Popradčanka Filičková už o zahraničí nesníva, po škole si chce nájsť prácu niekde nablízku

Publikované: 23.02.2019 Autor: Karolína Vrabcová

Eva Filičková (14), BAM Poprad (Foto: Daniel Faix)

Posledný domáci zápas im vôbec nevyšiel podľa predstáv. Basketbalistky Popradu doma podľahli Banskej Bystrici 41:45. Pritom tím zo stredného Slovenska dovtedy v extralige zvíťazili len dvakrát – v oboch prípadoch sa tešili na domácej palubovke nad Slovanom Bratislava. Popradčanky tak majú v nedeľnom stretnutí doma proti Nitre extra motiváciu nielen v tom, aby si u svojich fanúšikov napravili pošramotené renomé.

Suja: Chcem potvrdiť, že som správny človek na post trénera reprezentácie

Potvrdila nám to v rozhovore aj jedna z najlepších hráčok Popradu Eva Filičková: „Zápas s Nitrou bude určite náročný ako aj doposiaľ všetky ostatné stretnutia, ktoré sme odohrali v dolnej štvorke. O to viac, že to je súper, ktorý je nad nami v tabuľke.“ Súboj dvoch tabuľkových susedov z piateho a šiesteho miesta tak bude ešte vybičovanejší. „Určite tam nervozita bude. Hráme doma a chceli by sme napraviť prehru z posledného zápasu proti Bystrici,“ pokračovala Filičková.

Poprad sa s Nitrou stretol v tejto sezóne už niekoľkokrát, dievčatá sa navzájom poznajú. „Nitra má mladé hračky, hrajú rýchly basketbal a sú dravé po lopte,“ myslí si dnes čerstvo 24-ročná basketbalistka. Čo by na Nitru mohlo platiť? „Nám by určite pomohla lepšia streľba, s ktorou sa už dlhodobejšie trápime. Pár rýchlych košov a držať si náskok. Taktiež budeme musieť dávať pozor na zbytočne straty a zaváhania, ktoré by mohla Nitra hneď využiť a premeniť na body,“ konštatovala Filičková.

Eva Filičková (14), BAM Poprad (Foto: Daniel Faix)

Poučiť sa musia z každého zápasu

Poprad sa už v nadstavbovej časti s Nitrou raz stretol. Pod Zoborom sa zrodila tesná výhra domáceho tímu 60:57. „Nie len z tohto zápasu si musíme brať ponaučenie. Potrebujeme zabrať už od začiatku stretnutia, pretože v posledných dueloch máme problémy s prvým polčasom, keď si súper spraví náskok a až druhý polčas začneme hrať tak, ako by sme mali hrať celý súboj. Napríklad posledný domáci zápas proti Nitre dopadol v náš prospech, keď sa nám podarilo dotiahnuť a napokon vyhrať. Ale naopak v Nitre, kde mal súper asi takmer dvadsaťbodový náskok, sa nám tiež podarilo dohnať stratu v poslednej štvrtine, no nestačilo to. Predsa len dvadsať bodov je veľa a keby sme hrali tak ako poslednú štvrtinu v Nitre alebo aj na Slovane, tak by sme nemali potom také problémy v ostatných zápasoch,“ tvrdí Filičková.

Aj posledná prehra s Banskou Bystricou ich ešte škrie. „Prehra s Bystricou nás veľmi mrzí, pretože doposiaľ vyhrali iba so Slovanom. Nám bohužiaľ vypadli z rotácie pre zranenie dve kľúčové hračky, čo malo dopad aj na priebeh zápasu. Samozrejme netreba sa na to vyhovárať, pretože sme mohli tento duel vyhrať, ale opäť nám ušiel prvý polčas,“ krútila hlavou Filičková.

Eva Filičková (14), BAM Poprad (Foto: Daniel Faix)

Myslia už aj na play-off

Popradčanky odohrajú do skončenia nadstavbovej časti ešte dve stretnutia. Okrem nedeľného domáceho zápasu proti Nitre pocestujú na záver do Banskej Bystrice. „Do play-off by sme najradšej šli z piatej priečky s čo najlepšou pozíciou, keď by sme pravdepodobne dostali Šamorín. Ak by sme šli zo šiesteho miesta, dostali by sme zrejme Košice, čo je pre nás najmä z hľadiska cestovania výhodnejšie,“ pozrela sa na možných súperov v play-off 191 cm vysoká basketbalistka.

Uplynulý víkend sa v bratislavskej Hant aréne uskutočnil Slovenský pohár. Hráčky Popradu v ňom však chýbali. „Ja som cez víkend oddychovala doma v Starej Ľubovni s rodinou. Keďže voľných víkendov je cez sezónu pomenej a nie vždy sa mi pomedzi zápasy podarí dostať domov, tak som ani neuvažovala nad niečím iným. Niektoré spoluhráčky si však spravili aj výlet do Bratislavy na pohár,“ netajila Filičková, ktorá zápolenie nesledovala. „Pozrela som si len výsledky zápasov či už mužských alebo ženských. Priame prenosy som nevidela, rada od basketbalu sem-tam vypnem.

Eva Filičková (14), BAM Poprad (Foto: Daniel Faix)

Prioritou aktuálne škola

Filičkovú okrem basketbalu momentálne naplno vyťažujú aj školské povinnosti. „Mám posledný semester na vysokej škole. Študujem v Košiciach na Technickej Univerzite, na Ekonomickej fakulte. Momentálne sa venujem diplomovej práci a ak sa podarí, tak koncom mája bude zo mňa inžinierka.“

A čo basketbalové sny? „Keď som bola na strednej škole, predstavovala som si, aké by to bolo v zahraničí, ale nikdy som sa k tomu neodhodlala, ani som to neriešila. Neskôr medzi moje túžby pribudla možno účasť v ženskej reprezentácii, ale pod košom je konkurencia silná. Momentálny cieľ je môcť hrať bez nejakých závažných zranení, keďže už aj cítim na sebe, že to nie je najjednoduchšie cítiť sa fit a bez bolestí. Predsa len, basketbal je kontaktný šport a nikdy neviete. Stačí jeden malý zlý pohyb.“

Eva Filičková (14), BAM Poprad (Foto: Daniel Faix)

Zahraničie je už pasé

Aj Filičková si kedysi chcela vyskúšať zahraničný basketbal. „Možno nejaký ten rok v USA alebo podobne, ale od kedy som začala študovať na vysokej škole, tak som si nevedela ani predstaviť ísť ďalej od východu. Po ukončení školy by som si rada našla zamestnanie niekde nablízku, čiže o zahraničí už ani uvažovať nebudem.“

Napriek tomu si Filičková užila aj medzinárodné zápasy – ako mládežnícka reprezentantka. „S odstupom času na toto obdobie spomínam veľmi rada. Aj keď to bolo vždy cez prázdniny, keď všetci ostatní oddychovali, chodili na dovolenky a zabávali sa. My sme naopak boli vždy zavreté v telocvični. Ale dalo mi to veľa basketbalových skúseností, keďže som v priebehu rokov hrala pod viacerými trénermi. Reprezentácia mi dala najmä priateľstvá. Veľa sme toho aj precestovali a videli. No najradšej spomínam na zážitky, ktoré sme spolu zažili so Žofiou Hruščákovou. Vždy si na ne s radosťou zaspomíname.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.