Timeout: Keď ho sledujete pri hre, cítite sa fajn. „Pohoďáka“ Benjamina jednoducho musíte mať radi

Publikované: 18.02.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Lukáš Droppan

Dwayne Benjamin (14), BK Levickí Patrioti (Foto: Lukáš Droppan)

Predstavte si stretnutie, v ktorom Inter pošle na jedného súperovho hráča postupne svojich troch najlepších obrancov Nemanju Barača, Leeho Skinnera a Arika Smitha. Za bežných okolností by mal asi Inter v takomto súboji zvíťaziť a spomínaný hráč súpera by mal byť eliminovaný. Lenže finále Slovenského pohára nebolo bežným zápasom a rovnako tak Dwayne Benjamin nie je bežný basketbalista. Minimálne v našej ligovej súťaži.

Americký basketbalista nastrieľal v stretnutí proti Interu Bratislava 27 bodov a zaslúžene získal cenu pre najlepšieho hráča. Na palubovke ho celkom určite zaregistrujete. Ak vám do očí neudrie jeho výzor, všimnete si jeho pohyb, ktorý je nezameniteľný. Benjamin sa na palubovke zásadne presúva z miesta na miesto svojím typickým poklusom. Zrýchli jedine vtedy, keď je to nutné. Ak sa to už stane, znamená to, že to myslí naozaj vážne a ide si po kôš. V tomto tempe je schopný prejsť celý zápas a vôbec mu to nespôsobí problémy, lebo v kľúčových momentoch dokáže v sekunde prepnúť na rýchly mód.

Keď ho sledujete pri hre, uvedomíte si, že sa cítite neuveriteľne fajn, pretože tento jeho štýl je nesmierne sympatický a podmanivý. Málokedy totiž vidíte v našich končinách hráča, ktorý by s takýmto flegmatickým prejavom dosahoval takéto dobré výsledky. Poďme však k tomu, prečo je Dwayne Benjamin na našich palubovkách taký úspešný a prečo ho nedokážu zastaviť ani traja najlepší obrancovia súperovho tímu. Základom úspechu je jeho široký ofenzívny repertoár, z ktorého si dokáže vyberať jednotlivé akcie podľa typu obrancu. Dokáže sa presadiť rýchlosťou, dobrou strelou, ale aj vďaka svojej postave.

To najzásadnejšie, čo ho delí od drvivej väčšiny hráčov, je prvý krok. Ten je dostatočne rýchly a dlhý na to, aby Benjamin jedným ťahom získal nad svojím obrancom rozhodujúcu výhodu. Nemanja Barač je jeden z najlepších obrancov v lige, pre niektorých dokonca ten najlepší. No ani on nedokázal na tento prvý krok reagovať tak, aby Američana dokázal zastaviť v nájazde pod kôš. Pri týchto situáciách treba rozlišovať dva typy vnikov: ak je Benjamin v pohybe a dribluje a ak stojí oboma nohami na palubovke a loptu drží vo svojej moci. Ten druhý variant je pre obrancu jednoduchší, ale ani tak nedokázal Barač Benjamina zastaviť.

Pri pozornom sledovaní hry si na Benjaminovi všimnete, že väčšinu bodov, ktoré v zápase nastrieľa, si aj sám vypracuje. Nie je to preto, že by bol nejaký sebec, no pri zakončení má svoje mechanizmy, o ktoré sa pravidelne opiera. Keď mu chcú jeho spoluhráči pomôcť presadiť sa, najlepšie riešenie je postaviť mu dobrú clonu, cez ktorú si dokáže naviesť brániaceho hráča. Pick and roll využíval Benjamin najmä vtedy, keď sa chcel zbaviť Leeho Skinnera. Ten bol pri obrane fyzickejší ako Barač, čo bolo pre Benjamina o čosi náročnejšie. Nádhernú akciu predviedol Američan v druhom polčase, keď si v časovej tiesni vypomohol s Borisom Bojanovským, ktorý mu „narazil“ a Benjamin po rýchlej prihrávke zakončil dlhú dvojku.

Benjamina skúšal v druhom polčase zastaviť aj Arik Smith, ktorého obranné schopnosti pocítili už mnohí hráči v našej ligovej súťaži. Lenže aj pri ňom uplatnil hráč Patriotov svoj modus operandi a koncentroval sa na jeho najslabšiu stránku, ktorou je v Smithovom prípade telesná výška. Preto keď ho obranca Interu prenasledoval, Dwayne Benjamin si loptu pýtal zásadne v podkošovom priestore a snažil sa ju dostať čím najbližšie k obruči. Ak by aj nezakončil akciu úspešným pokusom, bola tu veľká šanca, že pri fyzickom súboji získa plusový faul a postaví sa na čiaru trestných hodov.

Na prvý pohľad to vyzerá veľmi jednoducho, že si Benjamin vypozoruje slabé stránky svojho obrancu a podľa nich sa snaží atakovať kôš. Toto však vôbec nie je samozrejmosť, podobná diagnostika je skôr výnimočná vec a nestáva sa často, aby sme takéhoto adaptabilného hráča videli na slovenských ihriskách. Závažné porušenie životosprávy, to je dôvod, prečo Dwayne Benjamin predčasne skončil v Pardubiciach. Bude sa to opakovať aj v Leviciach? Niečo takéto nikto netuší. Možno sa to stane. A práve preto by ste si nemali nechať ujsť možnosť pozrieť si tohto borca v akcii.

Keď ho budete sledovať, celkom určite sa budete cítiť fajn, pretože sa budete často usmievať. Také pozitívne emócie nedokáže vzbudiť veľa hráčov…

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%