického štartu v tamojšej najvyššej súťaži aj účasť v Európskom pohári FIBA. Skončila sa hneď v základnej I-skupine, kde Cegléd prehral všetkých šesť zápasov a v tabuľke skončil logicky na 4. nepostupovom mieste za dvoma francúzskymi klubmi BL Montpellier a Féminin ASVEL Lyon a tiež nemeckým Rutronikom Stars Keltern.

Kým proti silným družstvám z krajiny galského kohúta nemali zverenky Petra Jankoviča reálnu šancu na úspech, zatiaľ ich právom mrzeli tesné prehry, doma 80:81 a vonku 80:83, s Kelternom.

Ani v maďarskej lige, kde ešte aj vlani patril medzi popredné tímy, Ceglédu ruže nekvitli. Začal sa potulovať na nižších priečkach tabuľky 12-člennej súťaže, teraz mu patrí 9. miesto so 4 víťazstvami a 13 prehrami.

„Už som mal aj zajačie úmysly. Pociťujem však v klube stále veľkú dôveru, preto tu bojujem aj naďalej,“ charakterizoval svoju aktuálnu situáciu Peter Jankovič. „Z viacerých strán počujem, že hráme dobre, ale čo z toho, keď prehrávame. Napríklad teraz v sobotu v Budapešti sme mali dlho pod kontrolou zápas proti tímu Vasas Akadémia, ale nakoniec sme ho vlastnými chybami vo finiši prehrali 63:64.“

Podobné tesné prehry utrpel Cegléd niekoľko. Začalo sa to doma už v októbri proti PEAC-u Pécs (70:71), v novembri dobre vzdoroval v Pécsi PINKK-u (70:77), v decembri len o tri body prehral doma BEAC-om Újbuda (76:79), v tom istom mesiaci odohral dobrý duel v Szekszárde (77:87), v januári v odvete v Pécsi s PEAC-om (68:73) a vo februári v Győri (86:91). Vždy však so smutným koncom, ale nádej na play-off ešte nestratil.

„Teraz nás čakajú tri takzvané existenčné zápasy s nie najsilnejšími súpermi, prvý už teraz v stredajšej dohrávke proti Csate, siedmemu tímu tabuľky,“ načrtol najbližší program svojho tímu Peter Jankovič. V kádri má síce štyri kvalitné cudzinky, ale tie nikdy nemôžu byť v maďarskej lige naraz na ihrisku. Vždy musia hrať dve domáce hráčky, pričom jedna z nich v prvom polčase stretnutia musí byť do 20 rokov.

„Našou slabinou sú práve Maďarky. Zväčša sú síce usilovné, ale nie sú to osobnosti a už vôbec nie je medzi nimi poriadna líderka,“ skonštatoval slovenský tréner. Na svoje osobné podmienky sa nemá prečo sťažovať. Má pekné bývanie neďaleko haly, plat dostáva pravidelne v zmysle zmluvy, ale tamojší ženský basketbalový klub je v porovnaní s Good Angels Košice, kde predtým pôsobil, svojím zázemím akoby amatérsky. Ani v mestskej hale, kde má domov napríklad i hádzaná a konajú sa tiež rôzne iné podujatia, nemôžu basketbalistky vždy a dosť trénovať.

„Mal som celkom iné očakávania, keď som sem išiel na svoj prvý zahraničný angažmán. Ešte je predčasné ho hodnotiť, takže to beriem zatiaľ ako obrovskú skúsenosť,“ dodal Peter Jankovič, ktorý v máji minulého roka podpísal s Ceglédom zmluvu na dve sezóny, ale na tú ďalšiu veru nechce v týchto dňoch ešte vôbec myslieť.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK