Do NBA sa už zrejme nevráti, Veselý podpísal s Fenerbahce kontrakt do roku 2022

Publikované: 20.02.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fenerbahce.org

Jan Veselý (Foto: fenerbahce.org)

Na konci januára sa fanúšikovia Fenerbahce dozvedeli jednu negatívnu správu. Ich najlepší basketbalista Jan Veselý si poranil pravé koleno a musel podstúpiť menší zákrok, ktorý ho vyradil z hry na päť až šesť týždňov. Teraz však prichádza správa, ktorá priaznivcom istanbulského klubu vyčarí úsmev na perách.

Jan Veselý sa totiž dohodol s Fenerbahce na predĺžení kontraktu až do konca sezóny 2021/22. Predchádzajúca zmluva, ktorú český basketbalista podpísal v lete 2016, bola na tri roky, takže po konci aktuálnej sezóny by sa z neho stal voľný hráč. Samozrejme, že niečo podobné nechcelo vedenie tureckého tímu pripustiť, a preto začalo rokovať s Veselým už počas rozbehnutého ročníka. V tejto súvislosti pripomíname, že Jan Veselý prišiel do Fenerbahce v lete 2014 a momentálne nastupuje už vo svojej piatej sezóne.

Keď sa v roku 2014 vrátil do Európy po trojročnom pôsobení v NBA, vyzeralo to tak, že napodobní Litovčana Linasa Kleizu a po sezóne či dvoch sa znova odoberie späť za oceán, aby dal najkvalitnejšej lige sveta druhú šancu. Lenže to sa nestalo a vyzerá to tak, že sa to už zrejme ani nestane. Ak totiž Jan Veselý dodrží svoj nový kontrakt a bude hráčom Fenerbahce až do konca sezóny 2021/22, po vypršaní zmluvy bude mať už 32 rokov a v takom veku je nepravdepodobné, že by sa pokúšal o návrat do NBA.

Vráti sa do Partizanu?

Jednou z možností by v spomínanom roku 2022 mohol byť návrat do Partizanu Belehrad, v ktorom Jan Veselý odohral tri sezóny pred odchodom do NBA. Takýto scenár by mohol byť reálny, najmä ak vezmeme do úvahy fakt, že pre Čecha je belehradský klub srdcovou záležitosťou a navyše jeho manželka je Srbka. „Mojou prvou destináciou v Európe bude vždy Belehrad. Partizan, Belehrad a Srbsko mi dali skvelú možnosť, v ktorej budem teraz pokračovať na inom mieste. Srbsko sa pre mňa stalo druhým domovom,“ povedal Veselý po konci sezóny 2010/11. Sám vtedy povedal, že by jedného dňa rád ukončil kariéru v Partizane. V lete 2022 by k tomu naozaj mohlo prísť.

Ako vysoko sa dostane?

Český podkošový basketbalista patrí v Eurolige medzi najväčšie hviezdy a okrem jeho výkonov to dokazujú aj čísla. Napriek tomu, že v európskom pohári číslo jeden vynechal až tri sezóny (2011 – 2014) počas svojho pobytu v NBA, ako 28-ročný patrí v historických tabuľkách už do prvej dvadsiatky. V tejto chvíli sa v celkovom rebríčku Index ratingu nachádza na 19. mieste so ziskom 2519 bodov. Je isté, že toto číslo ešte výrazne porastie. Celkovým lídrom je legendárny Juan Carlos Navarro z FC Barcelona, ktorý počas svojej euroligovej kariéry nazbieral v súhrnnej štatistickej kategórii 3890 bodov. Veselého konečné číslo bude závisieť od toho, či bude jeho ďalší klub (za predpokladu, že v roku 2022 odíde) členom Euroligy.

Zlepšil trestné body

V historickom rebríčku Euroligy môže Jan Veselý stúpať rýchlejšie aj vďaka tomu, že neuveriteľným spôsobom zlepšil trestné hody. V sezóne 2015/16 sa jeho úspešnosť dostala na kritickú úroveň 45,3% (43/95). Pamätný je najmä finálový zápas s CSKA Moskva, v ktorom mal Čech šestky 1/10 a tréner Željko Obradovič ho radšej nechal sedieť na lavičke, aby sa netrápil na čiare trestných hodov. Celkovo vtedy odohral len 18 minút a Fenerbahce prehralo 96:101. Potom sa však začal kontinuálne zlepšovať: v sezóne 2016/17 bola jeho úspešnosť 55,7% (68/122), v sezóne 2017/18 stúpla na 70,7% (106/150) a maximum dosiahla v aktuálnej sezóne 83,9% (78/93), keď sa Veselý zaradil medzi najlepších strelcov trestných hodov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.